Všetci by sme si iste priali byť tými najlepšími rodičmi. Ale buďme úprimní sami k sebe – len málokomu sa to darí. Čím sú deti staršie, tým viac berú za svoje naše pôvodné predstavy o tom, ako budeme deti vychovávať. Hoci sme naštudovali už mnoho rôzny článkov, kníh a odporúčania týkajúce výchovy detí, stále tápame, ak máme riešiť súrodenecké spory, najrôznejšie svojhlavé požiadavky malých despotov, prípadne deti viesť k nejakej zmysluplnej aktivite, zatiaľ čo im sa proste vôbec nič robiť nechce. Aké najčastejšie chyby vo výchove robíte vy? A ako sa im vyhnúť?
Najčastejšie chyby vo výchove detí
Každý rodič asi sám tuší, kde najviac chybuje. Nie je však od veci, si čas od času pripomenúť, že rovnaké chyby ako my robia aj iní rodičia. Možno nás to upokojí. Ale predovšetkým nás to upozorní na chyby, ktoré vo výchove možno robíme tiež, bez toho aby sme si ich však uvedomovali. Aké sú teda podľa psychológov najčastejšie chyby vo výchove?
Maminka sem, mamička tam …
Každému je jasné, že spočiatku je pre dieťa tou najdôležitejšou osobou jeho matka. Počas prvých rokov života mamička zodpovedá za adekvátne uspokojovanie potrieb svojho dieťaťa. Takmer všetci psychológovia sa zhodnú na tom, že do 1 roka potrebuje dieťa predovšetkým lásku a prívetivé správanie. Tu prakticky žiadny priestor pre výchovu, respektíve rozmaznávanie, nie je. Ak ste sa bábätku s láskou venovali, tu ste pravdepodobne chybu neurobili. Avšak po prvom roku už to prichádza. Dieťatko občas buchne na piesku iné dieťa lopatkou, ťahá mačičku za chvost, neustále sa dožaduje cumlíka alebo cudzích hračiek … a my musíme začať stanovovať hranice. Zhruba do troch rokov je dieťa predovšetkým egocentrické – neustále chce, aby bolo všetko podľa neho a je ochotné kvôli najmenším hlúpostiam urobiť scénu.
1. chyba: Nedôslednosť
Medzi najčastejšie chyby vo výchove, typické najmä pre prvorodiča, patrí predovšetkým nedôslednosť. Tiež si stále hovoríte „veď je ešte malinký“, alebo „hlavne, aby som nemusela počúvať tú scénu“? Radšej malému zúrivcovi ustúpite, než aby ste sa neustále dohadovali o tom, čo si má vziať na seba? Vedzte, že takých rodičov je úplná väčšina. Na druhú stranu je potrebné si uvedomiť, že ak dieťa bude už od útleho veku vedieť, ako na vás a že keď bude chcieť, tak si všetko vždy vykričí alebo vydupe, rozhodne nepredstavuje pozitívny výchovný trend. Skúste byť trpezliví, brať každú scénu s humorom, ale zároveň zo svojich požiadaviek neustupovať.
Dajte mu na výber, ale trvajte dôsledne na svojom!
Dieťa potrebuje poznať pravidlá, vedieť, že je na vás a vaše slovo spoľahnutie. Chce to hlavne pokoj. Vo veku okolo 3 rokov si dieťa buduje vlastnú identitu. Preto musí byť všetko po jeho stoj čo stoj. Doprajte mu preto možnosť voľby v čo možno najväčšej miere. Neustále ho povzbudzujte, nech si vyberie mikinu, ktorú chce. Dávajte mu možnosť voľby – kam sa pôjde na ihrisko, na čo sa budete pozerať, akú knižku čítať, aké jedlo by si prialo na obed (dajte na výber 2 alebo 3 jedlá). Ale keď už si vyberie, trvajte na tom. Pokiaľ ide o niečo dôležité (musí ísť za ručičku okolo cesty, má byť potichu, keď telefonujete atď.), Dôrazne mu dajte najavo, že teraz nie je pre žiadne extempore čas. Vybral si zemiakovú kašu? Tak ju teda bude mať, inak už nič iné nedostane a bude mať hlad. Ktoré šaty si vezme, to si vybrať mohla, ale hádzať po deťoch piesok, to sa jednoducho nesmie. Inak by nemohla byť na ihrisku.
