Mobil vám môže zničiť vzťah!

Podľa niektorých štúdií trávime v spoločnosti svojich chytrých telefónov priemerne štyri hodiny denne. Niet divu, že výrazne zasahujú do mnohých aspektov nášho každodenného života. Výnimkou nie je ani partnerský vzťah. Za mnohými hádkami, konflikty a dokonca aj rozchodmi stoja práve smartphony. Čoho sa radšej vyvarovať?

Dobrý sluha, ale zlý pán? Presne tak! Chytrý telefón sa stal nepostrádateľnou súčasťou našich životov. Používame ho pri práci, na vyhľadávanie informácií, pre zábavu i skrátenie dlhej chvíle. Niektoré nezdravé návyky (ktoré si často vôbec neuvedomujeme) ale dokážu ľahko skomplikovať a nevratne poničiť vzťah s partnerom. Na toto pozor!

Váš partner netuší, prečo sa usmievate!

Ľudia vo vašom okolí sa môžu cítiť dosť trápne a mizerne, keď zatiaľ čo sa nimi rozprávate alebo napríklad sledujete spoločne film, pozeráte na displej a zasnene sa usmievate, začnete sa chechtať alebo začnete niečo ťukať do klávesnice. Fyzicky ste síce s nimi, duchom ale viditeľne niekde úplne inde. Takéto správanie vyvolá neistotu a spoľahlivo tiež žiarlivosť. Ak vás niečo pobaví alebo poteší, zdieľajte to s partnerom a zasmejte sa spoločne.

Nosíte mobil aj do kúpeľne!

Ak svoj telefón neodkladáte ani v prípade, keď idete na toaletu alebo vyniesť odpadky, pôsobí to nepatrične a podozrivo. Keď ho máte nepretržite pri sebe, „naakumulovaný“ k ruke, aj keď k tomu nemáte najmenší dôvod, vzbudzujete nedôveru. Partner ľahko môže získať pocit, že pred ním niečo skrývate, začne žiarliť a pochybovať, čo v dôsledku vedie k nepríjemnému napätiu vo vzťahu. Trávte radšej čas s tými, na ktorých vám najviac záleží, ako tým, že budete okamžite reagovať na každú správu alebo komentár na sociálnych sieťach, prípadne hrať hry a sledovať, čo nové pribudlo na Instagrame.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Pozor na phubbing!

Že ste tento výraz ešte nepočuli? Ide o pomerne nový zlozvyk modernej doby. Označuje sa tak správanie, kedy človek pri stretnutí a osobnom kontakte úplne prehliada ostatných ľudí a radšej sa venuje svojmu mobilnému telefónu. Stačí, keď sa občas rozhliadnete po reštaurácii alebo kaviarni – ľudia sedia spoločne pri jednom stole, ale namiesto toho, aby sa spolu rozprávali, panuje ticho a radšej sa každý hrbí nad displejom svojho smartphonu. Ak vám doma konverzácia trochu viazne, pretože vy alebo partner dávate prednosť Facebooku a YouTube a necháte sa nimi v jednom kuse rozptyľovať, čoskoro sa objavia problémy. Je to krajne neslušné. V nedávnom výskume priznalo 46,3% ľudí, že kvôli phubbingu zásadným spôsobom utrpel ich partnerský vzťah.

Riešite pracovné e-maily doma!

Ste obaja veľmi zaneprázdnení, máte náročné zamestnanie a večne dobiehate neodkladné resty? Tak to má dnes (bohužiaľ) nastavené veľa ľudí. Býva ťažké skĺbiť pracovný a osobný život, napriek tomu sa pokúste strážiť únosnú hranicu, keď si nosíte prácu domov. Nemalo by sa stať pravidlom, že sa večer zídete doma, zasadnete k tabletu alebo zaleziete so smartphonom na sedačku a dve hodiny odpovedáte na e-maily od klientov a kolegov a rozosielate podklady pre poradu, zatiaľ čo partner na vás nesmie ani prehovoriť, aby vás nerušil . Nezabúdajte, že vedľa vás čaká niekto, kto túži po vašej pozornosti a celý deň sa na vás tešil.

Kontrolujete Facebook pri večeri!

Prestaňte s tým! Telefón k stolu nepatrí! Dnes sa stále všetci niekam ponáhľame a rodinná večera býva vzácnou príležitosťou venovať sa jeden druhému, stráviť spolu pokojné chvíle pri príjemnom rozhovore, vychutnať si obľúbené jedlo, opýtať sa partnera, aký mal deň a čo podniknete cez víkend. V poslednej dobe môžeme stále častejšie sledovať, že aj dvaja ľudia, ktorí sa milujú a žijú spolu pod jednou strechou, sa môžu premeniť v úplne odťažitého cudzinca a to len kvôli dlhodobej absencii vzájomnej komunikácie a naozaj spoločne stráveného času.

Nešťastné emotikony!

Pod vplyvom všetkých možných vychytávok, ktoré ponúkajú najrôznejšie aplikácie v mobilných telefónoch, pomaly, ale isto zabúdame na úprimn= prejavy lásky a náklonnosti alebo radosti. Nahrádzame ich vysmiatymi mi kreslenými emotikonmi, čiže smajlíkami a inými tajtrdlíkami, ovenčeným srdiečkami, pusinkami, kvietkami a tak ďalej … Áno, je ľahšie nahradiť slovné vyjadrenie vďaky, podpory nejakým obrázkom, ktorý si vyberiete z ponuky na displeji. A kam to povedie? Nakoniec začneme nahrádzať aj bozky a pohladenie malým animovanými emotikonmi? Vrelé objatie a láskyplné dotyky nie je možné sprostredkovať ani tými najsofistikovanejšími výstrelkami digitálnej komunikácie!

zdroj: maminka.cz

Prečo je dôležité sa vo vzťahoch vedieť ospravedlňovať

facebook

Novodobá závislosť alebo keď milujete svoj telefón viac než partnera