Sedem nenápadných známok dehydratácie

Dehydratácia je v letných mesiacoch častým problémom. Vysoké teploty, nedostatočný pitný režim a zvýšené potenie sa na tele rýchlo podpíšu a môžu viesť k oslabeniu organizmu aj nebezpečnému úpalu. Aké sú varovné signály?

Výsledky nedávneho výskumu ukázali, že aj mierna dehydratácia – to znamená strata 1 až 2% vody, môže skutočne zamedziť telu v jeho správnom fungovaní. Aké sú najčastejšie známky dehydratácie?

1. Páchnuci dych a pocit sucha v ústach

Páchnuci dych samozrejme nemusí ihneď znamenať dehydratáciu, v spojení s pocitom sucha v ústach sa ale jedná o jasný signál. Dôvodom je to, že pri nedostatočnej hydratácii sa netvorí veľké množstvo slín, ktoré pomáhajú rozkladať a vypláchnuť jedlo z úst. Znížený čistiaci účinok slín umožňuje rast baktérií a spôsobuje zápach z úst. Ak máte pocit lepkavých alebo vyprahnutých úst, uistite sa, že vypijete jeden alebo dva poháre vody, ktoré vám od tohto problému uľavia.

2. Svalové kŕče

Odborníci sa domnievajú, že jedným z dôvodov, prečo ľudia pri cvičení dostávajú svalové kŕče, je dehydratácia a vyčerpanie elektrolytov, čo znamená, že vaše telo nemá dostatok kľúčových minerálov, ako je sodík a draslík. Tieto minerály totiž pomáhajú vyrovnávať hladinu pH v tele a tiež riadia funkciu nervového systému. Kŕče z dehydratácie sa ale netýkajú len športovcov. Ak sa prechádzate v horúcom dni a začnete pociťovať bolesť alebo napätie svalov, môže to byť známka toho, že dostatočne nepijete.

3. Bolesť hlavy

Bolesti hlavy sú naozaj častým znakom miernej až strednej dehydratácie a môžu byť mierne, ale aj intenzívne. Dehydratácia môže tiež vyvolať migrény. Podľa vedcov dehydratácia môže dočasne zmenšiť mozgové tkanivo a toto zmrštenie potom môže spôsobovať bolesť.

4. Tmavý moč

Jednoduchou metódou, ktorú v praxi používajú aj zdravotníci, je skúmanie miery dehydratácie podľa farby moču. Ak je tmavo žltá alebo má výraznú farbu, potom je na čase dopriať si pár pohárov vody. Všeobecne totiž platí, že čím viac pijete, tým je moč svetlejší.Pamätajte však, že farba moču sa môže tiež meniť na základe liekov, ktoré užívate, alebo konkrétnych potravín, ktoré jete. Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na svojho lekára.

5. „Letná chrípka“

Ak sa necítite vo svojej koži – stretávate sa s bolesťou hlavy, pocity závratu alebo s nevoľnosťou, možno sa domnievate, že sa o vás niečo pokúša. Všetky tieto príznaky ale môžu súvisieť s dehydratáciou. Vážnejšia dehydratácia navyše môže spôsobovať aj zimnicu či horúčku, preto si dávajte pozor na to, aké množstvo vody denne vypijete.

6. Máte hlad

Pocity hladu a smädu pochádzajú čiastočne z hypotalamu, čo je oblasť mozgu, ktorá riadi tieto funkcie spolu s ďalšími vecami, ako je napríklad telesná teplota. Ak teda skoro po jedle znovu pociťujete hlad, je možné, že ste skôr dehydrovaní a mozog to nedokáže správne vyhodnotiť. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Únava

Správna miera hydratácie zásadne ovplyvňuje našu energiu. Pitný režim totiž pomáha telu dodávať kľúčové živiny do všetkých buniek a udržiava tak orgány v chode. V opačnom prípade prichádza únava, či dokonca pocity vyčerpania.

zdroj: novinky.cz

Čaj matcha: Podporí zdravie a pomôže s chudnutím

facebook

Zoznam 50 superpotravín pre zdravie, silu a energiu.