Všadeprítomná ďatelina čistí krv a lieči kašeľ

Ten, kto ďatelinu považuje za obyčajnú burinu, sa mýli na celej čiare. Veď pomáha na gynekologické problémy, bronchitídu aj kožné neduhy. Navyše podporuje pokojný spánok a príde vhod aj pri bodnutí hmyzom.

Bylinkárska sezóna je v plnom prúde. Ani vy si nenecháte ujsť príležitosť „uloviť“ si vo voľnej prírode osvedčené liečivá, na ktoré sa spoliehali už naše babičky a prababičky? Potom by ste určite nemali prepásť obdobie ďateliny. Prečo sa oplatí mať aj tento poklad v domácej lekárničke? A kde ho vlastne nájsť?

Smer lúky a pasienky

Ďatelinu lúčnu si možno pomýliť naozaj len ťažko. Ide o desať centimetrov až jeden meter vysokú vytrvalú bylinku s plazivým odnožom, z ktorého „vyčuhuje“ prízemná ružica listov. Drobné purpurové až červené, zriedka však aj biele kvety sú päťpočetné a usporiadané v guľovitých hlávkach.

Ďatelina hojne rastie na slnečných lúkach, pastvinách a pri cestách, na jej vyšľachtenú formu však môžete naraziť aj na poliach. Rastlina, ktorú mnohí považujú za obyčajnú a nič nehovoriacu burinu, sa zbiera hneď zo začiatku kvitnutia, čo je zhruba od mája. Celé hlávky sa po zrezaní alebo odštiepení sušia v prevzdušnenom priestore, poprípade v umelých podmienkach, a to pri teplote do 35 °C. Čo všetko dokážu liečiť? Málo toho nie je!

Pomocník so špecializáciou na gynekológiu

Ďatelina je ľudovými liečiteľmi odporúčaná pri gynekologických a vaginálnych zápaloch. Jej schopnosti však ocenia aj ženy, ktoré trápia nepríjemné príznaky spojené s menopauzou či klimaktériom. Zaujímavo farebná bylinka tiež posilňuje organizmus, preto je dobré užívať ju v rámci rekonvalescencie po dlhých a dlhotrvajúcich chorobách. Lúčny zázrak sa osvedčil aj v liečbe kašľa, a to ako „normálneho“, tak aj čierneho, s ktorým nie je žiadna sranda. Tým ale schopnosti zďaleka nie sú na konci.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kvalitný spánok a stopka kožným ťažkostiam

Ďatelina príde vhod aj v prípade bronchitídy, teda zápalu priedušiek. Keďže má detoxikačné vlastnosti, dokáže prečistiť krv aj pečeň, čím sa zlepší ich funkcia. Aby toho nebolo málo, hodí sa aj pri problémoch s lymfatickým systémom a lymfatickými žľazami. Čaj má taktiež upokojujúce účinky, preto pomáha pri zaspávaní a podporuje nerušený spánok. Zvonka sa ďatelina používa na obklady pri artritických bolestiach a na omývanie ekzémov, vrátane lupienky. Čerstvé kvety sa prikladajú na hmyzie bodnutie. Ako vidno, tento poklad sa doma vážne šikne – a to v mnohých situáciách.

zdroj: prostreno.cz

Ako zlepšiť funkciu pečene prírodnými cestami

facebook

Existuje 5 rôznych typov pleti. Poznáte ten svoj?