Ako pripraviť deti na život? Čo im odovzdať, aby v živote obstáli? Nie je to vlastne nijako zložité, často stačí ísť príkladom. Ako teda deti vybaviť, aby od vás išli do veľkého sveta sebavedomé a viedli spokojný a úspešný život?
Staneme sa rodičmi a padne na nás obrovská ťarcha zodpovednosti – chce sa po nás, aby sme deti pripravili na život tam vonku. Máme ísť príkladom a vychovať z nich zdravo sebavedomých jedincov, ktorí sú šťastní a úspešní. Pritom si sami koľkokrát nevieme rady.
Čo je dôležité deťom ukázať a na čo je viesť, aby v dospelosti uspeli? A kedy je fajn zvoliť rôzny prístup pre dievčatká a pre chlapcov?
1. Sme tu vždy pre teba
Ľudia, ktorí mali šťastné detstvo sa budú vždy radi vracať domov – pre pohladenie, radu alebo recept na sviečkovú. Ako toho môžete ako rodič dosiahnuť?
Vzťahová trénerka Lucia Königová, autorka knihy (Ne)gramotný rodič, hovorí: „Ak je v rodine podporované zdravé sebavedomie dieťaťa, bude sa vedieť presadiť aj v škole a neskôr vo svojej profesii. Pokiaľ bude medzi najbližšími cítiť teplo, pokoj a bezpodmienečnú lásku, bude si prirodzene do svojho života vyberať ľudí, ktorí mu tiež budú dávať pohodu, radosť a lásku. „
2. Rodičia nemusia mať vždy pravdu
Učte deti mať vlastný názor a pokojne odlišný od toho vášho, dovoľte diskusiu. Mocenský prístup rodičov môže mať podľa Lucia Königovej fatálne následky. Presadzovaním si poslušnosti a presadzovaním názorov z pozície sily sa dosiahne jedine toho, že z potomka vyrastie nesebavedomá osobnosť závislá na autoritách, podobne nezrelá ako sám rodič. Pritom schopnosť robiť vlastné slobodné rozhodnutie je pre život zásadná.
3. Chybovať je ľudské
Naučte dieťa, že robiť chyby je úplne v poriadku. Ako hovorí Lucia Königová: „Chyba je informácia, čo treba robiť inak alebo už nerobiť. Vďaka nim človek rastie a posúva sa. „Podporujte deti v tom, aby skúšali nové veci, nebáli sa ísť aj do neznámych vôd. A rozhodne sa nesnažte im od prípadných chýb pomáhať tým, že budete veci robiť za nich.
4. Pohoda vďaka fungujúcemu systému
Deti by od útleho veku mali mať svoje povinnosti a zodpovednosti. Domáce práce, drobné činnosti, na ktoré v danom veku stačia (jedná sa napríklad aj o samostatné čistenie zubov alebo obliekanie). A je veľmi dôležité nastaviť v rodine i rešpektovanie pravidiel, čo vedie následne k domácej pohode. Vďaka tomu nerobí mamička všetko a nie je pre deti slúžka. Deťom sa tak vštiepi vnútorná disciplína.
5. Základy slušného správania
Chcete, aby sa deti správali k ostatným slušne a s úctou? Zdá sa to ako samozrejmosť? Bohužiaľ nie je. Špeciálna pedagogička Zdenka Kroulíková to sleduje vo svojej praxi denne: „Keď na mňa zvyšuje hlas mamička a chová sa hrubo, nemôžem sa čudovať, že to na mňa skúša neskôr aj jej syn. Pre deti je prirodzené preberať vzorce správania z domova, inak to ani nejde. „
6. Choď si za svojím snom
Podporujte deti v snívaní a nerobte si srandu zo stavania „vzdušných zámkov“. Možno vám detské želania pripadajú v danú chvíľu nereálne, ale cesta k práci snov sa rozhodne môže skrývať za túžbou byť kozmonautom alebo stáť na javisku v nádherných šatách. Možno máte doma malého vedca, budúce moderátorku alebo módnu návrhárku
To najdôležitejšie, čo vštepiť dcére
Sebaláska na prvom mieste – Myslieť na seba a mať sa rada! Znie to sebecky a nafúkane? Práve naopak. Šťastní a sebavedomí okolo seba šíri pohodu a ľuďom je v ich spoločnosti dobre. A ako na to? Predovšetkým sa musí mať rada mama, starať sa o seba, vychutnávať si život, neobetovať sa čisto deťom. Vedieť sa pochváliť a nehľadať na sebe len chyby.
To najdôležitejšie, čo naučiť syna
Aj chlapci plačú – Všeobecne je takmer jediným povoleným miestom, kde môžu dospelí muži dať priechod emóciám, futbalový (alebo iný športový) štadión. A to je veľká škoda. Nikto nehovorí, že by mal váš syn roniť slzy na vyžiadanie, ale prečo držať city v sebe? Sebavedomý muž nemá problém ukázať smútok či dojatie a ženy ho rozhodne nebudú považovať za slabocha.
zdroj: prozeny.cz/