Jedlo všade, ale spokojné dieťa. BLW má mnoho priaznivcov

Stravovanie detí je jedným z dôležitých aspektov vývoja. Zatiaľ čo väčšina rodičov volí po plnom dojčení cestu príkrmov podávaných lyžičkou, existujú aj tí, ktorí dávajú potomkom väčšiu voľnosť vo výbere jedla i spôsobu stolovania. Riadia sa totiž takzvanou metódou BLW. O čo ide?

Dieťa, ktoré sedí na stoličke a časť jedla pred sebou žužle a časť rozpatláva po okolí, je nočná mora väčšiny matiek. V niektorých domácnostiach ide však o každodenný pohľad a praktickú ukážku metódy BLW, čo znamená baby-led weaning a do slovenčiny sa najčastejšie prekladá ako odstavenie vedené dieťaťom.

S BLW sa zvyčajne začína vo chvíli, keď nastane čas príkrmov. Známy postup je, že rodič dieťaťu vyberie príkrm a nakŕmi ho lyžičkou. A ako sa to robí metódou BLW?

Nemixujte. Dieťa si vyberie samo

U BLW je väčšia zodpovednosť na strane dieťaťa. Rodič mu vyberie veku zodpovedajúce potraviny, teda napríklad rôzne druhy zeleniny, kašu, mäso, zemiaky, uvarí ich, ale nemixuje, len nakrája na kocky alebo prúžky, aby sa s nimi lepšie manipulovalo. Dá ich pred malého stravníka na tanierik a nechá ho, aby si sám vybral, na čo má chuť. Postupne je vhodné vkladať dieťaťu do ruky lyžičku, napríklad keď sa podáva kaša a neskôr aj príbor.

Kedy s BLW začať a pre koho sa hodí

Vek, kedy s týmto stravovaním začať, je veľmi individuálny, najskôr však od šiesteho mesiaca. „Dieťa musí kontrolovať pohyby hlavičkou, sedieť s oporou v stoličke a byť schopné pinzetového úchopu medzi palcom a ukazovákom a dať si kúsky potravy do pusinky. Niektoré bábätká však sedia napríklad až okolo deviateho mesiaca. Preto apelujem, aby rodičia naozaj počkali na pravý čas,“ hovorí detská lekárka Tereza Filová.

Novinka nie je pre každého

Lekárka neodporúča BLW zavádzať u predčasne narodených detí, detí s oneskoreným psychomotorickým vývojom alebo s nervovosvalovými ochorením. A rovnako ako nie je metóda ideálna pre každé dojča, nemusí vyhovovať ani dospelým. „BLW nie je vhodné pre všetkých rodičov, lebo niektorí chcú mať presný prehľad o tom, čo potomok zje, alebo im viac vyhovuje kŕmenie lyžičkou,“ vysvetľuje propagátorka metódy Dita Vlčková.

Mlieko zostáva základom stravy

Ak majú rodičia záujem metódu skúšať, je podľa lekárky nutné strážiť, aby dieťa dobre prospievalo s ohľadom na váhu i výšku. Spočiatku totiž nemožno čakať, že sa malý stravník týmto spôsobom skutočne plnohodnotne naje. Ide skôr o spôsob, ako začať s príkrmami v trochu inej forme: dieťa spoznáva nové chute, textúry a tvary.

„U BLW platí rovnako ako u príkrmov, že sú na začiatku iba doplnkom na dojčenie alebo umelej výžive. Základ by malo stále tvoriť mlieko, z ktorého dieťa získava dôležité živiny, a to aspoň do jedného roka,“ uvádza Dita Vlčková.

Výhody metódy BLW

Zástancovia metódy tvrdia, že deti si tak vytvárajú zdravý vzťah k jedlu, naučia sa rýchlejšie žuť, buduje sa ich sebadôvera a samostatnosť, učia sa koordinovať pohyby, stravovať sa bez nútenia a rodina môže jesť spoločne.

„Podľa niektorých prieskumov sa deti vďaka tejto metóde neskôr stravujú uvedomelejšie a zdravšie. Teda ak sa im doma dostane adekvátneho príkladu. Pokrmy pre dieťa sa nesmú soliť a do jedného roka nepridávať ani med,“ varuje lekárka. Ako pozitívum vníma aj to, že dospelí dieťa lyžičkou zbytočne neprekrmujú – je to časté a je to základ pre budúce obezitu.

Na čo dať pozor

Metóda má samozrejme aj negatíva. Čas pri stole sa môže veľmi pretiahnuť a nie každý rodič na to má trpezlivosť a chce po každom jedle umývať nielen dieťa, ale aj polovicu kuchyne. A existujú aj obavy z udusenia.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Dieťa by nikdy nemalo jesť v ľahu na chrbte či v autosedačke alebo bez dozoru, pretože by mohlo dôjsť k vdýchnutiu potravy a následnému duseniu. Rodičia preto musia dbať na to, aby sedelo vo vzpriamenej polohe a mohol tak eventuálne zafungovať vypudzovací reflex,“ upozorňuje lekárka.

Kúsky potravy tiež musia byť vhodnej veľkosti a konzistencie. Napríklad oriešky, hrášok alebo kukurica v celku sú spočiatku úplne nevhodné: dieťa ich môže veľmi ľahko vdýchnuť!

zdroj: prozeny.cz

Dyslexia, dysgrafia a ďalšie poruchy. Poznáte dysortografiu?

facebook

Chyby zraku u detí. Čo by rodičia nemali zanedbať?