Až naveky? 5 vecí, vďaka ktorým láska vydrží!

Vo vzťahu si každý človek praje byť šťastný a spokojný, ale samo od seba to jednoducho nejde a zázračné recepty na život v dvoch neexistujú. Po období zamilovanosti prichádza doba, kedy nám život dá dole ružové okuliare a je načase začať na vzťahu pracovať. Podľa sexuologičky Laury Janáčkovej sa stabilný vzťah nezaobíde bez 5 vecí. Nezabúdate na ne?

Komunikujte spolu. Spokojné páry medzi sebou často hovoria. Partneri sú k sebe otvorení a nikdy, naozaj nikdy sa nad druhého nepovyšujú. Najčastejšou chybou u žien je, že si myslia, že ich partner si určité veci či priania jednoducho domyslí, mužom to však obvykle nedochádza, pretože ich myslenie je konkrétnejšie. Najobvyklejšou chybou mužov zase je, že komunikujú málo či nekomunikujú vôbec.
Prvou požiadavkou spokojného vzťahu je: „Hovorte spolu – o všetkom, jasne a konkrétne.“

Úcta predstavuje základnú podmienku vzájomného spolužitia. Úcta vo vzťahu sa zdá samozrejmosťou, ale je to práve jej narušenie, ktoré privádza pary do vzťahových problémov. Ženy často robia chyby v tom, že mužom dávajú málo najavo, ako sú pracovití, výkonní, šikovní a schopní, keď zabezpečujú a chránia pár, rodinu. Muži potom málo oceňujú ženy ako dobré matky a krásne partnerky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.


Druhým požiadavkou spokojného vzťahu teda je: „Chváľte sa.“
Lásku cítime, zamilovanosť prežívame. Po období zamilovanosti, ktorá je akousi intoxikáciou organizmu, niekedy skutočnú lásku pocítime, inokedy sa však vytráca. Avšak láskavosť a zdvorilosť má moc premeniť konflikt v diskusii – a tá je základom spolupráce.
Treťou požiadavkou spokojného vzťahu je: „Buďte k sebe láskaví.“
Tolerancia k druhému človeku predchádza hádkam a nedorozumeniam. Uvedomenie si faktu, že náš partner má svoje vlastné predstavy, požiadavky a očakávania, je tiež predpokladom k ich pochopeniu. Pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu pomáha vyriešiť emočné rozdiely partnerského vzťahu.

Štvrtou požiadavkou spokojného vzťahu je: „Snažte sa pochopiť druhého.“
Porozumenie predstavuje pochopenie, že v živote páru nie je nič samozrejmosťou. Ženy požadujú za samozrejmé, že muž chodí do práce a zabezpečuje rodinu. Muži požadujú za samozrejmé, že ich ženy sa starajú o domácnosť, sú dobrými matkami, partnerkami. Pochopenie svojej práce a seba navzájom je dôležité pre pocit uspokojenia v partnerstve.

Piatou požiadavkou spokojného vzťahu je: „Počúvajte sa a myslite na seba.“
Partnerstvo kladie vysoké nároky na spoluprácu. Muž aj žena v páre majú svoje predstavy, túžby a očakávania. Ich nenaplnenia potom môže viesť ku sklamaniu a pocitu nespokojnosti.

Zladiť svoje predstavy s reálnym životom v páre nie je jednoduché zvlášť preto, že veľakrát naše prianie nemusí byť totožné s očakávaním nášho partnera. Na čo by ste mali vo vzťahu tiež myslieť: Aktívne páry predchádzajú stereotypu vo vzťahu, ich vzťah nikdy nevyhorí a bude stále zaujímavý. „Buďte teda stále otvorení novým myšlienkam a skúsenostiam.“Páry s pozitívnym myslením si viac užívajú život a sú zdravšie. „Buďte pozitívni.“

Páry, ktoré si môžu dôverovať, majú častejší sex. Vzájomné dotyky a intimita predstavujú vo vzťahu korenie, ktoré spoločne s predchádzajúcimi požiadavkami napĺňa pocit ľudského šťastia. „Dotýkajte sa a milujte sa.“

Vytvoriť si spokojný a šťastný vzťah predstavuje prácu nielen na sebe samom, ale aj na vzťahu ako takom. Základ nie je v tom, čo a ako robíme, ale akí sme ľudia. Byť najlepší v očiach nášho partnera nám dáva možnosť rast ako osobnosť.


zdroj: zeny.cz/

Zastavte sa, buďte ticho a počúvajte

facebook

Môže byť nadváha zdravá?