Chyby zraku u detí. Čo by rodičia nemali zanedbať?

Očné chyby u detí sú pomerne časté. Až štvrtina školákov nosí okuliare na základe diagnostiky, niektoré z očných chýb. S akými najčastejšími poruchami zraku sa u detí stretávame a na čo je potrebné dať pozor, aby sme niečo nezanedbali?

Chyby zraku u novorodenca a ako ich rozpoznať

Zrak patrí k našim základným zmyslom – a bez neho si len ťažko dokážeme predstaviť svoj život. Už po narodení dieťaťa lekári kontrolujú, či sa bábätko nenarodilo slepé či s nejakou vrodenou chybou zraku. Vyšetrenie zraku novorodenca prebieha pomocou oftalmoskopu, ktorý presvieti zreničku a zistí, či sa od sietnice správne odráža svetlo. Nebojte sa, nikto vaše bábätko nebude trápiť. Niektoré deti majú oči pevne zavreté ako slepé mačiatka, alebo im oči hnisajú. Hnisanie očí u novorodencov je pomerne častý jav, ktorý neumožňuje vykonať toto vyšetrenie hneď. Zápal spojiviek u novorodenca je potreba liečiť – za pár dní bude už všetko zase v poriadku.

Ihneď po narodení môže ale bábätko tiež napríklad trápiť novorodenecký šedý zákal, to už je trochu vážnejšie dedičné ochorenie, ktoré nezriedka vyžaduje operáciu. Zákal šošovky totiž narušuje zdravý vývoj zraku, preto sa vďaka nemu môžu rozvíjať najrôznejšie poruchy videnia, najmä tupozrakosť. Operácia novorodeneckého sivého zákalu sa vykonáva čo najskôr po diagnostikovaní, napríklad už pri dvoch alebo trojmesačných bábätiek. Potom je potrebné absolvovať pravidelné očné kontroly a dbať všetkých rád a odporúčaní očného lekára.

Kontrola zraku dieťaťa do jedného roka

U malého bábätka sa len ťažko pozná, či zle vidí. Kým vám to dieťa samo nepovie, môžete sa len domnievať a ubezpečovať, že sú jeho zrakové funkcie úplne v poriadku. Vždy pozorne sledujte dieťa v rámci jeho vývoja, či otáča hlavičku za nejakým predmetom, prezerá si ručičky, sleduje kolotoč nad postieľkou alebo či reaguje na svetlo a tmu. Predovšetkým rodičia by si mali všimnúť toho, ak s dieťaťom nie je niečo v poriadku. Môže ísť napríklad o netypickú zreničku, škúlenie dieťaťa, zakalené oči a podobne. Niektoré chyby očí  sa začínajú prejavovať od šiesteho mesiaca až do jedného roka dieťaťa. Práve v tejto dobe sa vyvíja zrak a ak sa niečo nepodarí, dieťaťu hrozí až trvalé postihnutie zraku.

U dieťaťa do jedného roka by sa teda malo čo najstarostlivejšie sledovať, ako vlastne vidí. Samozrejmosťou sú aj pravidelné kontroly u pediatra. Ak sa vám len niečo trochu nezdá, nehanbite sa zveriť detskému lekárovi. Aj keby to bola banalita, je to vždy lepšie, než niečo zanedbať.

Chyby zraku u predškolákov – čoho si všimnúť?

Starostlivo sledovať dieťa by ste mali tiež v batoľacom veku, kedy nastáva jeho výrazný vývoj. Dieťa už vám aj môže povedať, čo ho trápi. Najčastejšie sa však detské očné chyby diagnostikujú s nástupom dieťaťa do škôlky, alebo do prvej triedy. Najviac rozpoznaných očných chýb je práve v predškolskom a mladšom školskom veku. Dieťa už sa venuje tvorivej činnosti, kreslí, vystrihuje, lepí, vyfarbuje maľovanky, učí sa čítať a písať. Treba si všímať školskej zrelosti a schopnosti pozornosti a sústredenia u dieťaťa. Čoskoro zistíte, či dieťa dobre vidí „na tabuľu“ alebo na prvé písmenká, čo napokon dobre rozpozná aj sestrička v ordinácii pediatra, ktorá nechá dieťa čítať písmenká alebo ukazovať, kam smerujú nožičky povestného veľkého písmenká E.

