Môže vám nevera reštartovať vzťah?

Tvrdí okrem iného, ​​že nevera môže niekedy vzťah zachrániť pred jeho zničením. Belgická psychoterapeutka Esther Perel ponúka riešenie pre situácie, keď sa láska dostala do slepej uličky. Možno aj preto dnes patrí k najznámejším vzťahovým odborníkom na svete.

Jej dve prednášky v rámci TED Talks videlo 29 miliónov ľudí, knihy o vzťahoch sú bestsellery a nebývalú popularitu zažíva aj jej podcast: Where Should We Begin. Nevera je jedným z najčastejších tém psychoterapeutických sedení nielen u Esther Perel, ale ona k nej má relatívne osviežujúci prístup. „Buď vzťah zničí, alebo zafunguje ako silný poplachový systém. Zálety sú zlé, ale môžu viesť k naozaj dobrým veciam. Za život prežijeme niekoľko vážnych vzťahov, niektoré z nich budú možno s tým istým človekom, „vyhlásila v jednom rozhovore.

Neznamená to, že po veľkej vzťahovej dráme začnete s čistým listom nanovo, ale že utrpenie, zrada, ale aj odhodlanie a presvedčenie, prečo máte byť spolu, vás výrazne zmení. Vzťah už nikdy nebude ako predtým, pretože jeho aktéri prešli veľkou premenou.

Sex = barometer vzťahu

Podcast Where Should We Begin, v ktorom počujete reálne záznamy párovej terapie Estheriných klientov, ktorých identita nie je odhalená, pôsobí ako čisté voyerstvo. Zároveň je tiež hojivou odpoveďou na to, či to, čo prežívame so svojím náprotivkom, je vôbec normálne. Prostredníctvom príbehov druhých naraz chápeme, že všetko je ľudské. Aj intímne záležitosti, o ktorých by sme radšej nehovorili ani sami pred sebou.

„Chceme toho strašne veľa, to nie je žiadna novinka. A nielen od seba – ambície samozrejme projektujeme aj do svojho vzťahu. „

Práve sexuálny život je momentálne podľa Esther Perel oným barometrom zdravého vzťahu. Preto, že sa význam sexu zmenil hlavne spoločensky: Neslúži výhradne k plodeniu následníkov, ale je zdrojom potešenia, a preto teda indikáciou, či sme v manželstve šťastní. O tom naši prarodičia a možno ani rodičia vôbec neuvažovali. Rovnako ako neočakávali, že ich životný partner bude ich psychológom, opravárom, vychovávateľom detí i ekonomickou podporou zároveň. Chceme toho strašne veľa, to nie je žiadna novinka. A nielen od seba – ambície samozrejme projektujeme aj do svojho vzťahu. Ak partner nedokáže naplniť také nároky, začneme si hovoriť, či je to vôbec ten pravý.

„Za život prežijeme niekoľko vážnych vzťahov, niektoré z nich budú možno s tým istým človekom.“

Oproti nám vnímali predchádzajúce generácie manželstvo ako záväzok – so všetkým dobrým aj zlým, čo tento stav obnáša. Sama Esther Perel žije v šťastnom manželstve už tridsaťšesť rokov. Tvrdí, že aj keď ju partner dokáže vytočiť, stále ho konštatuje fascinujúcim. Pozerať sa na svoj náprotivok s láskou ale nie je receptom na všetko, niekedy je podľa hviezdnej terapeutky tým najsprávnejším rozhodnutím sa možno čo najmenej zraňujúcim spôsobom rozísť.

Kľúčom k životnej spokojnosti je podľa Esther flexibilita. Inými slovami schopnosť, ktorá kráča ruka v ruke s prijatím toho, že sa meníme. To, čo nám vyhovovalo v tridsiatich, môže byť o dvadsať rokov neskôr niečím úplne iným. Aby sme udržiavali vzťah pri živote, potrebujeme sa sami seba dostatočne pýtať, kým sme, čo potrebujeme a žiadať túto spätnú väzbu od svojho partnera.

Istota verzus túžba

Môžeme vášnivo túžiť po niekom, koho dôverne poznáme? Podľa Esther Perel to nie je možné. Na jednej strane chceme, aby partner do nášho života prinášal stabilitu, na druhej strane k nemu chceme horieť vzrušením. Jedno ale popiera druhé. Ako prahnúť po niečom, čo už máme?

„Chceme toho strašne veľa, to nie je žiadna novinka. A nielen od seba – ambície samozrejme projektujeme aj do svojho vzťahu. „

Keď sa Esther Perel pýta svojich klientov, kedy im ich náprotivok pripadá najatraktívnejší, väčšina odpovie, keď ho vidia v nečakanej situácii. Tancovať na večierku, hovoriť na pódiu, robiť koníček, ktorý si naozaj užíva a ostatní vnímajú energiu, ktorú zo seba vyžaruje. Preto je dôležité, aby sme aj napriek ťažobe každodennosti nerezignovali na svoj svet mimo partnerstva. Starosti a rutina sú zabijakom hravosti, ktorú prináša vášeň.

Ona ľahkosť a zvedavosť sú potom dôležité aj v intimite. Nejde ale o vymýšľanie krkolomných pozícií a pochodovanie v spálni v latexovom oblečku, skôr o schopnosť uvoľniť sa a byť spontánne. Je dôležité nájsť stred medzi tým, že máte spoločné obľúbené rituály (prechádzky, spoločné varenie nedeľného obeda, sledovanie obľúbeného seriálu), s aktivitou, ktorá bude testovať vaše hranice (výlet na neznáme miesto, nový koníček alebo len večer v spoločnosti, ktorý každý strávite sám).

Dva typy ľudí

Podľa Esther Perel sa vo vzťahoch môžeme prejaviť dvojakým spôsobom. Prvý je, že prichádzame domov k svojmu náprotivku a chceme pohodu. Cítime, že tu chceme vypnúť a vybičovať sa k akémukoľvek úsiliu pociťujeme ako kŕč. Veď nám spolu má byť dobre len tak …

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

V druhej skupine sú tí, ktorí majú šancu udržať spokojnosť v dlhodobom partnerstve, pretože chápu, že vzťah sa premieňa a vyžaduje od nás, aby sme s ním držali krok. Skrátka žiaden zväzok nevydrží v rovnakom rytme a rovnakej podobe celý život. Ale ako hovorí Esther Perel, môžeme mať rovnaký vzťah s tisíckami ľuďmi, alebo tisíc vzťahov s jedným človekom. Je na nás, čo si vyberieme.

zdroj: zeny.cz/

Udržte vo vzťahu túžbu i romantiku

facebook

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.