Skutočné dôvody, prečo deti klamú!

Moje dieťa klame. Niečo také môže zrejme povedať skoro každý rodič na svete, pretože klamstvo patrí k veciam, ktoré dieťa vlastne musí vyskúšať, aby zistilo, čo to urobí, ako okolie zareaguje, čo mu prejde a čo nie. Lenže ako na takú vec reagovať, a čo keď detské klamstvo presiahne únosnú mieru?

Množstvu rodičov vadí detské klamstvo viac ako iné nie práve ideálne správanie. Je to vlastne pochopiteľné ale je dobré vedieť prečo deti klamú a v akom veku sa to deje. Do istej miery je totiž klamstvo neoddeliteľnou súčasťou detského vývoja, dieťa si potrebuje vyskúšať aj takéto správanie. Nie je preto nutné hneď vytasiť drastické tresty.

Rozdiel medzi realitou a fikciou? Žiadny!

Juliette Guilbert, autorka kníh o výchove, nedávno opísala vlastný zážitok pre web Parenting.com. Opísala v ňom, ako jej štvorročná dcéra úplne presvedčivo tvrdila, že si otecko požičiava mamičkinej podprsenky a nosí ich tak, aby o tom jeho žena nevedela. Bol to úplný nezmysel, ale Juliette nechápala, prečo si to dievčatko vymyslela.

Deti predsa klamú, keď sa chcú vyhnúť trestu alebo keď napríklad chcú ďalšie sladkosti, ale vyzeralo to, že malá Lillian klamala len tak, pre zábavu a že je pre ňu ťažké pripustiť, že niečo sa nestalo v skutočnosti. „Mám trvať na tom, že to jednoducho robiť nesmie? Nehrozí, že z nej bude patologický klamár? Alebo by som tým naopak zničila jej kreativitu?“ uvažovala matka dievčaťa. Obrátila sa na odborníkov. A dozvedela sa, že správanie dievčaťa je normálne. „Malé deti skutočne často nedokážu spoznať rozdiel medzi pravdou a fikciou,“ povedal detský psychiater Michael Brody z Potomac.

Sú deti, ktoré klamú, múdrejšie?

Detské klamstvo môže dokonca byť prednosťou svojho druhu. „Predškoláci s vyšším IQ klamú častejšie,“ vysvetľuje Angela Crossman, profesorka psychológie na John Jay College v New Yorku. Podľa nej tiež taký sociálny tréning môže viesť k dobrému začleneniu medzi ľudí v neskorších rokoch.

Samozrejme nie všetky detské klamstvá možno odbiť mávnutím ruky, najmä ak vám záleží na tom, aby z vášho dieťaťa vyrástol poctivý človek. Preto je dobré vedieť, čo je v akom veku normálne a ako na to reagovať.

Batoľatá: prvé malé lži

Typická lož batoľaťa? Spýtate sa, či má plnú plienku a ono to poprie. A vy ste si pritom istí, že vám dieťa rozumie a že dobre vie, ako na tom s plienkou je. Veľa detí nemá rado prebaľovanie a preto sa uchyľujú ku lži. Práve tak sú batoľatá schopné poprieť, že niečo rozbili, hoci je nad slnko jasnejšie, kto to urobil ale to ešte nedokážu posúdiť. Nemá však zmysel ich za to trestať, pretože netušia čo robia zle, klamú bezstarostne, aby získali nejakú výhodu, prípadne sa vyhli hnevu rodičov.

Podľa psychiatričky Elizabeth Berger to platí aj pre prípad, kedy by napríklad batoľa ťahalo mačku za chvost a tvrdilo, že to urobil jeho imaginárny kamarát. Nemá zmysel sa snažiť dieťa zdolať argumentami, že to bolo ono, lepšie je mu vysvetľovať, že to mačku bolí.

Predškoláci: majstri bájok

Vek medzi tromi a piatimi rokmi patrí neviditeľným imaginárnym priateľom, strašidlám pod posteľou a hovoriacim veciam. Podľa psychológov to vlastne ani nie sú klasické lži, keď dieťa napríklad tvrdí, že má imaginárneho kamaráta, ktorý rovnako ako on sám neje zeleninu, ale má dobrú mamičku, ktorá ho k tomu nenúti. Zdá sa tiež, že niektoré deti podobných fantazijných priateľov vyložene potrebujú na to, aby sa dobre vyvíjali, tieto postavy väčšinou zmiznú rovnako náhle, ako sa objavili.

Rozhodujúce je, či je dieťa inak vyrovnané a či má aj normálne vzťahy v reálnom svete, potom nie je potrebné mať kvôli jeho fantazírovaniu nejaké obavy. Je to často tiež dobrý spôsob, ako spracovať nové podnety a zážitky.

Školáci: majú svoje dôvody

Jedna matka na internete popisovala, ako ju naštvali jej dvaja synovia, šesťročný a osemročný, keď z jedného šuplíka doma zmizol nemocničný náramok, ktorý mala ich mladšia sestra na ruke potom, čo sa narodila. Matka si schovávala tieto náramky od všetkých troch detí, teraz jeden zmizol a dievčatko to urobiť nemohla, pretože bola príliš malá, než aby to dokázala. Po matkinom kriku sa mladší z chlapcov priznal, ale nedokázal povedať, prečo a ako to urobil. Nakoniec sa ukázalo, že páchateľom bol starší z dvojice bratov, ktorý sa rozplakal a priznal. To, že sa brat pokúsil vziať vinu na seba, je vlastne veľkým vývojovým krokom dokazujúcim, že dieťa je citlivé.

Práve  tak platí, že v tomto veku deti klamú, pretože nechcú sklamať rodičia, boja sa trestu, chcú získať nejakú výhodu. Než deti vykážete do ich izby za to, že vám klamali, skúste zistiť, prečo to urobili. Nebýva napríklad vaša reakcia na oznámenie, ktoré sa snažili zakryť klamstvom, zbytočne tvrdá?

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dospievajúci: prekrúcanie pravdy

Dieťa začína byť tajnostkárske – nie kvôli tomu, že by vám niečo nemohlo povedať, ale skrátka nechce, vy to skúste rešpektovať. Podľa psychológov by dokonca nebolo normálne, aby vám trinásťročné dieťa a staršie hovorilo úplne všetko.

Deti od desiatich rokov vyššie celkom často klamú o tom, či si čistili zuby, urobili nejaké domáce práce alebo o tom, či sa majú niečo učiť. Ak to presahuje určitú mieru a dieťa to robí, hoci ste to s ním riešili, je možno čas obrátiť sa na odborníka. Ani nie tak kvôli tomu, aby vo vašom dieťati objavil patologického klamára, ale skôr kvôli tomu, aby vám pomohol rozlúštiť, čo dieťa k takému správaniu vedie. Môže za tým pokojne byť nejaké napätie alebo pretrvávajúca úzkosť.

zdroj: maminka.cz/

Zdravé návyky, ktoré sú tajomstvom dlhodobých vzťahov

facebook

15 varovných signálov, ktorými sa u žien hlási rakovina