2. chyba: Žiadne povinnosti
Trojročné deti ešte žiadne povinnosti pochopiteľne nemajú, ale už by mali vedieť, že topánočky patrí do botníka, tanierik po sebe odnesieme a bundičku zavesíme. Čím sú deti staršie, tým viac najrôznejších úkonov zvládnu samé. Deti predškolského veku by už rozhodne nejaké tie domáce povinnosti mať mali. Najmä sa to týka upratovania, aspoň po sebe. Podľa psychológov deťom príliš voľná výchova, kedy nemajú žiadne povinnosti a rodičia ich skôr šetria a radšej všetko urobia sami, než aby po tisíc krát opakovali, že si má ísť upratať rozhádzané hračky. Už v útlom veku musí však dieťa chápať, že každý má nielen nejaké práva, ale aj povinnosti. Stačia maličkosti – občasná pomoc v kuchyni, vyniesť odpadky, naliať psíkovi vodu, atď. Už ale vďaka týmto maličkostiam sa dieťa naučí, že živoť nie je bezstarostný a v budúcnosti z neho vyrastie zodpovedný človek, schopný spolupracovať a riešiť problémy.
3. chyba: Nedostatok času na deti
Mnoho rodičov dnes nemá na svoje deti kvôli práci a najrôznejším koníčkom čas. Nejde len o tie najmenšie, na tie si mamičky väčšinou čas urobia a otecko sa na ne teší po práci. Čím sú ale deti staršie, tým viac sa dokážu nejakým spôsobom zabaviť samé, navyše už nie sú tak roztomilé a milučké, ako keď boli ešte malé. Mamičky sa po materskej dovolenke vracajú do práce, do toho škola, krúžky, ďalší súrodenci atď. Na deti je čím ďalej tým menej času. Koľko času denne skutočne strávite so svojimi deťmi? Bez toho aby ste riešili čokoľvek iné, nedržali v ruke mobil alebo nepozerali pri tom na televíziu? Kedy ste si naposledy spoločne čítali, hrali nejakú hru, išli sa prejsť na bicykli?
Drahé hračky spoločný čas nenahradí!
Mnoho rodičov navyše výčitky svedomia kvôli tomu, že nemajú na deti čas, riešia tým, že deti zahlcujú najrôznejšími darčekmi a hračkami. Ale o tých to predsa vôbec nie je. Snažte sa každý deň nájsť aspoň pol hodiny, kedy si s dieťaťom sadnete a budete sa mu naozaj intenzívne venovať. Uvidíte, ako sa vám to stonásobne vráti! Radšej než nové lego venujte dieťaťu to najcennejšie – svoj čas. Skúste spolu postaviť niečo zo staršieho lega, čo už doma máte a uvidíte, ako si to krásne užijete vy aj vaše dieťa. Zahrajte si obyčajné pexeso, prší alebo človeče, nehnevaj sa a vychutnajte si vzájomnú prítomnosť.
4. chyba: Nejednotnosť vo výchove
Určite to poznáte. Patrí to totiž k veľmi rozšírenému problému. Každý rodič má iné predstavy o výchove. Zatiaľ čo vy ste bola vychovávaná mierne a nedôsledne, a snažíte sa preto u svojich detí rovnaké chyby vyvarovať, vediete ich skôr k povinnostiam, nútite ich k najrôznejším športovým aktivitám a zdravému jedlu. Na druhej strane manžel bol vychovávaný direktívne, mal z otca strach a na detstvo spomína negatívne. Snaží sa teda všetko vynahradiť svojim deťom. Kupuje im, o čo si povedia, nechá ich len tak doma povaľovať, vždy sa ich zastáva, keď po nich niečo vyžadujete. A oni ho v tú chvíľu majú radšej.
Dieťa bude zmätené a neisté!
