Ako zlepšiť funkciu pečene prírodnými cestami

Posilnenie zdravia pečene na odstránenie toxínov z tela je pevnou súčasťou Ayurvedy a TCM už po tisícročia. Starí liečitelia sa na nich zameriavali preto, že ide o multifunkčný orgán, jeden z hlavných, ktoré musia byť u chorých liečené. V TCM sa hovorí, že „liečiteľ, ktorý vie, ako harmonizovať pečeň, vie, ako vyliečiť sto chorôb.“

A pretože jar je na očistu pečene veľmi vhodné obdobie, pozrieme na to, ako im pomocou úpravy životného štýlu a vhodných prírodných látok môžeme pomôcť. Bez správne fungujúcej pečene totiž nie je možný ani správne fungujúci metabolizmus.

Ako pečeň funguje?

Pečeň je jedným z najviac zaťažených orgánov v tele. Ide o najväčší vnútorný orgán ľudského tela s primárne tráviacou funkciou, ktorý sa nachádza na pravej strane nad žalúdkom. Má typickú hnedo-červenú farbu a keď by sme na ne siahli, bola by na dotyk gumová.

Pečeň neustále komunikuje s ostatnými tráviacimi orgánmi, od ktorých dostávajú informácie o množstve dostupných živín alebo o prítomnosti hrozieb ako sú toxíny, ťažké kovy alebo aj lieky na predpis. Ako hlavný orgán zodpovedný za detoxikáciu pečeň rozpoznávajú škodlivé substancie a premieňajú ich na neškodné látky, ktoré možno z tela vylúčiť. To však súvisí aj s ďalšími funkciami pečene – okrem metabolickej funkcie je pečeň považovaná aj za orgán imunitného systému – udržuje jemnú rovnováhu medzi patogénnymi antigénmi a imunitou tolerovanými antigénmi, ktoré pôsobia proti nim.

Pečeň je v čínskej medicíne priradená k elementu dreva, ktorý je jarným elementom (odtiaľ vhodnosť posilnenia pečene na jar), a ktorý symbolizuje nový štart a vitalitu. Pečeň je úplne zásadná pre premenu jedla na energiu. Zdravo fungujúca pečeň zlepšuje tok krvi cez žily, cievy a kapiláry po tele, kde distribuujú kyslík a živiny. Ak sa o ňu dobre staráme, máme vysokú hladinu energie, menej infekcií a silnejšiu imunitu, funkčné zažívanie, lepšiu náladu a bystrejšiu myseľ.

Pečeň v tele nájdeme tesne nad žalúdkom na pravej strane v hornej časti abdomenu (spodnej časti trupu), pod hrudnou kosťou. Je spojená so žlčníkom, ktorý je jej párovým orgánom. Pečeň je zložená zo špeciálneho typu tkaniva schopného transportovať krv a ďalšie bunky. Pečeň má dve hlavné žily, jednu privádzajúcu krv zo zažívacieho traktu a druhú vedúcu krv zo srdca. S ostatnými orgánmi zažívacieho traktu je pečeň spojená systémom trubíc, ktorý zhromažďuje žlč, obstaráva trávenie potravy a odvádza odpadové látky.

Fascinujúca je schopnosť pečene regenerovať – ​​aj keď zostane iba 25%, môže dôjsť k plnému obnoveniu. Ak telo prijme iba časť pečene od darcu, môže ona časť v tele dorásť do plnej veľkosti.

Čo poškodzuje pečeň?

Všeobecne sa dá povedať, že nezdravý životný štýl – obezita, nadmerná konzumácia priemyselne upravených jedál, alkoholizmus, fajčenie a vystavenie toxickému prostrediu. Pečeň zaťažujú aj lieky na predpis, syntetická drogéria a kozmetika a tiež nadmerný dlhodobý stres. Škodí aj nadmiera kofeínu a cukru – ak máme problémy s pečeňou, nemali by sme to preháňať s kávou a sladenými limonádami. Vadia aj umelé sladidlá.

Ako môžeme pečeni pomôcť?

Protizápalové potraviny a byliny s obsahom enzýmov a minerálov (živá strava), sú tým najlepším, čo pre pečeň a celé telo môžeme urobiť. Patrí sem čakanka, rukola, púpava, mangold alebo kel. Pomôžu aj brokolica alebo karfiol. Tieto druhy zeleniny pomáhajú zdvihnúť produkciu enzýmov zvaných glukosinoláty, ktoré detoxikujú pečeň.Pomôžu tiež probiotické potraviny – jogurt, kombucha, kefír alebo fermentované produkty, ktoré pomôžu osídliť črevo prospešnými kultúrami, čo má pozitívny vplyv aj na očistu pečene.

Fantastickými pomocníkmi na detoxikáciu pečene sú zelené superpotraviny obsahujúce chlorofyl (spirulina, chlorella, jačmeň, …). Čerstvé bylinky ako kurkuma, koriander alebo oregáno zase obsahujú látky podporujúce tvorbu glutatiónu, kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý priamo odstraňuje z krvi a pečene toxíny. Zelený čaj a matcha obsahujú špeciálne látky zvané katechíny, ktoré pôsobia ako antioxidanty, potláčajú oxidatívny stres a odstraňujú toxíny z tela

Môžeme si pomôcť aj výživovými doplnkami s obsahom špeciálnych prírodných látok. Ostropestrec pozná každý, sú ale aj ďalšie (a aj silnejšie) prostriedky:

 • Hericium (levia hriva) – špeciálna huba známa z
  TCM, ktorá pomáha regenerovať a očistiť pečeň i celý organizmus, jej
  špecialitou je aj to, že pomáha na úzkostné stavy a ADHD
 • Čierna rasca a olej z nej – čierna rasca (black
  seed) pochádzajúca z Egypta obsahuje desiatky rôznych účinných látok (napr.
  nigellon, tymochinón, tymohydrochinón a tymol…), ktoré pôsobia antioxidačne a
  revitalizačne pre pečeň i celé telo
Pomôcť môže aj zmiernenie stresu a odpúšťanie

Každý orgán tela zrkadlí náš fyzický stav ale aj psychický. Pečeni škodí dlhodobý stres – aktivuje sa sympatikus, ktorý spôsobuje zápalovú reakciu a v dlhodobom meradle spôsobuje poškodenie pečene. A medzi stres sa radia aj negatívne emócie ako pocit viny, hnevu alebo hanby – aj tieto emócie spôsobujú aktiváciu nežiaducich centier v tele a majú negatívny vplyv na zdravie. Spätne tiež platí, že poškodená pečeň blokuje tok zdravých emócií, spôsobuje frustráciu a zlosť. Úplne preukázateľne majú tiež vplyv na bdelosť, koncentráciu a náladu. Čím viac sa teda naučíme nerozrušovať sa kvôli maličkostiam, brať veci s nadhľadom a odpúšťať, tým lepšie na tom bude naša pečeň aj my samotní.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Záverom

A ako vždy platí, že pomôže pohyb – ukladanie tuku na pečeni môžeme predísť predovšetkým tým, že sa budeme pravidelne hýbať.

Zdroj: efia.cz

Chufa alebo aj Tigrí orech sa radí medzi superpotraviny

facebook

Zoznam 50 superpotravín pre zdravie, silu a energiu.