Viete, čo je benching alebo pigging? Prinášame slovník internetového randenia

Dnes už nie je najmenších pochýb o tom, že internet, sociálne siete a on-line zoznamky zmenili spôsob, akým sa zoznamujeme ale aj to, ako so svojím náprotivkom komunikujeme. Vyznáte sa ale v nových termínoch zo sveta internetových zoznamiek a sociálnych sietí?
Už ste niekedy počuli výrazy ako ghosting alebo breadcrumbing? Mileniovia a mladšie generácie tak označujú rôzne správanie počas nadväzovania milostného vzťahu. Podľa odborníkov nemusí ísť o úplne nové fenomény, avšak práve vďaka internetu sa o nich ľahšie dozvedia ostatní a podivné správanie sa aj so svojím „odborným termínom“ šíri po celom svete.

„Podľa amerických štatistík sa dnes zoznamuje najviac partnerov on-line. Internetové zoznamovanie predbehlo skôr najbežnejšie zoznámenie v škole či v zamestnaní a cez kamaráta. To je trend, ktorý so sebou prináša výhody aj nevýhody. Najväčšou nevýhodou internetu je to, že na nezadaného nie je skutočne vidieť, je viditeľný len jeho virtuálny obraz. A ten môže byť menej či viac vzdialený skutočnosti. Podľa rovnakých štatistík muži najviac klamú o svojej výške a príjme, ženy si uberajú vek a kilá,“ líči vzťahová trénerka Veronika Vinterová.

On-line zoznamovanie so sebou vďaka svojej jednoduchosti navyše prináša aj istú nezáväznosť a ľahkomyseľnosť – ak to nevyjde s touto osobou, ponúkajú sa desiatky ďalších adeptov a adeptiek. Predlžuje sa tiež doba, po ktorú randíme, aj to, ako dlho chodíme na rande, než sa zrodí vzťah. Aké termíny je preto vhodné vo svete on-line romantike ovládať?

Breadcrumbing

Online konverzácia sa vyvíja sľubne, vymieňate si svoje zážitky aj fotky, ale nepravidelne, tak trochu ako keď sledujete rozprávkovú cestičku z občas pohodených odrobiniek od Janka a Marienky. Druhá osoba sa vám skrátka ozve len vo chvíli, keď by si rada zdvihla sebavedomie a vie, že ste po ruke a ochotní. Podobný začiatok vedie väčšinou len k nezáväznému sexu, vážny vzťah hľadajte niekde inde.

Cushioning

Nadviazali ste vzťah s niekým novým, ale svoj účet na online zoznamke ste ešte neodstránili. Ďalej tam hľadáte nových partnerov a píšete si s nimi, ako by ste si z nich robili vankúše, do ktorých spadneme v prípade, že by to v novom vzťahu nevyšlo. Tak trochu to pripomína film Samotári

„Kým muž či žena neprežívajú skutočnú intenzívnu zamilovanosť, pri ktorej nemajú ani myšlienku na kohokoľvek iného, ​​môže byť internetová anonymita a jednoduchosť spojená s tým, že si nechávajú otvorené zadné vrátka,“ komentuje to Vinterová.

Benching

Boli ste na pár rande, píšete si ale nikam ďalej sa to neposúva a ďalšie stretnutie je v nedohľadne? Benching označuje stav, keď si vás náprotivok necháva v zálohe (tzn. udržuje nádej, že môže vzniknúť vzťah) pre prípad, keby to nevyšlo s ďalšími, ktoré v skutočnosti uprednostňuje. Môže tiež momentálne ešte byť vo vzťahu s niekým iným a rozhodovať sa nad rozchodom (tomu sa potom tiež hovorí layby).

Ak sa partner alebo partnerka hneď nehrnú do záväzkov a veľkých vyznaní, nemusí ísť nutne o to, že by ste čakali „na striedačke“. Niektorým ľuďom skrátka trvá trochu dlhšie, než si ostatných pustia k telu.  „Ak to nie je láska na prvý pohľad, nie je možné z praxe povedať, že nemá zmysel vzťah rozvíjať ďalej. Celá rada partnerstiev na začiatku nebola láskou na prvý pohľad, ale o postupnom nástupe vášne, obdivu a zamilovanosti. Podľa muža z páru, ktorý si dnes láskyplne užíva nielen vzťah, ale aj dvojročného synčeka, bola jeho súčasná partnerka „nič moc, ale skúsim sa stretnúť znova“, nabudúce „zaujímavá“ a po niekoľkých týždňoch jeho vyvolená, „opisuje vzťahová trénerka Veronika Vinterová a dodáva, že je vhodné všímať si, či je záujem a pozornosť obojstranná.

Ghosting

Boli ste spolu na niekoľkých príjemných schôdzkach a vyzeralo to, že pred sebou máte začiatok niečoho pekného. Lenže zrazu sa vám partner alebo partnerka prestali úplne ozývať. Môže sa to stať po pár rande, ale napríklad aj po niekoľkoročnom vzťahu. Spomínate na tie historky o otcoch, čo šli vyhodiť odpadky, a už sa nikdy nevrátili domov? To je klasický ghosting.

„Ak niečo nevyjde, je nepohodlné, náročné, ohrozujúce, nie je nič jednoduchšie, než sa jednoducho prestať ozývať, robiť mŕtveho chrobáka. O čo je ľahšie situáciu jednoducho neriešiť, než vysvetľovať, snažiť sa pochopiť alebo robiť kompromisy. Stratégia úteku je nám daná našimi základnými inštinkty odpradávna. Dnes ju ešte zdanlivá anonymita internetu uľahčuje. Veď je to tak pohodlné a nič nehrozí, „opisuje Veronika Vinterová zo zoznamovacej agentúry Náhoda. Otázkou podľa nej potom samozrejme zostáva, čo sa deje „na druhej strane“.

