Intímne návyky, ktoré nie sú tak vhodné, ako ste si mysleli

Sprchujete sa niekoľkokrát denne, pleť si čistíte v siedmich krokoch, na každú časť tela máte tri špeciálne prípravky. Prehnaná starostlivosť ale často prináša viac škody ako úžitku. Rozhodne to platí pre naše intímne partie. Na čo by si ženy mali dávať pozor?

Obavy z nepríjemného zápachu, infekcií alebo zápalov sú určite pádnymi dôvodmi, prečo venovať pozornosť hygiene intímnej oblasti. V snahe eliminovať akýkoľvek druh tekutiny alebo zápachu ale mnoho žien prijíma zlé návyky, ktoré môžu vaginálne zdravie naopak poškodiť. Ide totiž o citlivú oblasť, ktorej pH môže kolísať kvôli nevhodne zvoleným alebo často používaným umývacím gélom alebo kvôli ďalším produktom intímnej hygieny. Prečo by ste starostlivosť nemali preháňať a čoho sa treba vyvarovať? Čo vašim intímnym miestam nesvedčí?

1. Nadmerné umývanie

Môže sa zdať, že častá a dôkladná očista je dobrým spôsobom, ako zahnať baktérie a nepríjemný zápach. Nadmerné umývanie ale často zlikviduje zdravú vaginálnu mikroflóru, ktorá zaisťuje prirodzenú ochranu genitálneho ústrojenstva pred infekciou.  Zvlášť výplachy pošvy nie je vhodné vykonávať príliš často. Odporúčajú sa iba v prípade, keď už začína nejaký problém. Inak si z pošvy vypláchnite aj tie dobré baktérie a jej obranyschopnosť tak znížite.

Ako tomu predísť? K hygiene intímnych partií je ideálne použiť čistú vodu. Ak vám to pripadá nedostatočné, môžete použiť mydlo či gél určený k intímnej hygiene, nikdy však sprchový gél alebo bežné mydlo. Mydlom stačí umývať vulvy raz denne, inak používajte vodu. Venujte pozornosť záhybom veľkých a malých pyskov a ústia močovej trubice. Umyte tiež okolie pošvového vchodu, naopak do neho dovnútra mydlo nepatrí. Vagína sa vie čistiť sama. Nezabudnite po umytí rozkrok dôkladne osušiť.

2. Každodenné nosenie intímiek

Reklama vie zapôsobiť a kvôli nej sa často zdá, že denné užívanie slipových vložiek je úplnou normou a dokonca aj veľmi vhodné. Pravdou je ale opak: Ich každodenné používanie intímnu oblasť „dusí“ a zvyšuje pravdepodobnosť podráždenia a ďalších nepríjemných príznakov, ako svrbenie a pálenie. Keď koža nemá dostatok vzduchu, hromadí sa tu vlhkosť a v nej sa darí nezdravým baktériám. Čo s tým? Stavte na priedušne bavlnenú spodnú bielizeň. Ak máte silný výtok, poraďte sa s lekárom.

3. Používanie parfumov a púdrov

Hoci stále panuje všeobecné presvedčenie, že tieto produkty sú účinnými metódami prevencia úniku pachov, pravdou je, že parfumy, rôzne púdre a ďalšie podobné narúšajú prirodzené pH. Ich časté užívanie tak spôsobuje podráždenie sliznice a môže dokonca viesť k vzniku kvasinkových či iných bakteriálnych infekcií. Niektoré zložky parfumov navyše môžu spôsobovať aj alergické reakcie, čo situáciu môže ešte zhoršiť.

Čo iné robiť? Uvedomiť si, že za prirodzený zápach vagíny sa netreba hanbiť a nie je nutné ho neutralizovať. Ak je príliš silný, navštívte lekára, aby vylúčil infekciu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
4. Hrubým zaobchádzaním

Koža pokrývajúca vaginálnu zónu je najcitlivejšia na tele, preto vyžaduje jemnú starostlivosť. Rad žien na to zabúda a očistu aj holenie vykonávajú príliš razantne. Tým môžu vzniknúť malé otvorené ranky, ktoré fungujú ako brána pre vstup infekcie. Aby ste tomu predišli, starajte o svoju intímnu oblasť šetrne, opatrné buďte najmä pri odstraňovaní chĺpkov.

Vyberajte tie, čo sú najmenej invazívne, dobrou voľbou môžu byť niektoré krémy alebo ďalšie podobne pôsobiace prírodné produkty. Ak uprednostňujete holenie žiletkou, nezabúdajte použiť penu alebo gél. Neodstraňujte tiež všetky ochlpenia: Chĺpky pošvu chránia pred baktériami, kvasinkami a vírusmi, ktoré môžu spôsobiť infekciu.

zdroj: prozeny.cz

Radšej seriál ako sex? Možno sa aj vás týka panda syndróm

facebook

5 dôvodov, prečo dať šancu rannému sexu. Má nejaké nevýhody?