Sedem dôvodov, prečo sa vám oneskorila menštruácia. A nie je to tehotenstvo!

Vynechanie menštruácie síce býva prvým príznakom tehotenstva, rozhodne to ale nemusí byť jediný dôvod, prečo sa krvácanie v obvyklom čase nedostaví. A tak skôr, než dáte priechod radosti alebo panike, prečítajte si, ktoré ďalšie dôvody môžu stať za tým, že sa menštruácia oneskorí alebo nedostaví vôbec.

Niektoré ženy majú šťastie, že sa im menštruácia dostavuje s pravidelnosťou takmer na deň, iné sú zvyknuté na niekoľkodňové výkyvy dopredu aj dozadu. Pokiaľ sa ale menštruácia nedostavuje dlhšiu dobu, než je obvyklé, je načase zbystriť. Nie vždy je ale dôvodom tehotenstvo. Než sa začnete radovať alebo panikáriť, zistite, ktoré ďalšie dôvody môže vaše oneskorenie menštruácie mať. A ešte jedna dôležitá vec: „Ak máte jedno alebo dve nepravidelné obdobia, je potrebné venovať vášmu telu pozornosť,“ hovorí gynekologička Sherry Rossová. Ktoré dôvody okrem tehotenstva môžu za vynechaním menštruácie byť?

Strata váhy a nadmerné cvičenie

„Vieme, že nadmerné a intenzívne cvičenia, rovnako ako náhle zmeny váhy a podváha majú vplyv na hladiny hormónov,“ hovorí doktorka Rossová. „Napríklad hladina leptínu, ktorý sa produkuje v tukových bunkách, sa vplyvom cvičenia a hladovania môže znižovať, čo môže spolu s úbytkom ďalších hormónov (ako estrogén) prispievať k nepravidelnej menštruácii,“ dopĺňa.

Nadváha

Mimochodom – ani v opačnom prípade nemusíte mať vyhrané. Nadváha a veľké tukové zásoby môžu ovplyvniť produkciu estrogénu a ten zase váš pravidelný cyklus. Veľká obezita ho dokonca môže načas zastaviť úplne, takže sa menštruácia nielen oneskorí, ale dokonca nedostaví vôbec. Čo s tým? Začať jesť pravidelne, zdravo a pridať pohyb!

Stres

Náročné obdobie, ako je napríklad rozvod alebo smrť blízkeho človeka, môže narušiť hormonálnu rovnováhu. Rovnako aj napríklad dlhodobý stres v práci alebo v škole. Telo začne produkovať menej hormónov a dôsledkom je potom oneskorenie alebo úplné vynechanie menštruácie. Čo býva často dôsledkom ešte väčšieho stresu a z tejto špirály je potom veľmi ťažké vystúpiť. Skúste si urobiť tehotenský test a začať poriadne jesť a spať.

Choroba

Nielen niektoré lieky, ale v prvom rade aj choroba stojí za oneskorením pravidelného krvácania. Ono je to logické, telo jednoducho spotrebúva energiu na uzdravovanie a samo je natoľko múdre, aby si spočítalo, že tehotenstvo v tejto chvíli jednoducho nie je najlepšie. A tak oddiali ovuláciu, a tým pádom aj menštruáciu.

Syndróm polycystických ovárií

Syndróm polycystických ovárií je ochorenie spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Telo pri ňom produkuje viac mužského hormónu, v dôsledku čoho dochádza k zastaveniu ovulácie, nepravidelnej menštruácii alebo jej vynechaniu. K ďalším príznakom patrí napríklad rast ochlpenia na miestach, kde sa u žien nepredpokladá, ako napríklad na prsiach či chrbte.

Ochorenie štítnej žľazy

Štítna žľaza ovplyvňuje vyplavovanie našich hormónov a vo chvíli, keď dôjde k jej poruche, ovplyvní to náš menštruačný cyklus a menštruácia sa oneskorí. A to ako zvýšená, tak aj naopak znížená funkcia štítnej žľazy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Menopauza

Dĺžka klimaktéria, jeho nástup, intenzita a množstvo príznakov sa u každej ženy líšia. Priemerný vek ženy v klimaktériu je 49 až 51 rokov, výnimkou ale nie sú ženy pred štyridsiatkou alebo po 55. roku života. Svoj vplyv majú dedičnosť, životný štýl a strava. Menopauze predchádza obdobie, v ktorom dochádza k poklesu činnosti vaječníkov v dôsledku hormonálnych zmien a ktorého prejavom môže byť aj nepravidelná menštruácia.

zdroj: mojezdravi.cz

Tehotenstvo a kozmetika

facebook

Ako zmierniť silnú menštruáciu? Pomôže hormonálna antikoncepcia alebo babské rady