Úlohou obličiek a močového systému je vylučovať odpadové látky z krvi, udržiavať množstvo vody v tele aj rovnováhu vnútorného prostredia. Správna starostlivosť o tieto orgány nielen ich funkciu podporí, zároveň slúži ako prevencia možných nepríjemných ťažkostí. Ako sa o obličky a močový systém starať?
Hlavnou funkciou obličiek je tvorba moču. Jej prostredníctvom odstraňuje močový systém z tela toxíny a odpad. Na prechod moču využíva množstvo trubíc a kanálikov a organizmus sa tak môže zbaviť všetkého, čo nepotrebuje. Zdravie močového systému je tak pre vitalitu celého tela zásadné. Ktorými opatreniami ho môžete podporiť?
1. Buďte aktívny a fit
Pravidelný pohyb neprospieva len postave a kondícii, môže znížiť aj riziko chronického ochorenia obličiek. Ako to dokáže? Postará sa o zníženie krvného tlaku a posilní zdravie srdca, oboje je pre prevenciu poškodenia obličiek kľúčové. Nemusíte behať maratóny, stačí si nájsť aktivitu, ktorá vás bude baviť, a tej sa venovať ideálne aspoň trikrát do týždňa. Môže ísť o tanec, bicykel, plávanie či ďalšie. Denne by ste tiež mali chodiť, je dobré začať vnímať vlastné nohy ako dopravný prostriedok.
2. Strážte krvný tlak
Obličky prispievajú k regulácii krvného tlaku, jeho neliečené zvýšenie ich môže poškodiť. Preto ho pravidelne kontrolujte, zdravá hodnota by sa mala pohybovať okolo 120/80 mmHg, rizikové výšky začínajú pri hodnotách vyšších ako 139/89.
3. Kontrolujte cukor v krvi
Vysoká hladina glukózy v krvi zvyšuje riziko ochorenia obličiek, rizikovou skupinou sú najmä diabetici, u ktorých môže niekoľkoročná trvalá záťaž vyššími hladinami glukózy viesť až k zlyhaniu obličiek. Kontrolou hladiny cukru v krvi tak znižujete aj riziko poškodenia obličiek. Hladinu cukru v krvi si môžete zmerať domácim testom alebo u praktika, na to, že by mohla byť zvýšená, vás môžu upozorniť ťažkosti popísané v tomto článku.
Všeobecne pomáhajú hladinu cukru v krvi regulovať potraviny plné vlákniny, ako je ovocie, zelenina, strukoviny a obilniny, vyhýbajte sa polotovarom a priemyselne spracovaným potravinám. Vyvarujte sa konzumácii vyprážaných pokrmov, lepšie je nahradiť živočíšne tuky rastlinnými.
4. Obmedzte solenie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila dennú tolerovanú dávku soli na 5 gramov, čo je zarovnaná kávová lyžička. Vo vlastnom záujme by ste toto dávkovanie nemali prekračovať, pozor si dávajte na dosoľovanie pokrmov a najmä na konzumáciu prisoľovaných pochutín. Sodík totiž obličky zvýšene zaťažuje, čo môže v dlhodobom horizonte viesť k ich poškodeniu. Strava s nadbytkom soli zvyšuje aj riziko obličkových kameňov.
5. Dostatočne pite
Dodržiavanie pitného režimu je pre obličky aj močové cesty dôležité. Dostatok tekutín pomáha k správnej funkcii obličiek, znižuje výskyt močových infekcií a predchádza vzniku močových kameňov. Denne by ste mali vypiť aspoň 35 ml vody na kg vašej telesnej hmotnosti.
6. Nefajčite
Fajčenie poškodzuje cievy v celom tele. To vedie k spomaleniu krvného prietoku dôležitými orgánmi, vrátane obličiek. Preto je fajčenie jedným z rizikových faktorov pre ochorenie obličiek.
7. Nepreháňajte to s liekmi
Nadužívanie voľno predajných liekov proti bolesti (ibuprofén, naproxén a ďalšie), obličky zvýšene zaťažuje a môže viesť k ich poškodeniu. Pokiaľ si uľavíte raz za čas, nič sa nedeje, za rizikové sa považuje užívanie na dennej báze.
8. Správne sa utierajte
Ženy by sa po použití toalety vždy mali utierať smerom spredu dozadu. Tým znížite riziko, že sa baktérie z konečníka dostanú do pošvy a do močovej trubice a spôsobia tu zápal.
9. Po sexe toaleta a sprcha
Vymočenie sa a osprchovanie bezprostredne po milovaní môže u žien znížiť riziko infekcie močových ciest.
10. Cvičte panvové dno
Kegelove cviky môžu znížiť riziko močovej inkontinencie a posilniť svaly panvového dna.
zdroj: prozeny.cz