Keď partner odmieta riešiť problémy vo vzťahu

Problémy v spolužití sa občas vyskytnú v každom dlhodobom vzťahu. Ak ich partneri riešia, vzájomne hľadajú kompromisy a snažia sa robiť všetko preto, aby im spolu bolo lepšie, potom sa tak väčšinou aj deje. Keď ale jeden z partnerov problémy odmieta riešiť, všetko sa len kumuluje a napätie medzi nimi stúpa. Partneri sa potom dostávajú do takej fázy, kedy si už nedokážu poradiť bez pomoci odborníka.

Bohužiaľ najmä muži k problémom vo vzťahu pristupujú občas ako machri, ktorí všetko s prehľadom zvládnu sami a teda žiadnu odbornú pomoc nepotrebujú. Keby totiž čo i len pripustili, že potrebujú pomoc, znamenalo by to pre nich trpkú osobnú porážku. Radšej tak neustále opakujú rovnaké chyby, a to aj keď sú samotní vo vzťahu nešťastní.

Prečo je dobré obrátiť sa na odborníka

Keď človeku nefunguje auto, vyhľadá automechanika. Ak ochorie, navštívi lekára. Keď mu prestane fungovať rodina, mal by navštíviť psychológa.U autá tiež nečakáme, až sa nám začne rozpadať „pod zadkom“ a budeme strácať kolesa za jazdy. Naopak, jazdíme s ním na pravidelné prehliadky a dbáme, aby na zásadné problémy ani nedošlo. Škoda, že sa takto zodpovedne nechováme k svojej duši a k ​​dôležitým vzťahom. Aj u nich platí jednoduché pravidlo: čím skôr ich začneme odborne liečiť, tým väčšia je šanca na uzdravenie bez trvalých následkov.

Príznaky krízy rodiny, ktorá z odborného hľadiska vyžaduje terapiu

Medzi partnermi prevláda nedôvera, napätie a súperivosť miesto spolupráce. Mizne vzájomný rešpekt a záujem. Od druhého čakáme skôr ranu ako pohladenie. Začnú sa vytvárať rodinné koalície. Napríklad deti s matkou proti otcovi, alebo naopak. Nie je jasné, kto za čo zodpovedá a rovnako nejasná je aj vzájomná komunikácia, zvyčajne plná nedorozumení. Tiež sa vytráca schopnosť riešiť problémy, a to aj vtedy, keď sú vážne a ohrozujú samotnú existenciu vzťahu. Hádka alebo diskutabilné víťazstvo v nej býva dôležitejšie ako to, aby partneri akútny problém vyriešili.

Pokus o humor býva vnímaný nepriateľsky, takže sa z takej rodiny úplne vytratí veselosť a žarty. Dvojica sa snaží komunikácii skôr vyhýbať. V debatách sa často vyskytujú útoky a prejavy otvoreného nepriateľstva.

Začne viaznuť chod domácnosti, nie sú jasné kompetencie a členovia rodiny nespolupracujú. Všetko sa často rieši na úkor jedného člena rodiny, alebo zavládne neporiadok. Keď prestáva fungovať elementárna prevádzka domácnosti, je to začiatok konca. Nezhody sa objavia aj vo finančnom hospodárení a partneri sa hádajú o peniaze. Tiež nemajú prehľad o svojich príjmoch, výdavkoch alebo úsporách, úplne chýba dohoda o investíciách.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Vzťah k deťom je nejednotný. Dochádza k výchovným sporom, rodičia nedokážu deťom stanoviť jednotné normy správania a vytýčiť hranice. Navyše ich často vťahujú do svojich sporov. Výchova je potom príliš benevolentná alebo naopak moc tvrdá a u veľa rozhádaných rodičov nakoniec žiadna. Spoločný, kvalitne trávený voľný čas postupne mizne. Členovia rodiny strácajú chuť niečo dohromady podnikať.

Sexuálny život, aj keď predtým neproblematický, začína uvädať. S intimitou sa kupčí až neskôr vymizne úplne. Tak zvyčajne vyzerá rozvinutá manželská kríza. Je potom na oboch partneroch, či sa pokúsia svoje spolužitie ozdraviť a zachovať alebo či nechajú veci plynúť až do nezadržateľného konca.

zdroj: novinky.cz

Niekoľko trikov, ako byť štíhla aj bez diét!

facebook

Až naveky? 5 vecí, vďaka ktorým láska vydrží!