Kašlite na to, čo hovoria ostatní, svojmu libidu rozumiete len vy. Lenže čo ak s vami v poslednej dobe nehovorí? Potom máte zrejme pár silných nepriateľov, z ktorých niektorí zmyselnosť a túžbu negatívne priškrcujú na dlhé mesiace. Necháte ich páchať škody?
Potrebu sexu má každý pár individuálne. Niekedy sa chce častejšie milovať muž, inokedy žena. A je skvelé, keď sa páru podarí zhodnúť sa na kompromise. Aktívnejší, chtivejší partner by mal viac prispôsobiť krok tomu pomalšiemu. Obidvaja potom idú rovnakým tempom, ktoré pri troche šťastia vyhovuje jemu i jej. Taký zlatý stred ste kedysi našli, ale v poslednej dobe vám počty nejako nevychádzajú? Ak vaše sexuálna frekvencia klesla, či už bola akákoľvek, mohlo si libido vziať dovolenku. Ktoré telesné či emocionálne príčiny sú na vine najčastejšie?
Vojna hormónov
Vo veľkej väčšine prípadov stojí za štrajkujúcou chuťou na sex búrky hormónov tvorených organizmom v endokrinných žľazách. Menopauza aj perimenopauza, ktorá prichádza pred ňou a môže trvať až 8 rokov, patrí k obdobiam, kedy hladiny estrogénu a progesterónu postupne klesajú. Na rozlúčku máva aj testosterón. Deficit týchto hormónov sa podpisuje na nízkom sexuálnom záujme.
Súčasťou menopauzy je aj vaginálnu suchosť, za ktorú sa mnohé ženy vyložene hanbia. Nízke hladiny estrogénu navyše vedú k priberaniu na váhe. To je také to, keď športujete rovnako ako predtým, stále sa stravujete zdravo a vyvážene, ale keď sa jedného dňa starostlivejšie zadívate do zrkadla, skoro vás trafí šľak. „Kde sa vzal tento kus slaniny? A prečo nemôžem dopnúť nohavice? „
Zasiahnuté sebavedomie vám nedovolí predvádzať sa pred partnerom len tak v nohavičkách, vo svojom vlastnom tele sa necítite dobre a sex zámerne odsúvate. Na kedy, to sa úplne nevie.
Psychické napätie a záťaž
Už rok žijete s deťmi v malom byte, izolovane od ostatných. Strážite úlohy, varíte, vymýšľate všetko možné aj nemožné, aby vám potomkovia nudou netancovali po hlave, do toho pracujete na home office. Ak necítite chuť na milovanie, má to na svedomí kortizol, ďalší z hormónov, ktorý je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Kortizol sa do tela v bežnom režime uvoľňuje postupne a v malých dávkach. Pri dlhodobom strese ho však žľazy vylučujú nonstop a nadmerne. Výsledok? Viac kortizolu, menej sexuálnych hormónov (hlavne testosterónu), libido je v servise. Hlavne si nepomáhajte nadmernou konzumáciou alkoholu!
Zlé jedlo a pitie
Farbivá, konzervanty, umelé sladidlá, trans-tuky, potraviny s vysokým glykemickým indexom (biele pečivo, sladké limonády) preukázateľne vedú k nadúvaniu, únave a zníženie libida. Ak je váš jedálniček postavený prevažne na bielej múke, cukrovinkách, polotovaroch alebo vyprážaných dobrotách, nečudujte sa, že v spálni nie ste aktívny. Ostatne, ani syndróm dráždivého čreva a sex nejdú dohromady. Zmena skladby stravy však mnohé môže napraviť.
Tabletky z blistra
Tak isto, že niekedy to inak nejde. Zdravie je predsa prednejšie, preto užívate lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva či antikoncepciu, ktorá, okrem iného, znižuje intenzitu menštruačného krvácania a upravuje cyklus. Lenže vždy je niečo za niečo. Menované lieky taktiež znižujú hladiny pohlavných hormónov a tým aj túžbu. Kým patria k bežným súčastiam vášho života, so žiadostivosťou a zvýšeným pohlavným pudom nepočítajte.
Problémy vo vzťahu
Každý deň nie je podsvietený, hovorí sa. To, čo sa vo vzťahu deje mimo spálni, sa ale odráža priamo v nej. Keď sa necítite bezpečne a milovaní, málokedy môžete svoje telo „prehovoriť“ k pohlavnému styku. Mozog je totiž vaša najerotickejšia zóna a často platí, že keď sa daný problém nevyrieši, je váš záujem o sex malý. Takže, skutočne je u vás všetko v poriadku?
zdroj: prozeny.cz/