10 tipov, ako si vybrať kvalitný a zdraviu prospešný olivový olej

Olivovníky a olivy sa pestujú a kultivujú už niekoľko tisícročí. Olivový olej je jedným zo základných kameňov stredomorskej kuchyne. Má veľmi pozitívny vplyv na zdravie človeka a tiež vďaka nemu sa obyvatelia Stredomoria dožívajú vyššieho veku a trápia je menej nielen kardiovaskulárnymi chorobami. Veľmi ale záleží na kvalite oleja.

Nenechajte sa zmiasť označením „extra panenský olivový olej“

Označenie extra panenský čiže extra virgin vzbudzuje u spotrebiteľa pocit, že sa jedná o výnimočný výrobok. Pojem extra panenský označuje olivový olej, ktorý bol vyrobený tradičným spôsobom, tzv. mechanickým lisovaním za studena a ktorého kyslosť neprekračuje 0,8%. Ak bol olivový olej lisovaný mechanicky a má aciditu v rozmedzí 0,8% až 2% je označovaný ako „panenský“. Zvyšok sú oleje nepanenské, z výliskov. Na tie naozaj pozor, nemajú žiadne zdraviu prospešné látky, všetky totiž zanikli pri rafinácii.

Fľaša na olivový olej musí byť tmavá

Tmavá fľaša chráni olivový olej pred nežiaducim svetlom, ktoré môže zhoršiť senzorické vlastnosti olivového oleja. Špičkoví výrobcovia olej uchovávajú v nerezových tankoch pod ochrannou atmosférou a plnia  ho do tmavých fliaš až pred expedíciou. Alternatívou k tmavej fľaši môžu byť ešte plechové nádoby. Do plastu dobrý olivový olej naozaj nepatrí.

Podozrivo nízka cena

Výroba kvalitného olivového oleja má svoje pravidlá a stáročia osvedčené postupy, je to komodita, ktorá má svoju cenu. V západnej Európe sa dobrý olivový olej predáva od 10 EUR a prémiový olivový olej od najlepších výrobcov v rozmedzí 20-30 EUR na 500 ml.

Neznámy pôvod olív alebo „zmes olivových olejov pochádzajúcich z EÚ“

Týmto označením hovorí výrobca svojmu zákazníkovi, že jeho nákupcovia prešli Európu a nakúpili ten najlacnejší olivový olej, ktorý mohli. Je to typický postup pre hromadnú priemyselnú výrobu. Olivové oleje sa nakúpia od rôznych výrobcov, z rôznych lokalít, rôznej kvality, rôznych odrôd a rôzne úrovne spracovania. Firma vyrábajúca masovú produkciu tieto vstupné suroviny zmieša a požadovanú chuť dosiahne pomocou aditív a chemických úprav. Pravdepodobne to bol olej vyrobený mechanickým lisovaním, ale spravidla je to olej nevalnej kvality. V niektorých prípadoch dochádza aj k miešanie olivového oleja s inými rastlinnými olejmi.

Najlepšie extra panenský olivový olej sa vyrába z olív zbieraných v októbri

Špičkový výrobca prémiových extra panenských olivových olejov žne olivy v októbri. Olivy sú spravidla jasne zelené (záleží na odrode), správne zrelé, v najlepšej kondícii a farmári sa snažia zožať všetko čo najrýchlejšie, ideálne do 14 dní od začatia zberu. Z olivových hájov putujú olivy okamžite do mlyna a najneskôr do 24 hodín sú vylisované na olej. Takto vzniká olivový olej najlepšej kvality. Ak však výrobca chce kvantitu, tak nechá olivy o mesiac či dva na stromoch dlhšie. Tie postupne tmavnú a pri lisovaní dajú výrazne viac oleja, ale kvalitatívne horšieho. Túto informáciu sa na etiketách spravidla nedočítate a musíte si ju zistiť na webe farmára, importéra alebo od znalého predajcu.

Kupujte len filtrovaný olej

Poslednou dobou sa z úplne nepochopiteľných dôvodov rozmohla móda kupovať nefiltrovaný olej. Ľudia si pravdepodobne myslia, že keď v oleji plávajú zvyšky olív a hromada nečistôt, tak je to asi zdravšie. Naozaj nie je. Pri veľkovýrobe sa príliš nerieši oddeľovanie listov, vetvičiek a ďalších nečistôt od olív. Olivy sa pred vstupom do mlyna osprchujú vodou, ale väčšie nečistoty stále zostávajú. Prečo teda konzumovať v olivovom oleji zvyšky kôstok, lístia a konárov? Filtrovanie je jedným zo základných technologických procesov výroby kvalitného a poctivého olivového oleja.