Ako rodičia by ste si mali všimnúť predovšetkým toho, keď dieťa:
  • škúli vo všetkých smeroch pohybu očí
  • neprirodzene natáča hlavu alebo naťahuje krk
    dopredu ako korytnačka
  • často žmurká alebo priviera jedno oko, šúcha si
    oči
  • reaguje neprimerane na svetlo
  • má neprirodzený vzhľad zreničky
  • snaží sa priblížiť pozorovaný objekt
  • často zakopáva alebo naráža do predmetov
  • rýchlo sa unaví a stráca pozornosť
  • kreslí alebo píše s hlavou tesne pri podložke
Najčastejšie chyby zraku u detí

Medzi najčastejšie chyby zraku u detí patrí krátkozrakosť, ďalekozrakosť, tupozrakosť, škúlenie a astigmatizmus. Treba si tiež uvedomiť, že tieto očné chyby sú dedičné a že pravdepodobnosť výskytu konkrétnej očnej chyby u dieťaťa rovnako postihnutých rodičov je až 70%.

Krátkozrakosť (myopia)

Krátkozrakosť je veľmi častá chyba zraku. U detí sa objavuje až v školskom veku. Príčinou krátkozrakosti je to, že sa lúče lámu ešte pred sietnicou a vzniká tak neostrý obraz. Krátkozraké dieťa teda nevidí dobre na diaľku. Dôležité je, aby bola krátkozrakosť u detí včas diagnostikovaná a korigovaná okuliarmi, aby nedošlo k zbytočným problémom v škole. Krátkozraké deti majú tiež možnosť sedieť v škole v predných laviciach, aby dobre videli na tabuľu. Čítanie na blízko by u krátkozrakosti malo byť bezproblémové.

Krátkozraké dieťa dostane od očného lekára predpis na okuliare s rozptylovými šošovkami. Do troch dioptrií ide o ľahkú krátkozrakosť, od troch do šiestich dioptrií o stredne ťažkú ​​krátkozrakosť a od šiestich dioptrií ťažkú ​​krátkozrakosť.

Ďalekozrakosť (hypermetropia)

Ďalekozrakosť u dieťaťa znamená, že dieťa vidí na diaľku, ale nevidí dobre na blízko. V optike je to vysvetlené tak, že sa svetelné lúče lámu až za sietnicou, namiesto toho, aby sa lámali na nej. Táto chyba sa objavuje u detí pomerne často.

Dieťa zle vidí pri čítaní a písaní, preto približuje hlavu k podložke, cíti sa ľahko unavené alebo ho bolí hlava. Riešením ďalekozrakosti sú okuliare alebo u starších detí tiež kontaktné šošovky. Dieťa má vždy najvyšší počet dioptrií, aký môže mať tak, aby videlo dobre. Ak sa ešte ďalekozrakosť združuje so škúlením, okuliare sú nutné vždy. Do dvoch dioptrií sa okuliare inak väčšinou nepredpisujú.

Škúlenie (strabizmus)

Pri škúlení u detí smeruje každé oko do inej strany, alebo jedno oko funguje správne, ale to druhé sa pri sledovaní nejakého objektu stáča iným smerom. Oči sa zbiehajú alebo – menej častejšie – rozbiehajú a nespolupracujú. Výsledkom je dvojité videnie, ktoré mozog zabúda. Pri pretrvávaní tohto stavu vzniká tupozrakosť. Škúlenie niekedy môže súvisieť aj s ďalekozrakosťou a najčastejšie sa vyskytuje u detí okolo troch rokov. Ak škúli dieťa do jedného roka, do určitej miery je to ešte považované za normálny vývojový proces.

