Čo sa deje s telom pri alergii

Tiež vás zaujíma, ako je možné, že s niekým nerobí peľ alebo prítomnosť mačky úplne nič, zatiaľ čo vy na ne reaguje nádchou, kýchaním alebo v krajnom prípade anafylaktickým šokom? A čo sa bude diať v prípade, že svoju alergiu budete ignorovať?

Pokiaľ trpíte alergiou, vaše telo si proti ‚vášmu‘ alergénu vytvára určitý druh protilátok. Pri reakcii s alergénom dochádza k aktivácii mnohých buniek a uvoľneniu celého radu látok vrátane histamínu, teda hormónu a neurotransmiteru, ktorý vyvoláva väčšinu príznakov alergie. U zdravého človeka, ktorý alergiu nemá, sa naopak tento typ protilátok netvorí, prípadne ich telo vie samo určitým spôsobom regulovať.

Prejavy alergie bývajú pomerne pestré. Podľa lekárov majú často spoločné to, že svrbia. „Môže ísť o nádchu, kýchanie, svrbenie očí, zápal spojiviek, kašeľ, astmu, dýchavičnosť, vyrážky, ekzém, žihľavku, opuchy kože a slizníc, bolesti brucha, hnačky, zvracanie. Najťažším prejavom alergie je anafylaktický šok. Ten nastáva, keď sa po kontakte alergika s alergénom vyvinie mnoho alergických príznakov, ktoré vedú k zrúteniu krvného obehu a kolapsu, dokonca niekedy až k úmrtiu.“

Prejavy alergie sa však môžu líšiť podľa toho, aký alergén ju spôsobuje. Aktuálne všadeprítomný peľ, ale aj roztoče alebo plesne, teda všeobecne inhalačné alergény, ktoré dostávame do tela dýchacími cestami, vyvolávajú prejavy najmä na slizniciach dýchacích ciest – teda sennú nádchu, kašeľ, dýchavičnosť, astmu.

Oproti tomu napríklad potravinové alergie vyvolávajú hnačku, zvracanie a tiež vyrážky – žihľavku, ekzém, vzácnejšie dýchavičnosť, kašeľ, astmu alebo anafylaktický. Lieky potom podľa nej môžu vyvolať takmer všetky príznaky alergie, vrátane anafylaxie.

Ideálne by samozrejme bolo sa ‚svojmu‘ alergénu vyhnúť, čo je ale v niektorých prípadoch nemožné. Pokiaľ vám vadí napríklad peľ alebo roztoče, kontaktu s nimi zabrániť nedokážete. Alergici by doma mali pravidelne upratovať a vetrať, čo ale teraz uprostred žltej peľovej nádielky znamená, že vám domov nalieta ešte ďalšia dávka peľu.

Podľa odborníkov je často jediným riešením, ako dýchať čistý vzduch aspoň doma, kvalitná čistička vzduchu. Ideálne s režimom proti alergénom, ktorý vzduch v spálni alebo obývačke sám stráži a alergénov ho zbavuje priebežne.

Môžete vyskúšať aj mobilnú aplikáciu Air Matters, v ktorej uvidíte aktuálne informácie o stave vzduchu vo vašom okolí a ktorú teraz odborníci z lekárskej fakulty Viedenskej univerzity v spolupráci so spoločnosťou Philips vylepšili ešte o detailnú peľovú predpoveď na nasledujúce tri dni. K aplikácii môžete zároveň pripojiť aj niektoré druhy čističiek a na diaľku ich ovládať.

Rozhodne neplatí, že by si alergik bežne mohol na alergény zvyknúť prirodzenou cestou, teda tým, že sa im bude vystavovať. To je veľmi zriedkavé. „Na to, aby si zvykol, je nutné použiť špeciálnu cestu – a síce alergénovú vakcináciu. Alergén v upravenej podobe podávame injekčne alebo pod jazyk, imunitný systém sa tak učí postupne brzdiť alergickú reakciu. Nemusí ísť vždy o zníženie tvorby ‚alergických‘ protilátok, môžu zostať aj rovnaké, ale imunita sa ich naučí nejakým spôsobom blokovať,“ upresňuje lekárka.

Čo vás čaká v prípade, že sa rozhodnete alergiu dlhodobo neriešiť?

„Záleží na tom, aké prejavy alergie máte. Napríklad astma by sa určite liečiť mala – podľa stupňa svojej závažnosti aj dlhodobo, celý život. Vakcinácia je tiež jednoznačne odporúčaná pri anafylaxii na bodnutie hmyzu.

Naopak, pokiaľ trpíte len sezónnou alergiou a v dobe ťažkostí užívate antihistaminiká alebo iné lieky a zaberajú vám, tak je to úplne postačujúce. Alergénová vakcinácia je určená predovšetkým tým, ktorí majú problémy aj napriek tomu, že lieky proti alergii užívajú. Teda napríklad alergikom, ktorým peľ trávy v sezóne spôsobuje nepríjemné problémy aj napriek užívaniu liekov. Všeobecne sa dá povedať, že neliečená alergia vedie k väčšej náchylnosti na infekcie, najmä dýchacie cesty,“ dodáva Zuzana Vančíková.

Alergií neustále pribúda

Počet alergikov neustále pribúda, a to najmä z pohľadu sezónnej alergickej nádchy, ktorá sa prejavuje v čase, keď sú rastliny v reprodukčnej fáze. Táto fáza sa ale čoraz viac preťahuje, čo je dané niekoľkými faktormi.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Najväčší vplyv na to má globálne otepľovanie. Teplejšie počasie začína skôr a končí neskôr a rastliny rastú rýchlejšie. Lenže tým aj peľová sezóna trvá dlhšiu dobu. A je silnejšia a agresívnejšia. Tomu prispieva aj fakt, že sa k nám dovážajú rastliny, ktoré sa u nás nikdy nevyskytovali. Komu by sa nepáčil napríklad taký olivovník? Lenže napríklad práve ten u nás pôvodne nerástol.

Za zvyšujúci sa počet alergikov môže tiež znečistené ovzdušie. „Znečistené ovzdušie dráždi nosnú sliznicu, tým môžu oslabené dýchacie cesty reagovať zvýšene aj na alergény. Nečistoty tiež môžu priľnúť k peľovým zrnkám, tým spôsobia zmenu ich trojrozmernej štruktúry a peľ sa stane agresívnejším. A tým sa ešte viac zvýši pravdepodobnosť, že nám môže vyvolať zápal dýchacích ciest,“ upozorňuje alergológ.

„Škodlivé účinky má aj stres, pretože preťažuje náš imunitný systém. Telo je tak ohrozené a rastie riziko prepuknutia alergickej nádchy a astmy,“ dodáva.

zdroj:novinky.cz

Psychosomatika je fenoménom uponáhľanej doby. Na akom princípe funguje?

facebook

20 najzdravších nápojov sveta