Tradičná čínska medicína

Čínska medicína tu existuje už viac ako 4 tisíc rokov. To je dosť dlhá doba na to, aby preukázala svoje schopnosti liečiť najrôznejšie zdravotné problémy. Môžeme ju nazývať aj ucelenou medicínou, pretože sa pozerá na človeka ako na celok, kde všetko so všetkým súvisí. Vidí súvislosti nielen v našom organizme, ale aj v spojení človeka s okolitým prostredím, v ktorom žije, a ktoré ho ovplyvňuje. Za tisíce rokov vývoja si čínska medicína vybudovala komplexný a ucelený systém diagnostiky a na nej nadväzujúce liečby.

Má tradičná čínska medicína význam aj pre moderného človeka? Jednoznačne áno. Príčiny ľudských chorôb sa v priebehu vekov príliš nemenia. Ľudia pred 4 tisíc rokmi prekvapivo riešili podobné problémy ako my dnes – stravovanie, emócie, oslabenie organizmu najrôznejšími patogénmi a pod. Čínska medicína sa veľa zameriava na prevenciu. Okrem samotnej liečby konkrétnych chorôb učí človeka aj zodpovednosti za svoje zdravie. Učí ho žiť tak, aby sa v zdraví dožil vysokého veku. A to je téma nad mieru súčasná a moderná, čo poviete?

Metódy liečby

Tradičná čínska medicína má veľmi premyslený a komplexný systém diagnostiky, vďaka ktorej je schopná určiť presnú príčinu problémov, ktoré nás trápia a zároveň je schopná presne určiť druh terapie, ktorá len nepotlačí príznaky, ale vyrieši príčinu ochorenia. Táto diagnostika a liečba vychádzajú z učenia o princípoch Yin a Yang.

Princípy Yin a Yang

Učenie tradičnej čínskej medicíny je založené na princípoch Yin a Yang. Každá vec, každý jav na svete majú svoju yinovú a yangovú časť. V prírode dochádza k neustálemu striedaniu Yin a Yang. Vznikajú yin-yangové cykly. Deň strieda noc, leto strieda zimu. Aj ľudský život je jeden veľký yin-yangový cyklus. V mladosti sme plní Yang, sme dynamickí, aktívni, s túžbou plodiť. Druhá polovica života by mala byť skôr o yin. Mali by sme spomaliť a viac sa obrátiť k sebe, viac meditovať.

Choroba ako strata harmónie

Aj v našom organizme dochádza k neustálemu striedaniu Yin a Yang. Ak žijeme unáhlene, nič nestíhame, potom je náš život viac yangový. Ak len sedíme pri počítači a jeme studenú zmrzlinu, je viac yinový. Naše telo má úžasnú samoregulačnú vlastnosť a dokáže tieto excesy neustále vyrovnávať. Keď ale prekročíme určitú hranicu, naše telo už tieto výkyvy samo vyrovnať nedokáže. A v tej chvíli prichádza chorobu. A zákonite aj lekár, aby opäť nastolil rovnováhu týchto protikladných princípov. Aby nás doviedol späť ku zlatej strednej ceste, k ceste zdraviu.

Fytoterapia

Fytoterapia čiže liečba bylinkami, hubami či minerálmi je jedným z hlavných pilierov tradičnej čínskej medicíny. Bylinné recepty, ktoré poznajú dnešní lekári čínskej medicíny  sa používajú na liečbu v nezmenenej podobe už tisíce rokov. V kontinuite a tradícii je práve ich sila. Boli vyskúšané na miliónoch pacientov. Svojimi vlastnosťami dokážu navracať nášmu telu stratenú rovnováhu.

Vitálne huby

Existuje skupina húb, ktorým hovoríme huby liečivé alebo tiež vitálne. Vitálne huby sú veľmi zvláštne organizmy. Obsahujú výnimočnú kombináciu látok, ktoré dokážu ovplyvňovať zdravie človeka. Sú špecifické v tom, že vedia ovplyvniť pomerne široké spektrum zdanlivo rôznorodých problémov – od diabetu, cez psychické problémy, až po autoimunitné problémy či rôzne druhy rakoviny. To máloktorá bylina alebo kombinácia bylín vie. Vďaka svojim schopnostiam sú v súčasnosti vitálne huby jedným z najpopulárnejších prírodných prostriedkov pre zlepšenie zdravia.

Akupunktúra

Číňania veria, že nás naše telo spája so zemou a naša duša s nebom. Existuje aj niečo medzi nebom a zemou, a tým je energia Qi (čchi). Qi prúdi v našom tele v dráhach čiže meridiánoch a má najrôznejšie funkcie. Vyživuje, ochraňuje, aktivizuje, zahrieva atď. V určitých miestach sa Qi koncentruje a smeruje k povrchu tela. Toto miesto nazývame akupunktúrnym bodom. Ak lekár tento bod stimuluje akupunktúrne ihlou, dokáže ovplyvniť najrôznejšie procesy v našom organizme a vrátiť ho späť do harmónie, ku zlatej strednej ceste.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dietetika  – Yang Sheng (zdravý životný štýl podľa čínskej medicíny)

Čínska medicína učí človeka zodpovednosti za svoje zdravie. Učí ho, že je lepšie chorobám predchádzať. Za tisícročia svojho fungovania vytvorila systém pravidiel, ktorý nám pomáha udržať si pevné zdravie až do vysokého veku. Vidí človeka sediaceho na stoličke so štyrmi nohami. Ak jedna noha chýba, tak aj náš život bude nestabilný. O ktoré nohy ide? Kvalitná strava, primeraný spánok, dostatok pohybu a emócie pod kontrolou. Štyri nohy stoličky zdravého životného štýlu. A ten dodatok? Z mojej dlhoročnej praxe terapeuta som vypozoroval, že je jedna vec, ktorá stojí nad všetkým ostatným. Pre náš zdravý a šťastný život je úplne nevyhnutné udržiavať dobré vzťahy s ostatnými ľuďmi. S partnerom, s rodinou, s priateľmi, v zamestnaní, v komunite, v ktorej žijeme.

zdroj: milanschirlo.cz/

10 najlepších spôsobov očisty organizmu

facebook

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.