Francúzska diéta: Všetko, čo môžete zjesť, vás prekvapí

Francúzska diéta je životný štýl plný chuti a radosti zo života. Bonus navyše: udrží vás štíhle a zdravé. Chcete byť fit a v kondícii? Jedzte ako Francúzi.

Zabudnite na všetky nízko sacharidové, nízko tučné a nízko kalorické diéty. Všetko, čo začína „nízko-„, zaváňa obmedzovaním a krátkodobosť. Inšpirujte sa u Francúzov a prijmite za svoje ich stravovacie návyky. Uvidíte, že sa v nich nájdete a konečne pochopíte, ako si udržať skvelú postavu po celé roky. Čo Francúzi robia dobre a v čom by ste si z nich mali vziať príklad?

Menšie, zato kvalitnejšie porcie

Malé porcie kvalitných potravín menej často – tak možno stručne opísať francúzsku diétu. Francúzi jedlo milujú a vychutnávajú ho plnými sústami. Vyberajú si to najkvalitnejšie a tiež najvýživnejšie. Takéto pokrmy sú spravidla vysoko sýtiace a majú nízky glykemický index.

Základom francúzskej stravy sú plnotučné syry a jogurty, maslo, chlieb, čerstvé ovocie a zelenina, malé porcie mäsa – najmä rybieho alebo kuracieho, červené víno a horká čokoláda. Po takých pochúťkach vás nebude naháňať na sladké a budete mať energiu na rozdávanie, pretože telo dostane, čo potrebuje. Doprajte si výbornú špecialitu rillettes, bravčový výpek na víne, alebo klasický lotrinský Quiche.

„V tomto kontexte hovoríme aj o takzvanom francúzskom paradoxu – aj napriek častej konzumácii červeného vína a nasýtených tukov trpia Francúzi relatívne nízkym výskytom srdcových ochorení,“ spomína biochemička Michaela Bebová.

Vnímajú jedlo ako prioritu

Jedlo je pre Francúza udalosť. Sú ním priamo posadnutí – veľmi ľúbivo o tom píše treba britský autor Peter Mayle (1939-2018) vo svojich knižkáchi. Z toho vyplýva, že si dávajú na čas. Jedia pomaly, každé sústo niekoľkokrát rozžujú, doprajú telu čas na strávenie pokladov, ktorými ho kŕmi. Vďaka tomu sú skôr nasýtení a nezjedia toho toľko.

„Hypotalamu trvá zhruba dvadsať minút, než vyhodnotí signály z tráviacej sústavy, že ste sýti. Pomalé stolovanie a dôkladné žuvanie sú prevenciou prejedania. Ľudia, ktorí hltajú, toho preukázateľne zjedia viac, než je naozaj nutné,“ potvrdzuje Michaela Bebová. „Všetko funguje ako má, aj vďaka pitie dostatočného množstva čistej vody v priebehu celého dňa,“ dodáva Petra Schäferová, trénerka zdravého životného štýlu.

Vedia, kedy majú dosť

Samozrejme existuje dobré a zlé jedlo, však najviac záleží na množstve. Francúzi to vedia, a preto sa neprejedajú. Ich pokrm zvyčajne pozostáva z viac chodov – musia sa teda naučiť si od každého zobnúť, aby boli schopní ochutnať ďalšie. Nemajú z jedla strach, majú z neho radosť. Môžu si dopriať od všetkého trochu, ukoja telo i myseľ, ale majú stále ľahký žalúdok. Neboja sa dať si tučný dezert, pretože im stačí len jeden kúsok a nie polovica pekáča. Rovnako ako oni si neodopierajte, čo máte radi, len skrátka prestaňte v najlepšom a naučte sa spoznať, kedy máte dosť. Každý má nejakú záklopku. Ak ju cítite,  prestaňte jesť, aj keď vám moc chutí. Uvidíte, že si neskôr poďakujete.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Stále v pohybe, ale chytro

Francúzi sa nepotia v telocvični a nepočítajú hektolitre potu, ktoré z nich po náročnom tréningu tečú. Namiesto toho sa venujú pohybu, ktorý milujú a môžu ho prevádzkovať kedykoľvek počas dňa. Jazdia na bicykli, chodia pešo, kde to ide, behajú. Skúste sa tiež zamerať na pohyb ako na celok a neriešiť ho iba tým, že sa zájdete trikrát týždenne zničiť do posilňovne. Hýbte sa, ako to ide a kde to ide.

zdroj: prozeny.cz

Nadváha je ochrana

facebook

O čom vypovedá vaša nadváha