Antropologička Kristen Ghodseeová sa na svet rozhodne nepozerá cez ružové okuliare. Vo svojej novej knihe s provokatívnym názvom Prečo majú ženy za socializmu lepší sex?, ktorá práve vychádza v českom preklade, sa snaží ukázať, čo niektoré socialistické štáty urobili pre ženy a ich sexuálny život.
Mali ženy za socializmu lepší sex? Ak vám toto tvrdenie príde trochu pritiahnuté za vlasy, potom stojí za pripomenutie sexuálny prieskum z roku 1990. Sexuológovia pri vtedajšom znovu zjednotení Nemecka z dotazníkov medzi ženami zistili, že východné Nemky prežívali orgazmus dvakrát častejšie než ich „západné susedky“.
„Pokrokový“ prístup socialistických republík k ženskej sexualite potvrdzuje v predslove k novej knihe Kristen Ghodseeové aj sociologička Kateřina Lišková. „Československo bolo od konca druhej svetovej vojny v otázkach sexuality priekopnícke … Výskum venovaný ženskému orgazmu u nás začal už v roku 1952, teda ešte v časoch tzv. stalinského temna, viedol sa nepretržite po celý čas trvania štátneho socializmu.“ Ženy sa počas 70. a 80. rokov, teda v čase normalizácie, mali stáť predovšetkým starostlivými matkami a poslušnými manželkami. „Dobrý sex mal potvrdiť dobré manželstvo a na ňom postavenú rodinu,“ tvrdí Lišková, podľa ktorej malo byť manželstvo založené na láske, nie na peniazoch či zastaraných konvenciách.
„Muži a ženy, oslobodenie od triednych obmedzení, sa mali stretnúť ako rovný s rovným, ako priatelia, ktorých zdieľané záujmy prerastú v lásku,“ píše sociologička.
Kapitalizmus zneužíva starostlivosť žien
Antropologička Kristen Ghodseeová vo svojej knihe hovorí o tzv. sociálnej záchrannej sieti. Ženy sú vďaka nej šťastnejšie a majú lepší sex, pretože ich spoločnosť podporuje a netrestá za to, že rodia deti a neznehodnocuje ich prácu. Znamienko rovnosti medzi lepším sexom a socializmom ale nie je tak zrejmé, ako naznačuje názov knihy, upozorňuje web Vox, ktorý viedol s autorkou rozhovor. Ghodseeová celý problém nezľahčuje na voľbu medzi socializmom a kapitalizmom. A ani nevyzýva k návratu komunizmu. Jej kniha ukazuje, ako používať nástroje socializmu na vyrovnávanie rodových nerovností v kapitalistických spoločnostiach – napríklad platenú rodičovskú dovolenku, zabezpečenie práce po návrate z materskej alebo finančnú podporu pre otcov, ktorí by trávili čas s deťmi doma.
Ghodseeová tvrdí, že Američanky sú dnes a denne trestané za to, že sa starajú o ostatných a štát im za to neplatí. „A starostlivosťou nemyslím len rodičovstvo a výchovu detí, ale aj starostlivosť o starších ľudí či chorých,“ vysvetľuje. „Ak existuje manželský pár, ktorý sa musí rozhodnúť, kto zostane doma, aby sa postaral o dieťa alebo staršieho rodiča, tak racionálne vyberie toho, kto má nižšiu mzdu. Čo je v tomto prípade žena.“
Ženy sa tak kvôli tomu dostávajú do nefunkčných vzťahov a sú nešťastné, stávajú sa ohrozenejšie chudobou a sexuálne vzťahy si naraz viac spájajú s materiálnym zabezpečením. „Trčia doma a starajú sa o rodinu a väčšinou sú finančne závislé na partnerovi alebo manželovi. To bohužiaľ vedie k tomu, že žijú v nezdravých či nešťastných vzťahoch.“ A to sa samozrejme odráža aj na kvalite ich sexuálneho života. „Socializmus prináša ženám väčšiu rovnosť s mužmi vo všetkých oblastiach života vrátane sexu,“ píše na konci svojho predhovoru Lišková. Kniha podľa nej ukazuje, že „kapitalizmus má v sebe zakódovaný horšie údel pre polovicu populácie: pre ženy“.
zdroj: aktualne.cz/