Kyslosť menšia ako 0,2%

Jedným zo základných parametrov kvality olivového oleja je jeho acidita, čiže kyslosť. Na začiatku sme uviedli, že extra panenský olivový olej musí mať aciditu maximálne do 0,8%. Tie najlepšie olivové oleje majú aciditu v rozmedzí 0,1% až 0,2%. V množstve článkov sa dočítate, že sa máte podľa tejto hodnoty rozhodovať, keď hľadáte dobrý olivový olej. Je to dobrá rada, ale v praxi sa podľa nej ťažko riadi, pretože acidita sa väčšinou na etiketách neuvádza. Dôvodom je, že acidita s časom rastie. Teda, keď po vylisovaní urobíte rozbor, je acidita nižšia než napríklad za rok, kedy dopredávajú posledné zásoby sezóny. Pozrite sa na web farmy, prípadne požiadajte o túto informáciu obchodníka, ktorý vám olivový olej predáva. Tiež je potrebné si uvedomiť, že nízka acidita je nutná podmienka, ale nie jediná, pre výber dobrého olivového oleja. Aj olej s nízkou aciditou môže mať chuťové defekty.

Čím viac polyfenolov, tým je olej zdravší

Je známym faktom, že olivový olej je veľmi prospešný ľudskému zdraviu. Obsahuje rôzne zdraviu prospešné látky ako sú vitamíny alebo antioxidanty a jedným z najdôležitejších sú polyfenoly. Podiel polyfenolov sa spravidla tiež neuvádza na etiketách, ale výrobca ich hodnotu pozná vďaka rozborom, ktoré si necháva spracovať v laboratóriu. Skúste túto informáciu získať od predajcu. Polyfenoly sa prejavujú aj chuťovo. Čím viac ich olivový olej obsahuje, tým je „štipľavejší“.

 Zistite si, aká ocenenie farmár získal

Vo svete sa každoročne usporadúva veľa súťaží, kde sa vyberajú najlepšie olivové oleje. Súťaže sú lokálne aj medzinárodné a nerobia sa len v tradičných olivových krajinách. K najprestížnejším patria súťaže v USA, Japonsku alebo vo Veľkej Británii. Ak farma vyrába prémiový olivový olej, je získanie ocenenie z podobných súťaží veľmi dôležitou referenciou a dobrou reklamou. Ďalším vodítkom môže byť zaradenie konkrétnej značky do katalógu najlepších olivových olejov. Jedným z najznámejších je španielsky Evooleum alebo taliansky Flos Olei, ktorý vyberá 500 najlepších olivových olejov z celého sveta.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Olivový olej ochutnajte

Niet nad vlastnú skúsenosť! Ak je to možné, olivový olej ochutnajte. Olivový olej sa degustuje podobne ako víno. Pohárik v dlani zahrejte, krúživými pohybmi olej rozlejte po stenách pohára a privoňajte. Následne ho v ústach nechajte prevaľovať u predných zubov, prevzdušnite a pomaly nechajte skĺznuť do krku. U bežného olivového oleja zo supermarketu cítite spravidla v ústach mastnú hmotu. U špičkových prémiových olejov prevláda pocit vláčnosť, nie mastnoty. Podľa odrody môžete cítiť chuť jabĺk, banánov, artičok alebo napríklad byliniek. Na koreni jazyka zase pikantnosť, ktorá môže byť u niektorých druhov (napr. Španielska Cornicabra alebo Manzanilla) veľmi výrazná. Sú olivové oleje jemné, ale aj veľmi silné a výrazné. Záleží na vašej chuti, rovnako tak ako od účelu použitia. Na ryby je vhodnejšie jemný olivový olej, zeleninové šaláty alebo cestoviny sa lepšie kombinujú s výraznejšími chuťami. Na steaky sú najlepšie tie najvýraznejšie olivové oleje. Uvidíte, že ak ochutnáte naozaj dobrý olivový olej, bežný zo supermarketov a veľkovýrobcov už chcieť nebudete.

zdroj: receptyonline.cz/

Ako predchádzať poruchám príjmu potravy u detí?

facebook

11 viet, ktoré vášmu dieťaťu vrátia sebavedomie