Prečo je dôležité nové oblečenie pred nosením vyprať

Radosť z nákupov nás často vedie k tomu, že si chceme nové oblečenie hneď obliecť. To môže byť ale podľa expertov chyba. Oblečenie je totiž obvykle napustené chemickými látkami, ktoré môžu viesť k nepríjemným kožným problémom. Napriek tomu, že nové oblečenie vyzerá na prvý pohľad čisto, môže obsahovať skryté toxíny, ktoré môžu podráždiť pokožku.

„Väčšina tovární na výrobu odevov sa nachádza vo vysoko frekventovaných mestských priemyselných oblastiach s vysokou koncentráciou ľudí, kamiónov a výroby. Tieto továrne majú spornú kvalitu vzduchu a sú chladené otvorenými oknami, ktoré umožňujú cirkuláciu znečisťujúcich látok a ich prichytenie k tkaninám,“ hovorí Lee W. Johnson, zakladateľ pánskej odevnej spoločnosti Old Bull Lee.

„Mnoho priemyselných znečisťujúcich látok poletuje okolo a pravdepodobne sa usadí na veciach počas doby strávenej pri ich výrobe. Kým sa k vám oblečenie dostane, môže síce vyzerať dobre, ale pravdou je, že na ňom sedí množstvo nečistôt, ktoré nevidíte,“ dodal.

„Aj keď má továreň lepšiu cirkuláciu vzduchu, chemikálie používané v procese farbenia môžu byť tiež nebezpečné,“ dodáva. Konkrétne sa jedná o olovo, ktoré je bežnou zložkou farebných pigmentov, alebo formaldehyd, známy karcinogén často používaný v nekrčivých odevoch.

Dôsledkom môže byť vyrážka, alebo dokonca hyper pigmentácia. „Najčastejšie sa nachádza v podpazuší, oblasti slabín, v páse alebo pod prsiami. Koža v týchto miestach neposkytuje príliš veľa možností na prúdenie vzduchu, a je tak náchylnejšia,“ hovorí dermatologička.

Mnoho ľudí si navyše nespojí vznik vyrážky s novým oblečením a príčinu hľadá inde. Príznaky sa zvyčajne prejavujú oneskorene. Spravidla až po niekoľkých dňoch, kedy si oblečenie oblečiete. Niekedy dokonca až dva týždne potom.

„Najnáchylnejšou skupinou sú pritom ľudia s citlivou a ekzématickou kožou. Ale aj tí, ktorí sa s kožnými problémami nestretnú, si môžu časom vyvinúť zvýšenú citlivosť, alebo dokonca zhoršiť alergické reakcie,“ hovorí dermatologička.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Dermatológovia preto odporúčajú nové oblečenie pred nosením vždy vyprať. Ideálne je obrátiť všetko naruby a nechať vyprať v studenej vode, potom vysušiť v sušičke. Vďaka tomu môžete mať istotu, že sa zbavíte všetkých usadenín a toxínov.

Pri delikátnych kúskoch stavte aspoň na ručné pranie s malým množstvom pracieho prášku. Pokiaľ máte citlivú pokožku, nezabudnite vyberať špeciálne pracie prášky a aviváže, ktoré sú k pokožke šetrné a nedráždia ju.

zdroj: novinky.cz

10 tipov, ako si vybrať kvalitný a zdraviu prospešný olivový olej

facebook

Skutočné dôvody, prečo deti klamú!

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.