Viete, s kým spíte?

V našej domácnosti sa zdržiava oveľa viac živočíchov, než sme schopní vidieť voľným okom. Hocikto by bol prekvapený tým, že každý deň spí v posteli plnej miliónov roztočov domáceho prachu, ktorí sa v noci živia jeho odumretými kožnými bunkami. Je to ale skutočne tak, navyše tieto živočíchy sú pre alergikov a astmatikov jedným z vôbec najčastejších spúšťačov nepríjemných príznakov.

Hovorí sa, že posteľ je miesto, kam sa najradšej vraciame a najmenej radi ho opúšťame. Viete ale, že  lôžko každú noc zdieľate s nezvanými návštevníkmi? V našom matraci sa nachádza asi 2 milióny roztočov, živočíchov z triedy pavúkovcov s veľkosťou menšou ako 1 mm. Najradšej majú vlhkosť medzi 60 a 70% a teplotu 20 – 25 stupňov. Nie je tak divu, že sa im darí v miestach, ktorých vlhkosť aj teplota je udržovaná ľudským telom. V domácnostiach sa udomácňujú okrem matracov aj v kobercoch alebo čalúnenom nábytku, aby boli bližšie svojej potrave – roztoče sa totiž živia odumretými bunkami ľudskej kože.

Počas dňa sú roztoče ukrytie hlboko vnútri matraca, na povrch vyliezajú až v noci, kedy im prítomnosť spiaceho človeka zabezpečuje potrebnú potravu. Každý z nás totiž denne vyprodukuje 1,5 gramu odumretých kožných buniek, ktoré zvládnu nasýtiť milión roztočov naraz.

Život roztočov nie je dlhý, dožívajú sa iba 2 až 3 mesiacov, avšak samičky počas života stihnú naklásť až 80 vajíčok, takže ich počet neustále narastá. Počas vývoja roztoča dôjde niekoľkokrát k tomu, že vyzlečie svoju larvu, každý roztoč navyše vyprodukuje asi 20 výkalov za deň, čo sa pri počte 2 miliónov roztočov rovná 40 miliónom výkalov denne, ktoré zostávajú v matraci.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Roztoče síce nehryzú ani nebodajú, ale ich výkaly a opustené larvy obsahujú bielkoviny, ktoré môžu u citlivých osôb vyvolať alergické reakcie v podobe upchatého nosa, kýchanie, vyrážok, sekrétu z nosa, zápalu spojiviek, astme alebo atopického ekzému. Môže sa jednať aj o veľmi vážne príznaky, v prípade astmatikov môže dôjsť k závažnému zhoršeniu ich stavu a záchvatov.

Ak chcete s roztočmi zatočiť, nestačí len často meniť obliečky a prať ich na 60 stupňov. Najdôležitejšie je udržiavať v spálni podmienky, ktoré im škodí. Roztoče zle znáša chladnejšiu teplotu, suchý vzduch a svetlo. Nezabúdajte teda každý deň vetrať aspoň po dobu 10 minút a to predovšetkým v chladnejšie, suché dni. Ustlaná posteľ síce vyzerá pekne, ale tiež sa v nej bude lepšie dariť roztočom – nechajte cez deň matrac „dýchať“, ideálne na dennom svetle. Spálňu neprekurujte, chladnejšia izba sa roztočom nebude páčiť a vám či vašim deťom sa uľaví od príznakov alergie. V spálni nesušte bielizeň, udržiavajte vlhkosť pod 60%. Ako už sme si povedali, roztoče žijú v textíliách, pokiaľ teda trpíte na alergie, obmedzte ich počet, najmä čo sa týka kobercov, čalúneného nábytku a závesov. Nelipnite na starých matracoch, po desiatich rokoch je vymeňte. Sťažíte tak život roztočom a váš chrbát vám poďakuje

Aj pri dodržaní všetkých týchto zásad je ale ťažké zničiť všetky roztoče, čo sa zabývali v našom matraci, pretože ak na ňom práve neležíme, budú sa tieto živočíchy sťahovať do jej stredu, kam je ťažké dosiahnuť

zdroj: maminka.cz

Slobodná matka? Žiadna tragédia. Nenechajte sa otráviť okolím

facebook

Zvodný dekolt zaistí jedine pravidelná starostlivosť