Či už je to u vás doma akokoľvek, jedno je isté, nejednotnosť vo výchove medzi rodičmi môže u detí narobiť poriadnu paseku. Čoskoro sa totiž naučia zneužívať situácie a obratne manévrovať medzi vami, ako sa im to bude práve hodiť. Navyše mladšie deti sa môžu cítiť veľmi zmätené a neisté, keď si nebudú isté pevným poriadkom. Ak sa k tomu ešte hádate kvôli výchove pred deťmi, navzájom sa obviňujete, kto za aké správanie u detí môže, vedzte, že nejednotnosť rodičov pri výchove dieťaťa patrí medzi jednu z najhorších chýb, ktoré vôbec môžete urobiť. Deti sú veľmi citlivé a dokážu vycítiť váš nesúlad. Nemusíte sa zhodovať vo všetkom, to je predsa normálne! Ale svoje rozpory musíte vyriešiť vždy v súkromí a pred dieťaťom vystupovať jednotne. Nie je možné, aby vo funkčnej rodine išli rodičia proti sebe a veci, ktoré jeden rodič zakáže, druhý vzápätí povolí.
5. chyba: Prílišné nároky
Tu hrá najväčšiu rolu naše ego. Rodičia sa snažia skrze svoje deti realizovať najrôznejšie sny, majú jasné predstavy o tom, čomu by sa dieťa malo venovať a očakávajú maximálne nasadenie a najlepšie výkony. Uvedomte si však, že každé dieťa je iné a každému ide dobre niečo iné. Nesnažte sa za každú cenu mať z dieťaťa hokejovú hviezdu alebo klavírneho virtuóza. Prehnane veľké nároky môžu dieťa stresovať. Dieťa nechce rodičia sklamať a ak sa mu nedarí, poškodzuje to jeho sebaobraz, čo môže mať nedozerné dôsledky najmä v období adolescencie. Veľakrát má dieťa navyše z rodičov strach a bojí sa o svojich neúspechoch doma hovoriť. Radšej začne klamať, aby ich nesklamalo. Rozhodne dieťa s nikým neporovnávajte a snažte sa prijať fakt, že skrátka každému ide niečo iné.
6. chyba: Zlosť
Niekedy je to naozaj, ale naozaj náročné sa ovládnuť a brať všetko s pokojom. Ale musíme sa o to maximálne snažiť. Impulzívne jednanie či dokonca zlosť až agresia do výchovy v žiadnom prípade nepatria. Mnohým rodičom sa stáva, že v zlosti povedia veci, ktorých potom ľutujú, a to bohužiaľ aj svojim deťom. Je prirodzené, že vo vypätých a stresových situáciách podliehame hnevu. Podľa psychológov ani nie je potrebné zlosť pred deťmi maskovať, pretože ide o prirodzenú emóciu. Deťom ale musíte v takých chvíľach ukázať, že svoj hnev dokážete ovládnuť.
Ospravedlňte sa im
Odborníci vo vypätých chvíľach doslova odporúčajú dieťaťu vysvetliť, že teraz sa na neho naozaj hneváte a spoločne jeho prehrešok preberiete radšej až za niekoľko minút. Je pravdepodobné, že medzitým „vychladne“. Ak ste sa neovládli a začali ste hneď kričať, potom, čo sa upokojíte, by ste sa mali za svoje správanie ospravedlniť. V ideálnom prípade si zo svojho hnevu môžete začať robiť aj srandu, aby ste celú situáciu odľahčili. Povedzte im na rovinu, že sa ospravedlňujete, že ste to prehnali a že takéto správanie nie je správne. Ale, že ste sa hnevali oprávnene. Iba tak im ukážete pozitívne vzory, ktoré si môžu do života osvojiť.
Najčastejšie chyby vo výchove
Tak to sú najčastejšie chyby vo výchove. Na záver by sme vás radi upokojili, že vyššie uvedených chýb sa dopúšťajú v drvivej väčšine všetci. Nikto nie je dokonalý! Robiť chyby je normálne. Len je potrebné si tieto chyby neustále uvedomovať a snažiť sa z nich poučiť. Nie je hanba chybu urobiť, oveľa horšie je nepriznať ju (sebe i ostatným). Z každej chyby si môžeme vziať nejaké poučenie pre budúcnosť.
zdroj: motherclub.cz/