Škúlenie sa koriguje dioptrickými okuliarmi – spojkami ešte pred nástupom dieťaťa do prvej triedy, niekedy sa rieši tiež operatívne. Väčšinou však stačí nosenie správnych okuliarov.

Tupozrakosť (amblyopia)

Pomerne častá je u detí tiež tupozrakosť. Nastáva vtedy, keď z jedného oka prichádza menej ostrý obraz ako z toho druhého. V tomto prípade je veľmi dôležité menej výkonné očko dieťaťu nechať plne rozvinúť a zdravé oko zakryť. Tupozrakosť sa často objavuje v súvislosti s astigmatizmom, škúlením alebo tým, že na jednom oku sa vyskytuje viac dioptrií, ale napríklad aj s poruchami sietnice, zrakového nervu alebo s výskytom zákalu.

Tupozraké deti majú tento problém najčastejšie do štvrtého roku. Ako spoznať tupozraké dieťa je otázka skôr pre rodičov, ktorí by si mali všimnúť, že ich batoľa často nakláňa hlavičku na jednu stranu. Do veku šiestich rokov je potreba cvičiť zrak tým, že sa zdravé oko prekryje okluzorom, potom už to nemá zmysel. To vám potvrdí každý očný lekár, ktorý apeluje na rodičov, aby v tomto boli dôslední. Okluzor je potreba nosiť dlho – až niekoľko mesiacov a deti sa k tomu motivujú rôznymi hravými spôsobmi, pretože sa predpokladá, že sa im to práve veľmi páčiť nebude. To isté sa týka škúlenia.

Ak sa liečba tupozrakosti a škúlenia v detskom veku dosť zanedbá, po šiestom až ôsmom roku veku dieťaťa už sú tieto chyby zraku trvalé a nič sa s nimi nedá robiť! Preto je dôležité toto nezanedbať.

Astigmatizmus

Ničím výnimočným nie je ani astigmatizmus, ktorý sa týka nepravidelného zakrivenia rohovky. To spôsobuje poruchy videnia do diaľky aj na blízko a tiež vnímanie deformovaných tvarov v zornom uhle. Dieťa môže v súvislosti s astigmatizmom trpieť opakovanými zápalmi spojiviek, nepokojom a bolesťou hlavy. Korekcia astigmatizmu prebieha pomocou cylindrických skiel.

Prevencia očných chýb u detí a ako sa starať o zrak

Tiež oči potrebujú svoj odpočinok. Mnohé deti tomu práve veľmi nepomáhajú tým, že neustále sledujú dianie na mobile, tablete alebo počítači. Rodičia by rozhodne mali korigovať aj pobyt dieťaťa pri počítači alebo jeho zábavu s tabletom. Deti potom totiž často mávajú suché a podráždené oči, bolí je hlava, alebo chrbát. Medzi ďalšie prevenciu očných ťažkostí patrí určite dostatok vitamínov, najmä vitamínu A, vitamínu E a omega 3 a 6 mastných kyselín. Dieťaťu prospieva správna životospráva, dostatok spánku, pohybu na čerstvom vzduchu a konzumácie potravín dobrých pre oči.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Zabúdať by sa nemalo ani správne osvetlenie a v lete ochrana očí pred UV lúčmi slnečnými okuliarmi. Pokiaľ má dieťa napísané dioptrické okuliare, malo by ich nosiť. Niektorí odborníci zastávajú názor, že deti by mali mať skôr nižší dioptrie alebo nenosiť okuliare vôbec, aby oči nezleniveli a aby sa zrak prirodzene trénoval. Nové štúdie ale dokazujú, že je lepšie zrak korigovať správne, aby sa krátkozrakosť ešte viac nezhoršovala.

zdroj: motherclub.cz/

Najčastejšie chyby vo výchove. Ktorú z týchto 6 chýb robíte aj vy?

facebook

Ako predchádzať poruchám príjmu potravy u detí?