Ako prestať zajedať negatívne emócie

Jedlo nám dodáva energiu, môžeme sa s ním nasýtiť, odmeniť aj utešiť. Lenže čo, keď sa vzťah k jedlu zvrtne v závislosť? Emočné prejedanie je rozšírenejšie trápenie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako sa prestať prejedať kvôli negatívnym emóciám?

Emočné vypätie na nás má značný vplyv. Emócie napríklad dokážu ovplyvniť chuť do jedla, čím môžu veľkou mierou ovplyvniť aj celkový energetický príjem. To môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv nielen na chudnutie, ale spôsobiť aj celý rad ďalších problémov, či už fyzických, alebo psychických. Okrem toho emočné stravovanie nie je podložené skutočným fyziologickým hladom.

Deje sa tak pritom najmä u žien, keď sa cítia emočne podvyživené, často siahajú po najdostupnejšej náhrade – a tou je jedlo. Vďaka nemu potlačí aspoň na chvíľu pocit neistoty. Otupia aj nepríjemné emócie i vášne a pocit vnútornej prázdnoty. Obľúbené jedlá alebo dobroty pre nich predstavujú zdroj pozitívnych a príjemných zážitkov. Jedlo im slúži ako barlička.

Podobne reagujú aj ženy chronicky preťažené a unavené, ktoré cítia, že nároky na nich kladené presahujú ich fyzické aj psychické sily. Obvykle ich pritom prenasleduje nutkavý pocit, že musia byť výkonné, všetko musia zvládnuť, a to dokonale. Tiež majú dojem, že všetko visí len na nich. Vo víre povinností sa odnaučia prirodzene odpočívať. Trpia predstavou, že si to nemôžu dovoliť. Jedinou úľavou, ktorú si dovoliť môžu, je jedlo.

Jedlom si tak ženy často vynahradzujú či riešia problémy v práci, v škole či napríklad vo vzťahoch. Úľavu navyše obvykle hľadajú v presladených, presolených alebo mastných potravinách. Len veľmi malá časť emocionálnych stravníkov siahne po zdravej potravine.

Pri emočnom prejedaní hrozí cukrovka

Ako už bolo spomenuté vyššie, závislosť na „nezdravom“ jedle čiže emočné prejedanie dokáže prekaziť nielen snahu schudnúť. Zlými stravovacími návykmi si zarábate celkovo na problémy so zdravím.

Častá konzumácia vysoko priemyselne spracovaných, energeticky bohatých, mastných, sladkých či slaných potravín, ktoré emoční stravníci vnímajú ako okamžité riešenie pri stresovej situácii, môže viesť až do štádia rôznych metabolických ochorení, ako sú obezita, cukrovka II. typu či zvýšená hladina cholesterolu.

Začarovaný kruh v podobe diét

Pre tieto ženy býva spoločné to, že o svojich problémoch nechcú hovoriť alebo ich nemajú s kým prebrať. Ak sa ich snažia riešiť, zaoberajú sa ich dôsledkami, teda obezitou, a nie príčinou, a tou je citové utrpenie.

Vadí im, že priberajú, a preto začnú držať nejakú drastickú diétu. Tým sa dostanú do ešte väčšieho stresu, než v akom boli. Trápia telo hladom, duša trpí a bráni sa. Ako? Túžbou po jedle. Pokiaľ ženy ďalej chudnú, táto túžba enormne rastie. Preto sa drastické diéty nedajú nikdy dlho vydržať. Po diéte nasleduje prejedanie. Vyhladované telo skočí po všetkom. Predchádzajúce utrpenie ho navyše poučilo. Aj kalórie, ktoré by normálne spálilo, si uložia do zásoby. Snaží sa pripraviť na ďalší možný „hladomor“.

Výsledok je logický, žena priberá stále viac a viac. Pohľad na ručičku váhy ju psychicky deprimuje a jedlo jej zase slúži ako útecha. Kolotoč pokračuje.

Ako z toho von?

