Online zoznamovanie nie je tak efektívne, ako sa zdá

Chýba vám vzrušenie, pobavenie, dobrodružstvo? Založte si profil na online zoznamke. Chcete zahnať nudu? Tak tam bežte tiež. Nájdete tam všetko možné, ale stále platí, že virtuálny svet je na hony vzdialený tomu reálnemu. Akú máte šancu, že si s vami niekto dohodne schôdzku mimo dosah počítača? Zázraky nečakajte!

Zoznamovanie cez notebook alebo mobil je pochopiteľne veľmi lákavé a jednoduché. Stačí pár kliknutí, zaujímavá profilová fotka a už plávate v jednom rybníku s mnohými rybami túžiacimi po trení. Jednou z vecí, ktorá ľudí do virtuálneho sveta priťahuje, je to, že tam môžu stretnúť oveľa väčší počet nápadníkov, než by tomu bolo v tom reálnom. S tými vyvolenými sa potom dá udržiavať vzťah – pokojne aj s niekoľkými súčasne. Lenže práve toto je väčšinou len zbožné želanie a mýtus, ktorému mnohí podliehajú.

Ako je to naozaj?

Ukázalo sa, že tokania cez wifi nemusí byť tak efektívne, ako sa na prvý pohľad zdá. Tento záver pochádza z nedávnej štúdie, ktorá odhalila, že online zhoda s veľkým počtom partnerov znamená prekvapivo málo osobných stretnutí. V štúdii publikovanej v časopise Evolutionary Psychological Science vedci skúmali 269 mladých Nórov, ktorých priemerný vek bol 22 rokov a boli súčasnými či bývalými užívateľmi Tinder, zoznamovacej aplikácie, ktorú aktívne využíva vyše 60 miliónov ľudí na svete. Vedcov pritom zaujímalo všetko, čo dotyční v spojitosti s ňou zažili.

Život na sieti ako trend

Priemerný počet „zaháčkovaných“ potenciálnych partnerov hlásených mužmi a ženami bol relatívne vysoký. Keď aj vy na Tinder pôjdete po zoznamovanie, počítajte, že si počas niekoľkých hodín až dní „poklábosíte“ s priemerným počtom 150 osôb. Ale pozor, z tohto množstva na skutočné rande dôjde iba v dvoch, maximálne v troch prípadoch. (Z iných sociologických prieskumov vyplýva, že na reálnu schôdzku vyrazí len niečo okolo 17% užívateľov virtuálnych zoznamiek.) A ani osobné stretnutia, ako všetci vedia, samozrejme nemusia vyústiť v niečo viac.

Zábava len pre vyvolených?

Pokiaľ ide o fyzický kontakt, iba jeden z piatich oslovených respondentov uviedol, že mal to šťastie a na nejaké šmajchlovanie predsa len došlo. Inými slovami, väčšina užívateľov (80%) nemá s niekým, koho na online zoznamke stretne, ani sex. No a so vzťahmi, myslené tým vzťahy s krištáľovo čistými úmyslami, to tiež nie je slávne. Jeden zo štyroch. Áno. Len jedna osoba zo štyroch (25%) sa stretne s niekým, kto má záujem nadviazať partnerský vzťah. Tomu zvyšku ide zrejme o hru, pobavenie, priateľstvo alebo výplň voľného času. (O čo presne týmto ľuďom ide, sa môžeme len dohadovať. Tieto zistenia nebola predmetom štúdie, čo je ale veľká škoda!)

Zrno od pliev sa oddeľuje len veľmi ťažko

Samozrejme existujú niektoré dôležité obmedzenia tohto výskumu. Jedným z nich je, že sa do hľadáčika vedcov dostala iba jedna konkrétna aplikácia (Tinder), pritom ich existuje mnoho ďalších. Je možné, že niekde inde je miera úspešnosti zoznamovania väčšia. Zároveň išlo o skupinu mladých respondentov. Na druhú stranu aj tak sú výsledky prekvapivé, pretože evidentne spochybňujú populárnu myšlienku, že keď už otvoríte počítač a do zoznamky sa prihlásite, zbierate nápadníkov ako huby po daždi.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Vždy počítajte s tým horším. Pre istotu

Autori tejto štúdie tak dospeli k záveru, že od podobných zoznamovacích aplikácií je múdre radšej nič neočakávať, lebo sú obyčajnou novodobou arénou pre nadväzovanie partnerských a sexuálnych príležitostí, avšak väčšinou len povrchného charakteru. Aby tiež nie. Konkrétne v prípade Tinder po založení profilu okamžite dostanete ponuku ľudí, ktorí sa k vám hodia, a vy si vyberáte tých sympatických. Ostatných sa zbavujete, respektíve ich zahodíte ako použitý papier. Ak sa páčite niekomu, vznikne zhoda a priestor pre spoločnú konverzáciu. Čo z toho by sa na ulici pred supermarketom skutočne stalo?

zdroj: prozeny.cz

Viete, čo je benching alebo pigging? Prinášame slovník internetového randenia

facebook

Ako a prečo je ťažké nájsť si partnera po päťdesiatke?