Toto správanie je pre opusteného partnera veľmi bolestivé, spočiatku navyše prepadá panike, že sa zmiznutému prihodilo niečo zlé. Ten sa ale len rozhodol začať niekde inde s niekým iným, nemal však dosť odvahy oznámiť to nahlas. Nemá preto cenu snažiť sa nadviazať kontakt a dožadovať sa vysvetlenia, pravdepodobne sa ho totiž nikdy nedočkáte. Jednoduchšie je jednoducho sústrediť sa na budúcnosť a zodpovednejších partnerov a partnerky.

Zombieing

S týmto termínom sa randenia dostáva na pôdu hororov, ide totiž o dosť nepríjemné situácie. Výrazom zombie označujú mladí ľudia na sociálnych sieťach náhle zmiznutej osoby (pozri ghosting), ktoré sa rovnako nečakane vo vašom živote objaví späť. Dôležité je, s akým úmyslom a akým spôsobom vás bývalá láska oslovuje. Ťažko spoznáte, či ide o smútok, alebo iba o snahu počechrať si ego s niekým, kto nevie odmietnuť. Na úmysly môže poukázať napríklad spôsob oslovenia – počkal si na vás bývalý milenec na vašom obľúbenom mieste a prehovorí s vami osobne, alebo vám len napíše esemesku? Riaďte sa tiež tým, aký bol váš predchádzajúci vzťah. Ak ste už v minulosti trávili málo času spolu a škrípalo to v posteli, nie je moc pravdepodobné, že sa to zrazu zmení.

Haunting

Jedná sa celkom nepochopiteľné správanie, ktoré je dosť podobné zombieingu, avšak neodohráva sa v reálnom živote. Zmiznutý či zmiznutá sa zjaví v príspevkoch a v príspevkoch na vašich sociálnych sieťach. Priamy kontakt nikdy nenadviaže, iba ako prízrak zo záhrobia sleduje, čo robíte.

Lemmings

Ide o označenie vychádzajúce z predstavy, že „lemingovia“ (malé arktické hlodavce, angl. Lemming) premýšľajú stádové a nekriticky prijímajú názor ostatných. Lemingovia sa totiž občas v snahe dostať na nové územia vrhajú do mora. Vo svete on-line randenia je „Leming“ osoba, čo sa riadi tým, ako to majú jeho kamaráti alebo kamarátky. Keď bol jeho najlepší kámoš alebo kamoška vo vzťahu, tak aj váš romantický príbeh krásne rozkvital. O to viac vás prekvapia neočakávané kopačky, ktoré nasledujú okamžite po rozchode kamaráta. Pre Leminga je kámoš viac než partnerka, preto sa netrápte a nájdite si niekoho oddanejšieho.

Pigging

Tento „trend“ je snáď to najkrutejšie v našom prehľade. Objavil sa v niekoľkých filmoch z obdobia prelomu milénia a zdá sa, že si ho preto niektorí chlapci a muži vzali za svoje. Pamätáte si na filmy 10 dôvodov, prečo ťa nenávidím alebo Také normálne dievča? Ide o to, že muž začne s dievčaťom chodiť preto, že sa stavil s kamarátmi, aj keď ho nijako nepriťahuje, naopak sa mu zdá neatraktívne. Obeťami sa tak často stávajú dievčatá s nadváhou alebo outsideri. Vo svojej obeti vyvolá muž pocit romantickej lásky, následne sa jej ale verejne vysmeje a poníži ju tým, že odhalí svoje pravé motívy. Čo je na tom zábavné, vedia asi len zainteresovaní mladí muži, dievčatá samozrejme podobné kruté správanie traumatizuje a často prehlbuje ich už existujúce psychologické i sociálne problémy.

Pozornosť svetových médií nedávno pripútal smutný príbeh 24 ročnej Sophie Stevensonovej, ktorá priletela za svojou letnou láskou z Ameriky do Amsterdamu. Pár sa zoznámil na dovolenke v Španielsku a podľa Sophie sa jednalo o regulárny vzťah, vrátane sexuálnej intimity a neustálej on-line komunikácie pri odlúčení. Lenže keď priletela do Holandska, namiesto svojho milého sa dočkala iba esemesky, že išlo len o vtip, a že je Sophie „hrubé škaredé prasa“, píše Independent.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.Môžeme len odhadovať, koľko dievčat sa s podobným správaním stretlo, kvôli pocitu zahanbenia sa o tom väčšinou snažia nehovoriť a ďalej to nerozmazávajú, aj keď hanbiť by sa v tomto prípade mali tí, čo sa tak správajú, nie ich obete. Holanďan, čo vylákal Sophie do Amsterdamu, si napríklad sťažuje, že mu Sophiine vyhlásenie o ich vzťahu ničí život. Pritom sa za svoje správanie neospravedlnil, dievča nechal na letisku v neznámom meste a bez prostriedkov. Ujali sa jej nakoniec iní užívatelia internetu, ktorí začali vyberať peniaze na Sophiinu letenku späť a psychicky ju povzbudzujú v nepríjemnej situácii.

zdroj: idnes.cz/

Na čo všetko by ste sa mali pripraviť, ak premýšľate o nevere

facebook

Udržte vo vzťahu túžbu i romantiku