Bolesť v krku: Ako rozoznať banálne nachladenie od rakoviny?

Trápi vás bolesť v krku a neviete, čím to je? Ukľudníme vás – väčšinou ide o infekciu, ale niekedy môže byť jedným z príznakov vážnejších ťažkostí, bohužiaľ, aj rakoviny. Ako to spoznať?

Bolesti hrdla sprevádzajú hlavne akútna infekcia horných dýchacích ciest, podráždenie hlasiviek pri dlhom hovorení či pobyte v miestnosti so suchým vzduchom. Avšak môžu signalizovať napríklad alergiu, sprevádzať žalúdočný reflux a v najhoršom prípade ukazovať aj na rakovinu.

Najčastejšia príčina

Najčastejšou príčinou bolestí hrdla našťastie naďalej zostáva infekcia horných dýchacích ciest, čiže na ňu zaberú bežné analgetiká a lokálne podporné prípravky. „Sú k dispozícii v rôznych liekových formách. Všeobecne platí nutnosť ich opakovaného podávania každé 2-3 hodiny a zákaz jedla a nápojov, čistenie zubov a výplachov úst asi 30-60 minút po ich užití, „radí PharmDr. Ivana Lánová.

Ako prípravky užívať:

Pastilky neprehĺtajte, nelámte, nechajte ich rozplynúť. Či je kloktadlo nutné zriediť, to sa dočítate v príbalovom letáku. Kloktať by ste mali asi minútu. Počet vstrekov spreje závisí na konkrétnom prípravku, ale mali by ste ho aplikovať pri zatvorených ústach a zadržanom dychu – ideálne na pravú aj ľavú stranu či na miesto, kde vás to bolí.  Bylinné pastilky sú určené na zvlhčovanie sliznice krku.

Aj u zdanlivo neškodných prípravkov na tlmenie bolesti v hrdle dajte pozor na kontraindikácie a vzájomné pôsobenie s inými liekmi. „Napríklad anestetiká na zmiernenie bolestí v hrdle nie sú vhodné pre kardiakov a tých, ktorí užívajú antiarytmiká. Ľudí s poruchami štítnej žľazy by si mali dať pozor na prípravky s jódom, diabetici na prítomnosť cukru v pastilkách.“ varuje Ivana Lánová.

Príčina v žalúdku

Pálenie záhy aj bolesť pripomínajúce nachladnutie, pocit cudzieho telesa v krku a podobne môže byť prejavom gastroezofageálneho refluxu, teda spätného toku obsahu žalúdka do pažeráka. „Žalúdočné kyseliny sú agresívne a dráždia sliznicu pažeráka, čo môže skončiť až jeho zápalom. K mimo pažerákovým príznakom patrí pocit sucha v hrdle, chrapot, zvlášť nočný chronický kašeľ a podobne,“ uvádza MUDr. Antonín Pokorný.

Kedy to je alergia?

Je veľmi ťažké odhaliť, kedy za bolesti v krku môže prechladnutie, chrípka alebo alergia – pri všetkých sa môže objaviť súčasne nádcha, kýchanie, horúčka … Sledujte teda, ako rýchlo príznaky nastupujú a či pozvoľna odchádzajú.

Keď bolesť neustúpi do troch dní od začiatku samoliečby, zhoršuje sa, pridá sa teplota nad 39 ° C a dýchavičnosť, zájdite k lekárovi. Dvojnásobne to platí v prípade, že pri nej pociťujete aj únavu, nočné potenie, teploty a chudnete … Potom to môže ukazovať aj na nádorové ochorenie.

Neodkladajte návštevu lekára

Bohužiaľ sa bolesťou v krku niekedy prejaví aj rakovina. Nádory v ústnej dutine a hltane môžu sprevádzať pocit, že máte v krku „knedlík“, bolestivé prehĺtanie, niekedy aj zápach z úst. Nádor na hlasivkách prezradí aj chrapot. Bezbolestné zdureniu krku zas môže ukazovať na šírenie nádorového ochorenia do lymfatických uzlín. Ak problémy s krkom pretrvávajú, rozhodne choďte k lekárovi.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Rakovina hlavy a krku je často bohužiaľ zachytená v neskorších štádiách, práve preto, že pacienti tieto príznaky podceňujú. Včasná diagnóza môže bez preháňania zachrániť život.

zdroj: prozeny.cz/

Vzájomná chémia medzi mužom a ženou: Podľa čoho spoznáte, že sa týka aj vás?

facebook

Acai – Ovocie bohov a veľmi silný antioxidant