Prečo sa zamilujeme? Veda vysvetľuje.

medziľudske vzťahy

Láska, ako sa hovorí, tvorí svet okolo nás. A všetci, ktorí boli zamilovaní, by súhlasili. Tí, novo zamilovaní sú ako mimozemšťania, ktorí práve prišli na kozmickú loď. Sú šťastní po celý deň (vrátane pondelka dopoludnia), hovoria po telefóne niekoľko hodín na vkuse so svojím partnerom namiesto jednoduchého posielania textových správ a idú von, aby sa s nimi stretli prakticky každý deň.

Keď je človek zamilovaný, je taký šťastný a veselý, že si to môžete všimnúť z diaľky. Prečo sa však inak racionálne bytosti správajú tak, že sú mimo štandardu, keď sú zamilované? Prečo sú ochotní bojovať proti svetu, aby potešili svojich milencov a boli s nimi? Prečo napriek tomu, že v mori je veľa rýb, radšej trávia svoj čas s jednou osobou, každý deň? Odpoveď spočíva vo vede, aspoň čiastočne!

Láska je návyková
Americká antropológka Helen Fisherová, vedúca odborníčka v oblasti biológie lásky a príťažlivosti, uviedla svoju prvú štúdiu ľudí, ktorí boli šťastne zamilovaní. Podľa nej vedci zistili aktivitu u A10 buniek mozgovej ventrálnej tegmentálnej oblasti (VTA) medzi jedincami. Bunky A10 sú zodpovedné za tvorbu dopamínu – chemickej látky uvoľnenej nervovými bunkami, aby navzájom vysielali signály. VTA je súčasťou systému odmeňovania mozgu, ktorý súvisí s túžbou, motiváciou, orgazmom a intenzívnymi emóciami týkajúcimi sa lásky. V skutočnosti je to tá istá oblasť mozgu, ktorá sa stáva aktívna, keď beriete návykovú drogu a je zapojená do ranej, posadnutej fázy lásky. To je pravdepodobne dôvod, prečo je romantická láska, podobne ako drogy, návyková.

Ale skôr, ako sa stanete závislými na človeku, váš mozog pracuje na mnohých scénach, aby zistil ich kompatibilitu ako celoživotného partnera. Na rozdiel od romantických filmov, kde protagonisti bezhlavo zamilujú, romantická láska je o niečo zložitejšia. Dinesh Bhugra, emocionálny profesor duševného zdravia a kultúrnej rozmanitosti na Inštitúte psychiatrie, psychológie a neurovied na King’s College v Londýne, vysvetľuje: „Romantickú lásku ovplyvňuje množstvo faktorov, od fyzickej príťažlivosti až po emocionálne spojenie s jasným kultúrnym a sociálnych noriem. V kontexte sa páry často vydávajú na základe dohody a láska sa objavuje postupne, a nie na prvý pohľad. Podobné postoje, rodinné zázemie atď. môžu prispieť k pocitu náklonnosti, ktorý dáva cestu láske. Láska na prvý pohľad nastáva, ale zriedka. “

Tri druhy lásky
Fisher a jej tím vedcov z Rutgers University v USA kategorizujú romantickú lásku do troch typov: žiadostivosť, príťažlivosť a pripútanosť. Každý typ sa riadi odlišným súborom hormónov a vyvinul sa, aby nám pomohol párovať sa a reprodukovať. To znamená, že aj keď tieto tri emócie alebo typy pravidelne konajú v súlade s ostatnými, ľudia sú schopní ich prežívať aj samostatne. Takže človek môže vyjadriť pripútanosť, príťažlivosť a túžbu k úplne iným ľuďom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Sme poháňaní túžbou po sexuálnom uspokojení s vhodným partnerom, túžba má svoje korene v našej evolučnej potrebe reprodukovať. V tomto štádiu vládnu najvyššie ľudské pohlavné hormóny – testosterón a estrogén. Hoci tieto hormóny sú často stereotypné ako „muž“ a „žena“, obe zohrávajú dôležitú úlohu pri vzrušení oboch pohlaví. V skutočnosti, podľa Mumbai-založené sexuológ Dr Prakash Kothari, „Estrogén robí ženu ženou, ale testosterón hrá dôležitú úlohu v citlivosti jej pohlavných orgánov.“ Podľa odborníkov, táto fáza môže začať, akonáhle sa stretnete a môže trvať až dva roky.

Znaky, ktoré majú upozorniť na to, že sa nejedná o lásku.
• Máte silnú sexuálnu túžbu po osobe, ktorá je založená výlučne na jej fyzickom vzhľade.
• Vzhľad je jediná vec, na ktorej záleží.
• Ste milenci, ale nie nevyhnutne priatelia.
• Máte záujem o sex, ale nie o konverzáciu.

Keď láska zraňuje
Hormóny, ktoré sa produkujú do maxima, keď sme zamilovaní, majú tiež temnú stránku. Zdá sa, že napríklad sexuálne vzrušenie vypne oblasti v našom mozgu, ktoré regulujú kritické myslenie, sebauvedomenie a racionálne správanie. Patria sem časti mozgovej prefrontálnej kôry, ktorá je zodpovedná za prejav osobnosti, rozhodovanie a zmierňovanie sociálneho správania. Cesta dopamínu je na druhej strane zodpovedná za to, aby sme boli emocionálne závislí od našich partnerov, čo vysvetľuje, prečo sa cítime, že sa náš podporný systém rozpadol. Oxytocin, ktorý nám pomáha spojiť sa s našimi partnermi, je tiež známy tým, že zohráva úlohu pri odcudzení nás od ľudí, ktorí nepochádzajú z tej istej kultúrnej skupiny ako je tá naša. Počas rozchodu uvoľní váš mozog kortizol, primárny stresový hormón. Počas tejto fázy sa oblasti mozgu spojené s fyzickou bolesťou rozsvietia a spôsobia, že budete pociťovať rovnakú bolesť, akú by ste cítili, keby ste mali fyzickú zlomeninu.

Patríte k sebe? Skúste si odpovedať aj prečítaním vzájomného horoskopu.

Až naveky? 5 vecí, vďaka ktorým láska vydrží!

facebook

7 rozdielov medzi životným partnerom a jedným z mnohých