Pri emočnom prejedaní je dôležité v prvom rade nájsť spúšťacie faktory, teda hlavnú príčinu. Na to ale človek väčšinou sám nestačí. Musí vyhľadať odbornú pomoc. Obvykle len za pomoci terapeuta žena pochopí seba samú a svoje potreby. Uvedomí si podstatu svojich problémov. Začne potom riešiť svoje neuspokojivé vzťahy a nastolí pokojnejšie pracovné aj životné tempo.

Niekoľko tipov, ako sa naučiť predchádzať emocionálnemu prejedaniu

Tip 1: Urobte revíziu svojich stravovacích návykov

Ak máte pocit, že bojujete s emocionálnym prejedaním, pokúste sa zhodnotiť svoje stravovacie návyky. Vďaka tomu sa budete mať od čoho odpichnúť. Spíšte si na papier, koľko a čo jete, či je vaša strava pestrá, jete pravidelne a aký máte vzťah k jedlu.

Zamyslite sa nad tým, aké potraviny volíte, keď máte hlad, a po čom siahnete, keď ste v strese. Premýšľajte aj o tom, čo iné okrem jedla vám so stresom môže pomôcť. U niekoho to môže byť hudba, kniha, film u niekoho treba prechádzka. Uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie.

Tip 2: Naučte sa rozpoznať, kedy máte skutočne hlad

Emočný hlad jedlom nezaženiete, preto je dôležité, aby ste sa naučili rozlíšiť skutočný hlad od emočného. To môže byť v niektorých situáciách problematické, nie však nemožné. Pomocníkom môže byť vytvorenie číselnej škály (1 = plne sýta, 10 = veľmi hladná).

Podľa odborníčky to však nemusí byť riešením pre každého. Naše telo by malo vedieť spoznať signál hladu. Pokiaľ s tým máte problém a budete sa riadiť podľa nejakej číselnej škály, môže to viesť až k vyhladovaniu a následnému prejedeniu.

Tip 3: Jedzte pravidelne

U emočných stravníkov môže pomôcť aj pravidelný režim. Nie je až také podstatné, či budete jesť pravidelne päťkrát alebo dvakrát denne. Každému vyhovuje niečo iné. Kľúčové je najmä to, aby ste si nastavili jedálniček, z ktorého budete prijímať dostatočné množstvo všetkých živín a jedli ste v podobnej dobe.

Zaujímavosť: Vedela ste, že vytvorenie nových návykov, či už ide o jedálniček, cvičenie alebo napríklad učenie sa jazykov, môže trvať 2-3 mesiace? Nevzdávajte to preto po prvom týždni a vydržte. Každý sme individuálni a máme svoje vlastné tempo.

Tip 4: Hľadajte životnú rovnováhu

Emočné prejedanie spôsobujú emócie. Z logiky veci tak vyplýva, že dokonale vybalansovaný jedálniček nemusí na vyriešenie vašich problémov stačiť.

Zamerajte sa preto okrem jedla aj na ďalšie aspekty vášho života. Spýtajte sa sama seba, či ste spokojná v práci, máte uspokojivý partnerský vzťah alebo čo ďalšie môže byť spúšťačom vašich negatívnych emócií. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko súvisí so všetkým.

Tip 5: Nehanbite sa vyhľadať pomoc

Pokiaľ máte častú potrebu uľaviť si v stresovej situácii presladenú čokoládovou tyčinkou a máte pocit, že je to v danej chvíli tým najjednoduchším riešením, ide o chorobný vzorec správania. Neuzatvárajte sa do bubliny, ale začnite svoje problémy riešiť.

Obráťte sa na svojich blízkych, ktorí vám môžu pomôcť ako so zvládaním emócií, tak aj s riešením ich príčiny. Nebojte sa však obrátiť aj na cudzích ľudí – odborníkov. S emočným prejedaním môže pomôcť psychológ aj skúsený výživový poradca. Verte si a snažte sa myslieť pozitívne.

zdroj: novinky.cz

Čo všetko ovplyvňuje našu spokojnosť a pocity šťastia

facebook

Čo sa deje s telom pri alergii