5 výživových mýtov, kvôli ktorým nechudnete a nerastú vám svaly!

Okolo jedla a diét existuje veľa mýtov a niektoré z nich bohužiaľ „môžu“ za to, že sa vám kvôli nim nedarí chudnúť alebo nenaberáte svaly, ak vám ide o posilnenie celého tela. Aké sú tie najčastejšie, na ktoré by sme mali zabudnúť?

Mýtus 1: Sacharidy sú tabu

Medzi dietármi stále prevláda názor, že sacharidy v jedálničku sú zlo. Zvlášť ak sa snažíte schudnúť, mali by ste ich podľa niektorých z jedálnička vyradiť. Žiadna ovsená kaša na raňajky a žiadne sacharidové jedlo večer. Všetko je úplne inak. Sacharidy v strave môžete jesť na raňajky, obed aj večeru. Záleží, čo vám najviac vyhovuje a ako na to vaše telo reaguje. Podstatne dôležitejšie je, aby ste správne nakombinovali nielen vhodné sacharidy, ale aj bielkoviny, tuky a nezabúdala dôležitosť vlákniny v strave. Nemýľte si však sacharidy a cukor – komplexné sacharidy sú v poriadku, cukor by ste však obmedziť mali. Okrem toho sacharidy hrajú významnú úlohu pri regenerácii po športe. „Po tréningu je vhodné jedlo v podobe rýchlych sacharidov, ktoré naštartujú regeneráciu. Kto sa snaží schudnúť, potom doba ihneď po tréningu je tou jedinou, kedy si môžete dať bez výčitiek niečo sladké, „tvrdí hlavná trénerka Katarína Hollerová.

Mýtus 2: Najviac toho musíte zjesť počas obeda

Nie je nutné naložiť si plný tanier jedla cez obednú pauzu, keď práve nemáte hlad. Jedzte spôsobom, ktorý je pre vaše telo najlepšie. Podľa pocitu zaraďte sacharidy buď iba cez deň a večer ich už obmedzte, alebo ich cez deň konzumujte menej a pokojne si ich potom doprajte večer. Dôležité je strážiť si množstvo vášho celkového denného príjmu, ale aj pomer prijímaných živín. Čo sa týka hnedej ryže, nepodliehajte ilúzii, že je zdravšia alebo menej kalorická ako iné druhy ryže. To platí aj o tmavom pečive.

Mýtus 3: Silový tréning nie je vhodný pre ženy

Ďalším pretrvávajúcim mýtom je, že ženy by nemali cvičiť s ťažkými váhami v posilňovni, inak sa z nich stanú kulturistky. Strach z rýchleho nárastu mohutných svalov u žien je úplný nezmysel. Ženy nemajú prirodzený potenciál dosiahnuť mohutných svalov, ale rovnako ako muži majú potenciál svaly posilniť, znížiť množstvo tuku, vytvarovať postavu a cvičenie brať aj ako prevenciu proti vzniku civilizačných ochorení. Na dosiahnutie zdravého a štíhleho tela je však potrebné aj správne jesť. V prípade silových športov sa zamerajte na kvalitné bielkoviny. Nie je nutné, aby ste kvôli cvičeniu prekračovala dennú potrebnú dávku, ale denne by ste mali zjesť 0,8-1,2 gramov kvalitných bielkovín na kilo telesnej váhy. Ak vážite teda 70 kilogramov, denne by ste mali zjesť aspoň 70 gramov proteínov.

Mýtus 4: Denne musíte vypiť minimálne tri litre vody

Dostatok čistej vody je nevyhnutný pre správne fungovanie tela, ako prevencia proti únave a pomáha aj pri chudnutí, pričom všeobecným odporúčaním je vypiť za normálnych okolností 2-3 litre vody za deň. Podľa niektorých špecialistov na výživu to však nie je také jednoznačné. Čistá voda má pozitívny vplyv na našu pleť, náladu a sústredenie, zabraňuje bolestiam hlavy, a dokonca môže pomôcť v redukcii hmotnosti. Nie je ale dôvod sa neustále prehnane strážiť a piť vodu v takom množstve, ako sa všeobecne odporúča. Zdravý človek by sa mal riadiť svojím pocitom smädu. Pri zvýšenej fyzickej záťaži, u chorých alebo starších ľudí je samozrejme potrebné príjem tekutín strážiť. Ženám stačí vypiť denne okolo 1,6 litra.

Mýtus 5: Keď držíte diétu, musíte zjesť päť porcií za deň

Ani táto rada už dávno neplatí. Každému z nás vyhovuje niečo iné, a aj keď môže byť kalorický príjem dvoch ľudí veľmi podobný, každý z nich môže svoje kalórie zjesť v inom poradí, množstve a z iných surovín. K úspešnému chudnutiu a dlhodobému udržaniu si ideálnej hmotnosti je dôležité si správne rozložiť jednotlivé makroživiny, jesť čo najviac priemyselne nespracovaných potravín a denne mať na tanieri zeleninu. Pokiaľ zaradíte aj pravidelný pohyb, ste na správnej ceste k zdravému životnému štýlu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

zdroj: dama.cz

Dôvody, prečo si libido vzalo dovolenku – na neurčitú dobu

facebook

Prečo jedia ženy päťkrát denne a muži len trikrát?