Radšej seriál ako sex? Možno sa aj vás týka panda syndróm

Nemáte sex tak často ako predtým? Dôvodom nemusí byť to, že ste spolu už veľmi dlho a vymizla vám zo vzťahu počiatočná vášeň. Sexuálna lenivosť vás môže prepadnú pokojne aj po mesiaci randenia. Aké sú potom vyhliadky na dobrý vzťah?

Možno máte častejšie chuť skôr na maznanie, nežné tulenie a škrabanie na chrbte ako na sex. Nie ste sami. Podľa prieskumov je štvrtina mužov občas lenivá a uspokoja sa s tulením. U žien je to dokonca až polovica. Asi vás neprekvapí, že sa vám do fyzicky náročnej akcie nechce po výdatnej večeri, hádke so šéfom alebo vyčerpávajúcej chorobe. Čo keď ale reálna príčina chýba a milovanie aj tak stále častejšie nahrádza len maznanie? Odborníci tento stav nazývajú panda syndróm. Tieto zavalité čiernobiele zvieratká totiž stoja o sexuálne radovánky tak málo, že im hrozí vyhynutie.

Nízke libido a lenivosť

Začína to nenápadne. Skôr ste sa milovali pokojne aj trikrát denne, potom dvakrát, potom raz za týždeň, a teraz ste radi, keď sa premôžete raz za mesiac. Ak vám to s partnerom obom vyhovuje, samozrejme to nemusí byť zle. Ak ale jeden z vás cíti, že by si sexuálnych radovánok rád užil viac, ale pre samú únavu v posteli okamžite zaspí, je dobré zistiť, čo vám chuť na sex kradne.

„Nezáujem o sex môžu vyvolať rôzne faktory, napríklad stres, pracovné preťaženie, choroba, nadmerné vyžívanie sa v porne a samozrejme tiež vzplanutia pre niekoho iného,“ vymenúva možné príčiny sexuálnej únavy vzťahová trénerka Libuša Konopová. Príčinou ale môže byť aj obyčajná lenivosť. Rovnako ako sa premáhajú k cvičeniu alebo dobehnutie restov do práce, môžete odsúvať aj vyvádzanie v spálni.

Milovanie nahradili seriály

Ak si myslíte, že za pohodlnosť v sexe môže vek alebo roky strávené spolu, nemáte tak celkom pravdu. Panda syndróm môže zaútočiť aj na čerstvo zamilovaných. Nevyhýba sa dokonca ani stále mladším ľuďom. Radi sa k sebe nežne pritúli, ale pozornosť venujú skôr sledovaniu seriálov než telu toho druhého. Stále častejšie si sexuálne radovánky upierajú aj kvôli mobilom. Síce sú fyzicky spolu, ale pozornosť venujú priateľom a dianie na sociálnych sieťach.

Sex versus neha

Ale aby sme len nestrachovali. Ak vás baví si k partnerovi len ľahnúť na rameno, prepliesť si s ním prstami, nežne sa hladkať, bozkávať a rozprávať sa, nič proti. Takéto harmonické chvíle môžu byť pre váš vzťah prínosné – sú časom súznenie, v ktorom si rozumiete aj bez slov. Pripomíname, že problém nastáva, ak sa v lenivú pandu premení len jeden z vás.

„Rozdielna chuť na sex je v páre bežná. Niekedy sú rozdiely výraznejšie, inokedy menej, ale vždy je to o dohovore, kompromisu a vzájomnej komunikácii. Pri rozdielnej frekvencii v páre nie je vhodné na „slabší článok“ príliš tlačiť či mu niečo vyčítať. Môže to mať  a väčšinou aj má, skôr opačný efekt. Preto je dobré, aby sa partneri naozaj dobre poznali a vedeli ai spolu o sexe otvorene porozprávať,“ vysvetľuje sexuológ Pavel Turčan.

A úprimnosť sa snažte nájsť aj sami k sebe. Ak môže za nechuť k sexu stres v práci, vyčerpanie z rodinných povinností alebo partnerov pupok, väčšinou sa s tým dá niečo robiť. Napraviť ide aj zmeny zdravotné, dané napríklad hormonálnymi zmenami.

Sex je všeliek

Paradoxne vám môže práve milovanie s radom týchto problémov pomôcť. Čo sa deje s naším telom a mysľou pri sexe? Odbúrava sa stres, posilňuje psychická odolnosť, navodzuje sa vnútorný pokoj, prispievate tým k dlhodobej hormonálnej rovnováhe a tiež schudnete. Ak vám zo vzťahu vymizol, vráťte sa k nemu plánovane a pozvoľna.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ak už si od sexu dávate pauzu dlhšiu dobu a návrat k nemu vám pripadá takmer nemožný, dbajte na čo najväčší komfort. Zaistite si stráženie pre deti, nech vás nič neruší, nalaďte sa filmom, pohárom vína, pokojne si nechajte zhasnuté, ak vám nerobí dobre pohľad na vaše odhalené telá. Začnite napríklad len zmyselnou masážou, nabudúce skúste petting alebo dovoľte, nech partner uspokojí len vás. Ďalší tréning ale neodkladajte moc dlho. Chce to jednoducho vydržať, trénovať, stále viac sa uvoľňovať a postupne sa to zlepší. Keď svoju erotickú túžbu preberiete znovu k životu a budete ju pravidelne rozdúchavať, sama znova rýchlo vzplanie a už vám nedovolí, nechať ju len tak vyhasnúť.

zdroj: prozeny.cz

5 dôvodov, prečo dať šancu rannému sexu. Má nejaké nevýhody?

facebook

Sex po rokoch ako na začiatku vzťahu. Toto určite skúste!