Zdieľanie fotografií detí na Facebooku a Instagrame? Je to bezpečné a na čo si dať pozor?

Kedykoľvek zdieľate niečo, čo sa týka vašich detí, na Facebooku či Instagramu, nevedomky vytvárate potencionálne nebezpečný a zneužiteľný online obsah. Experti dôrazne varujú, že by sme mali byť v súvislosti so zdieľaním fotografií detí na internete oveľa obozretnejší. Aké fotografie na Facebook nepatrí? Ktoré informácie o deťoch nikdy nemáme zdieľať? V čom je zdieľanie fotografií detí na Facebooku a Instagrame či iných sociálnych médiách najnebezpečnejšie?

Zdieľanie fotografií detí

Máte doma krásne malé bábätko a so všetkými sa chcete podeliť o radosť, ktorou vás vaše bábätko napĺňa. Je to pochopiteľné. V tejto chvíli naozaj nemyslíte na to, čo bude za sedem, desať rokov. Bezstarostne zdieľate fotografie detí s holými zadočkami, ako sa hrajú s vedierkom na pláži počas dovolenky alebo to, ako vás počas profesionálneho fotografovania nahé novorodeniatko pokakalo do ruky. Teraz je to síce roztomilé, ale čo keď sa podobný obsah v budúcnosti dostane do rúk zlomyseľným spolužiakom, až raz bude vaše dieťa navštevovať základnú školu? Alebo horšie – nejakému deviantovi? Nechceme vás samozrejme strašiť, však sociálne siete a chytré telefóny sú u nás stále relatívne niečím novým. Na západe už majú v tomto ohľade náskok a ich skúsenosti by pre mnohých z nás mali byť varovaním, prečo sa viac zamyslieť nad tým, čo všetko v súvislosti s vašimi deťmi zdieľate na svojich profiloch.

Sociálne siete z dát o vás žijú

Tým, že používame sociálne média, súhlasíme zároveň s tým, že dané spoločnosti používajú naše osobné dáta. Podľa nedávnej americkej štúdie používa Facebook 63% matiek. 97% z nich tu umiestňuje fotografie svojich detí, 89% o nich zverejňuje statusy a 46% zdieľa ich videa. Samozrejme, že mamičky nezdieľajú iba obsahy týkajúce sa ich detí. Ale ako priznávajú, nie je to primárne z bezpečnostných dôvodov, ale kvôli tomu, že si želajú korigovať vlastný imidž na verejnosti. Želajú si byť vnímané tak, že je ich život bohatší, než že sa len starajú o deti (napr. fotografie, ako cvičia jogu, ako varia, ako maľujú obrazy atď.). Avšak väčšina zdieľaných fotografií a obsahu sa týka ich detí.

Aké fotografie nikdy nezdieľať?

V žiadnom prípade nezdieľajte fotografie detí, kde sú nahé. Koniec koncov je veľmi pravdepodobné, že by ich vám Facebook rovnako zablokoval. Ďalej nie je vhodné zdieľať akékoľvek fotografie, z ktorých možno ľahko vyvodiť, kde presne žijete. Dávajte si pozor na také veci ako čísla popisné, názvy ulíc, ŠPZ automobilov atď. Bezpečnostní experti tiež neodporúčajú, aby ste k fotografiám uvádzali mená vašich detí. Pozor napr. na narodeninové torty, kde je uvedené meno a vek. Potencionálne nebezpečná je aj informácia s presným dátumom narodenia novorodenca (typicky facebookové oznámenia – „Dnes 23. 1. 2018 sa nám narodil Marek Duda, váha 2945 g, 51 cm).

Prečo rodičia zdieľajú fotografie detí?

Väčšina mamičiek či oteckov zdieľa fotografie detí na Facebooku predovšetkým preto, že sa chcú o ne podeliť s príbuznými alebo kamarátmi, ktorí žijú niekde inde a nemajú možnosť sa pravidelne stýkať. To je pochopiteľné. Uvedomujete si však, kto všetko môže tieto fotografie vidieť? Ak máte profil na Instagrame alebo Facebooku verejný, mali by ste sa vážne zamyslieť nad tým, či je pre vás dôležitejšie byť pre ostatných „zaujímavý“ a mať veľa obdivovateľov, alebo či hrá najväčšiu rolu bezpečnosť vašich detí. Ale ani v prípade, že máte profily súkromné, určené len pre priateľov, nie ste úplne v bezpečí.

Krádež identity?

Victoria Nash, úradujúci riaditeľka Oxford Internet Institute dôrazne varuje pred akýmikoľvek fotografiami či dátami, ktoré obsahujú dátum narodenia, miesto narodenia, celé meno dieťaťa atď. Dajte si pozor aj na automatické špecifikovanie geografickej polohy k fotografiám, skrátka na všetko, čo by mohlo byť zneužité k tomu, aby bola vášmu dieťaťu spreneverená identita. Okrem zneužitia identity dieťaťa by ste sa mali vyvarovať zdieľaniu týchto informácií aj s ohľadom na riziko únosu dieťaťa, najmä ak ste bohatí a dávate to okázalo najavo (napr. luxusnými automobilmi).

