Prečo robiť drepy každý deň

Drepy majú na ľudské telo priaznivé zdravotné účinky. V niektorých kultúrach je drep, a to hlboký drep, s celou plochou chodidla na zemi, úplne bežnou pozíciou, často používanou ako alternatíva na sedenie. Pre malé deti je poloha v hlbokom drepe úplne prirodzená. V neskorších rokoch potom s každodenným vysedávaním v školských laviciach túto prirodzenosť strácame. Prečítajte si v našom článku prečo je dobré robiť drepy každý deň.

1. Uvoľňujú dolnú časť chrbtice

Sme kultúrou ľudí s chronicky stuhnutými chrbtom. Bolesť v chrbte je jednou z najčastejších sťažností, s ktorou sa stretávajú zdravotníci od neurológov až po chiropraktikov a fyzioterapeutov a tiež masérov. Je to spôsobené tým, že drvivú väčšinu dňa podstatná časť z nás presedí v takmer nemennej polohe. Svalstvo udržujúce ľudské telo vo vzpriamenej polohe tým tuhne a skracuje sa. Panva je po dlhé hodiny v neprirodzenej polohe, čo vedie k rôznym chybám v držaní a funkcií chrbtice. S likvidáciou tohto problému môže pomôcť takzvané sedenie na bobku čiže hlboký drep. Odborníci odporúčajú túto pozíciu všetkým ako vynikajúcu polohu podporujúcu funkciu stredu tela a uvoľnenie chrbta. Panva sa pri nej otáča dozadu. Tým sa naťahuje chrbtica a preťahujú sa stuhnuté a skrátené svaly v dolnej časti chrbta. Pravidelné cvičenie hlbokých drepov pomôže zbaviť sa prirodzenou cestou tuhnutia a bolesti alebo vôbec predísť ich vzniku.

2. Preťahujú Achillovu šľachu

Achillova šľacha, najpevnejšia šľacha ľudského tela, spája trojhlavý lýtkový sval so svalmi chodidla a pätovej kosti. Neradno ju preťažovať, o to dôležitejšie však je ju trénovať. Precvičenie, pružná achilovky zaisťuje ďaleko menšie riziko jej poranenia a zápalu či už pri bežnej chôdzi alebo kondičnom behu. Hlboký drep je tiež skvelý spôsob, ako obnoviť a upevniť správny rozsah pohybu členku a zbaviť sa tak možných budúcich zranení. Drep je určite jednou z najvhodnejších pozícií podporujúcich jemné a prirodzené uvoľňovanie Achillovej šľachy. Pretože drvivá väčšina z nás bežne pozíciu hlbokého drepu s chodidlami na zemi nezvláda, je potrebné nacvičovať ju postupne a správne, najradšej s pomocou odborníka, aby nedochádzalo k preťažovaniu kolien a členkov.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
3. Spevňujú nohy

Nohy sú opora, sú základom telesného pohybu. Koľko času však venujeme starostlivosť o ne? Keď už tu nejaká starostlivosti je, ide často o starostlivosti skôr kozmetickú. Aj keď niekto športuje, potrebné každé ráno behá, často si neuvedomí, že nohy, ktoré mu to umožňujú, nie je možné iba týmto spôsobom zaťažovať, ale že potrebujú tiež pretiahnutie a celkové spevnenie. Skrátka že sa musíme venovať práve im a nemyslieť len na to, koľko ranným behom zhodíme kíl. Záťaž pri drepe je akousi protiváhou jednostrannej záťaže, akou je pre nohy napríklad dlhé státie. Svaly sa napínajú, aby uniesli našu váhu a navyše udržali rovnováhu. Drep posilňuje bedrové svaly a nastavuje boky do patričného smeru. Správne vykonaný hlboký drep posilňuje všetky svalové skupiny nôh a podporuje ich správnu koordináciu.

4. Podporujú napriamenie trupu a prirodzené rozloženie kostí

Keď sedíme v hlbokom drepe, zaujmú panva, stehná a spodná časť chrbtice úplne prirodzenú polohu. Podporuje to správne rozloženie panvových kostí aj všetkých kostrových súčasťou chrbtice. Pomáha to správnemu držaniu tela a bezbolestnej vzpriamenej polohe trupu.

Aký je význam hĺbky drepu a jej vplyv na záťaž členkov, kolien a bedier? Bolo zistené, že čím hlbšie idete, tým vyššie je zapojenie bedier v pomere ku kolenám a členkom, to znamená, že záťaž sa medzi ne postupne rovnomerne rozkladá. Drep, najmä hlboký drep, je tiež najlepším cvikom pre spevnenie sedacieho svalu. Ten je dôležitou stabilizačnou súčasťou mnohých našich každodenných pohybových aktivít – chôdza, zdvíhanie predmetov, behu. Je taktiež stabilizátorom svalov trupu a nôh. Tiež stehenné svaly najlepšie spevníme hlbokým drepom.

Niektorí z odborníkov na fitness drepy odporúčajú ako jeden z povinných cvikov, ktorý by ľudia mali vykonávať každý deň, aj keď napríklad na žiadne iné cviky nemajú čas.

zdroj: prokondici.cz/

Ako sa správne otužovať alebo niečo o Wim Hofovej metóde

facebook

Zázrak menom chlorofyl: Prečo všetci šalejú po zelenej šťave?