Päť! Presne toľko hodín týždenne musíte byť spolu, inak sa rozídete

Možno vám to klape. Možno to už ale nie je ako predtým. V čom je problém? Zhodnoťte spoločne strávený čas a jeho dĺžku! Šanca na šťastie sa zvyšuje, pokiaľ si navzájom venujete určitý počet hodín týždenne.

Pred rokmi sa psychológ a čestný prezident Asociácie manželských a rodinných poradcov Petr Šmolka zúčastnil diskusie v rámci projektu s názvom Zlaté chvíle a vtedy spomenul, že partneri spolu strávia 60 hodín týždenne (okrem spánku). Voľný čas, ktorý majú k dispozícii, je možné rozdeliť do troch kategórií.

Prvým z nich je doba, kedy sú na jednom mieste a venujú sa spoločnej činnosti. Potom je to čas, ktorý strávi každý po svojom podľa svojich záujmov a koníčkov. A do tretice sú pod jednou strechou, ale nekomunikujú; každý sa zaoberá niečím iným. Hovoríte si, že 60 hodín je poriadny „balík“, ktorý vzťah udržuje funkčný a naplnený? Áno, to asi je, ale záleží hlavne na tom, čo sa počas tej doby odohráva.

Ak sa cítite nemilovaní, stratení, neviete, kde začať alebo nadviazať, urobíte dobre, keď začnete praktizovať radu vynikajúceho manželského poradcu Johna Gottmana. Tvrdí, že k výraznému zlepšeniu vzťahu je potrebné stráviť päť hodín týždenne sústredením sa na partnera. Nazýva to piatimi kúzelnými hodinami. Ako to celé funguje?

Lúčenie

Ešte než sa ráno rozlúčite s partnerom, uistite sa, že ste si navzájom oznámili, čo sa v ten deň stane, či už ide o spoločný obed, naplánovaný nákup či návštevu doktora. Zaujímajte sa, čo ho čaká a povedzte mu aj svoje zámery. Zaberie to dve minúty denne, ktoré po vynásobení piatimi pracovnými dňami dajú dohromady desať minút.

Privítanie

Po príchode domov z práce sa snažte o ľahšiu konverzáciu. Čo je to „ľahšiu“? Pozor na prehnané vypytovanie! Načúvajte si navzájom a pokiaľ nebudete vyzvaní, nechajte si svoje odporúčania, rady a príbehy pre seba. V prepočte to znamená 20 minút denne krát päť dní, suma sumárum 100 minút.

Obdivujte sa nečakane

Chvály a ocenenia nie je nikdy dosť. A ten, kto hovorí, že niečo také nepotrebuje, klame. Všetci túžia po verbálnom povzbudení ideálne prepojenom s fyzickými dotykmi bez toho, aby si o to povedali. Takéto prekvapenie je veľmi vítané. Čo je na to potrebné? Len päť minút denne! (Päť minút krát sedem dní rovná sa 35 minút.)

Vyjadrujte si lásku

Pamätáte na staré dobré časy, kedy ste sa automaticky vzali za ruky a boli hrdí na to, že k sebe patríte? Vráťte to späť a dajte poznať, že sa máte radi! V prípade nezhôd, nedorozumení a hádok vždy problém najskôr uzavrite a až potom si dajte pusu a poprajte dobrú noc. Ak nebude možné tento postup dodržať, uzavrite dohodu, že problém doriešite nasledujúci deň. (Opäť sa jedná o investíciu päť minút krát sedem dní: 35 minút.)

Rande? Áno, raz týždenne

Minimálne dve hodiny týždenne si rezervujte iba pre seba. Zdržte sa riešenia rodinných problémov, zamerajte sa na príjemné veci, ako sú dotyky a maznanie. Tento čas by mal byť vyhradený len vám dvoma, dieťa postráži napríklad babička alebo susedka. Podľa Johna Gottmana je však nutné vyvarovať sa štiepeniu času na polhodinkové útržky v niekoľkých dňoch. S partnerom totiž potrebujete spoločne stráviť dlhší čas v jednom kuse. Radšej sa s predstihom dohodnite, čo budete robiť, nech sa vyhnete zbytočnému dolaďovaniu programu, a tým aj okrádaniu sa o tak dôležité chvíle vo dvojici.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Celkový súčet takto stráveného času je päť hodín. Manželský poradca John Gottman tvrdí, že taká denná „práca“ na vzťahu (ideálne hneď od začiatku) zaistí harmonické, pohodové, pokojné a hlavne dlhoročné spolužitie.

zdroj: prozeny.cz

7 rozdielov medzi životným partnerom a jedným z mnohých

facebook

6 cvikov, s ktorými zlepšíte svoj sexuálny život