Zdieľanie informácií o tretej osobe bez jej súhlasu

Strach z únosu alebo straty identity môže v niekom vyvolávať pocit prílišnej paranoi, však existuje ešte jeden dôvod, ktorý je oveľa realistickejší. Aký druh informácií by deti chceli, aby o nich niekto vedel, až budú staršie? Profesorka Sonia Livingstone z London School of Economics, ktorá je expertkou v oblasti detí a internetu upozorňuje, že si vždy musíme položiť otázku, či nám stojí za to zdieľať fotografie dieťaťa, kde má napr. materské znamienko na paži alebo fotografiu dieťaťa v hysterickom záchvate. Je dosť možné, že to môže mať do budúcna nepríjemné konzekvencie. Netýka sa to samozrejme všetkých fotografií, ale niektorých určite.

Niekto sa pozerá …

Podľa personálnych agentúr približne 60% všetkých zamestnávateľov vyhľadáva informácie o svojich uchádzačoch na internete a sociálnych sieťach. Podobným spôsobom lustrujú záujemcov o prenájom majitelia bytov alebo banky pred tým, než niekomu požičajú na byt. Všetky informácie, ktoré na web umiestnite (nielen fotografie, ale napr. aj slovné hodnotenie vašich detí, môžu potenciálne ohrozovať vaše dieťa. Ak nie teraz, tak určite do budúcnosti. Hoci vám to teraz pripadá absurdné, uvedomte si, že internet tu zostane aj do budúcnosti a nie vždy sa vám podarí neskôr nežiaduce obsahy vymazať. Najlepšie je vždy zodpovedne premýšľať ešte predtým, než tam fotku vôbec dáte.

Pozor na nastavenie súkromia!

Namiesto pravého mena používajte u fotografií detí radšej prezývky. Pozor však, aby prezývky neboli nejakým spôsobom pre vaše dieťa do budúcna dehonestujúce. Nemôžeme vedieť, ako bude Facebook vyzerať za 15 či 20 rokov. Teraz Facebook aj Instagram zbierajú osobné údaje na to, aby mohli inzerenti čo najlepšie zacieliť svoje reklamy. Z toho totiž sociálne media žijú. Nie je žiadnym spôsobom možné zaručiť komukoľvek anonymitu online. Heslá aj fotografie sa dajú jednoducho ukradnúť. Niektoré firmy dokonca obchodujú s informáciami o svojich zákazníkoch.

Digitálne identita

Facebook už vyvinul nástroj, ktorý dokáže z fotografie rozpoznať identitu na základe existujúcich tagov a fotiek (dostupné v súčasnosti len v USA). Než ale deti vyrastú, spoľahnite sa, že experti vyvinú oveľa sofistikovanejšie algoritmy, ktoré budú schopné detekovať identitu napriek starnutia alebo premeny vzhľadu. Prídu aplikácie, ktoré automaticky prepoja všetky dostupné fotografie z rôznych sociálnych médií a ktoré tieto dáta postúpia marketingovým agentúram. Niektoré informácie budú napr. zaujímavé pre banky, ktoré si budú preverovať klientov ešte dôkladnejšie, než vám dajú hypotéku atď.

Chráňte digitálnu identitu vašich detí!

Iste ste si všimli, že niektorí vaši priatelia nezdieľajú o svojich deťoch vôbec nič. Na západe už je bežné, že rodičia zdieľajú len fotografie, kde je dieťa napr. otočené chrbtom. Nikdy neumiestnia fotografiu, kde je vidieť tvár dieťaťa spredu. Riaditeľ Googlu Eric Schmidt už upozornil na to, že ľudia si začínajú meniť mená, kvôli tomu, aby unikli online hanbe.

Internet a šikanovanie

Family Online Safety Institute upozorňuje, že 76% teenagerov sa obáva zneužitia internetového obsahu vo svoj neprospech. Najmä v puberte môže mať utváranie vlastného sebaobrazu prostredníctvom sociálnych médií veľký vplyv na vývoj identity dieťaťa. U nás sme sa s tým ešte toľko nestretli, našťastie, ale v Spojených štátoch má kyberšikana na svedomí každoročne desiatky samovrážd medzi tínedžermi. Je prezieravé dať si už teraz obrovský pozor na to, čo o svojich deťoch dáte svetu „k dobru“. Ako sa budú vášmu dieťaťu za desať rokov páčiť fotografie, kde ho dojčíte?

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Zdieľate fotografie len so svojimi priateľmi?

Myslíte si, že keď zdieľate fotografie len medzi svojimi priateľmi, že ste mimo nebezpečenstva? Koľko máte priateľov? Dvesto? Tristo? Ruku na srdce – naozaj sú to všetko vaši priatelia? A čo spolupracovníci? Spolužiaci zo školy z iného ročníka? Známi, ktorých ste stretli raz na dovolenke a od tej doby už nie? Pokiaľ chcete bez obáv zdieľať fotografie vašich detí, ako sa učia chodiť, ako rastú ako z vody a ako sa prechádzajú na novom bicykli, možno je na čase si zrevidovať zoznam priateľov a vymazať tie, ktoré zase až tak dobre nepoznáte. Alebo zdieľať fotografie detí v privátnych albumoch pre pozvaných.

zdroj: motherclub.cz/

Ako predchádzať poruchám príjmu potravy u detí?

facebook

Vzájomná chémia medzi mužom a ženou: Podľa čoho spoznáte, že sa týka aj vás?