Ako odolať nutkaniu kontrolovať partnerov mobil

Zase mu prišla esemeska? Sužuje vás neistota alebo priamo cítite, že by vás partner mohol podvádzať? Neberte jeho telefón ako nástroj moci a nelustrujte. Odolať takému pokušeniu sa dá tromi spôsobmi!
Sexuológ Zlatko Pastor hovorí, že podvádzaných a podvádzajúcich je okolo nás toľko, že keby sme vypĺňali povinné dotazníky o sexuálnych partneroch, zvýšil by sa hypotetický počet obyvateľov republiky o niekoľkonásobok. A pretože práve toto je informácia v spoločnosti celkom zažitá, v každom druhom horí plamienok pochybností. Na stole leží mobil. „Jéj, ja sa pozriem!“

No a už ste v štatistikách manželských poradní, ktoré dokazujú, že 80 percent ľudí lustrujú partnerov smartphone alebo o tom minimálne premýšľa. Psychológovia však varujú. Podľa nich tento typ kontroly môže priniesť nemalé ťažkosti. Lenže ako tomu nutkaniu odolať? Senior trénerka a mentorka Hana Wolf z Pure Clinic Praha a Školy pre ženy odporúča držať sa troch zásadných bodov.

1. Uchovajte si dôstojnosť

„Skúste sa na situáciu pozrieť z druhej strany a spýtajte sa sami seba, ako by vám bolo, keby sa niekto hrabal v osobných veciach vám. Nič príjemné, že? Ak máte tendenciu kutrať sa vo veciach vášho partnera, potom to svedčí o tom, že si nie ste istá svojou pozíciou, „objasňuje trénerka s tým, že žiarlivosť a kontrola totiž nie je nič iné ako prezlečený strach, ktorý nás dostáva do mnohokrát nedôstojných situácií.
„Skúste teda ako prvý krok riešiť svoj vzťah seba samej k sebe a opýtajte sa, prečo vlastne partnerovi neveríte. Každý človek má právo na svoje súkromie, tak ho druhému neberte, „prvotne radí Hana Wolf.

2. Nepodliehajte afektom

Zaheslovaný telefón, ktorý si partner so sebou berie aj na toaletu? Máte dôvodné podozrenie, že niečo nie je v poriadku? Čo si vás núti overiť si svoju teóriu a s konečnou platnosťou vedieť, na čom ste. Obavy a strach o budúcnosť partnerstva vás ženú vpred. A teraz čo? Podľahnúť svojej zvedavosti?

„Ak naozaj máte pocit, že pred vami muž niečo skrýva, tak sa partnera otvorene spýtajte. Dôverujte svojej intuícii a pozorne si všímajte jeho reakciu. Pokiaľ o nič nejde a vy si celú vec zle vykladáte, muž urobí všetko pre to, aby vám situáciu vysvetlil. Jeho reakcia bude mäkká, nevyjde po vás, pretože mu na vás záleží, „hovorí Hana Wolf s tým, že ak však udriete klinček po hlavičke len obyčajným dotazom:“ A kto je tá žena? „, Tak muž stuhne a jeho reakcia bude skôr obranná a impulzívna.

„V tom prípade zostaňte v strehu, dôverujte sebe, svojim pocitom a tomu, že pravda skôr či neskôr vyjde na povrch – a to skôr, než sa nazdáte,“ dodáva odborníčka. On totiž záletník chybu urobí sám. (Nie nadarmo sexuológ Radim Uzel tvrdí, že muži sú spravidla neverníci nešikovní, neohrabaní a vo väčšine prípadov sa aj prezradia. Udržiavať totiž viac vzťahov súčasne je pre nich ťažšie ako pre ženy!) A ako sa zachovať v prípade najväčšej núdze?

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
3. Kontrolujte hlavne samy seba

Než začnete chcieť partnerovi pozerať do mobilu, zameťte si najskôr pred vlastným prahom.
„Je aj u vás čisto? Nie sú vo vašom mobile náhodou veci, ktoré by sa nemuseli vášmu mužovi páčiť? Napríklad nejednoznačné konverzácie s kolegom, fotky neznámych mužov a podobne? V partnerstve totiž krásne funguje zrkadlenie, ktoré sa prejavuje napríklad tým, že podľa seba súdite iných, „ďalej apeluje Hana Wolf s tým, že ak vy svojmu náprotivku niečo tajíte, veľmi pravdepodobne si budete myslieť, že aj druhý schováva niečo pred vami. A práve to vás zvádza ku kontrole (trebárs aj zbytočne).
Neustále sa preto samy seba pýtajte, či sa aktuálne iba neodráža to, čo osobne zažiť nechcete, hoci ste tento proces aktivovali. Takéto siahnutie do svedomia vás môže od nedôstojného správania odradiť.

zdroj: prozeny.cz/

Udržte vo vzťahu túžbu i romantiku

facebook

Prečo mali ženy za socializmu lepší sex?