Deti sa k babičke a dedovi väčšinou tešia, pretože sa u nich môže aj to, čo doma nie. Väčšinou sa nikam neponáhľajú, varia sa samé dobroty a lotroviny sú dovolené. Vyzerá to ako „holubník“, ale deti sa touto cestou mnohé naučia. Ostatne, obe strany sa obohacujú vzájomne.
Dnešné babičky a dedovia sú rôzni – niektorí pracujú ešte dlho po tom, čo by už mohli odpočívať v dôchodku. Iní sú síce na dôchodku, ale namiesto aby sledovali celý deň seriály, radi vyzdvihnú prváčika v škole a zavedú ho na krúžok. Sú aj takí, ktorí ešte len na staré kolená objavili čaro cestovania, maľovania či športu a majú skrátka občas „naponáhlo“. To im však nebráni odovzdávať skúsenosti z rôznych odborov ďalším generáciám.
Kedysi sa cestovalo k babičke a dedovi za nevšednými zážitkami. Starí rodičia väčšinou bývali na vidieku a učili mestská vnúčatá, ako niečo vyrezať z dreva alebo ako zamiesiť na poriadne buchty. Dnešné babičky (akokoľvek pokrokové) väčšinou nerozumejú moderným technológiám ani tak dobre ako desaťročné dieťa, v čom sú oproti predchádzajúcim generáciám v nevýhode. Môžu to však dohnať inak – majú veľa možností, ako odovzdať vnúčatám niečo zo svojich skúseností. V čom sú starí rodičia pre deti prínosom?
Zdravo rozmaznávajú
Rodičia to možno neradi počujú, ale deti si chodia k babičkám a starým otcom oddýchnuť od denných povinností a uniknúť všadeprítomným príkazom. U starých rodičov totiž väčšinou panujú iné pravidlá než doma. Babičky skrátka radi svoje vnúčatá trochu rozmaznávajú. Radšej ukazujú vzorce správania, idú príkladom, ako by striktne vychovávali. Už dávno vedia, čo je v živote dôležité. Vnúča sa im preto častejšie zverí, pretože vie, že reakcia bude mierna. Dieťa sa tak učí tolerancii a trpezlivosti.
Naučia deti histórii rodu
Dedo, kto je ten smiešny pán s fúzami na fotke? Pýtajú sa už malé deti pri pohľade na zašlé fotky v spálni prarodičov. Nevedomky tak nahliadajú do histórie rodiny a pátrajú po predkoch. Babička s dedom ich väčšinou radi prevedú príbehom svojich predkov a deti tak získajú pocit spolupatričnosti, vedia, že niekam patrí.
Je s nimi veselo
Škola, práca, krúžky, nákup, večera … Denný kolobeh je niekedy náročný a na humor už nezostáva toľko energie a času. Lenže u babičky je to inak. Je proste nastavená na všemožné vyčíňanie, nevadí jej ani vankúšová bitka. Dedo zase rád rozpráva vtipy, a áno, niekedy trochu neprístupné pre mládež. Uvoľnená atmosféra robí veľa a dieťa sa tak cíti v bezpečí a zachováva si veselú myseľ.
Sú útočisko, keď sa rodičia rozvedú
V čase, keď sa takmer polovica manželstiev, sú to niekedy práve starí rodičia, ku ktorým deti utekajú, keď sa mama s otcom nedokážu v pokoji dohovoriť. Babičky a dedovia môžu vnukom poskytnúť psychické i materiálne útočisko, miesto, kde panuje mier. Samozrejme za predpokladu, že sa snažia zachovávať neutrálny názor a neprilievajú olej do ohňa.
Odovzdajú deťom svoju vášeň
Keď je dedo dlhoročný poľovník, bude vnukov vodiť po lese. S babičkou krajčírkou zase dievčatá zasadnú k šijaciemu stroju, ešte než idú do školy. Skrátka vášeň je prenosná v každom veku a je dobré ju podporovať. A tam, kde zápal prarodičov s rokmi vyprchal, sa predsa vždy nájde nejaká činnosť, ktorú môže dedo alebo babička odovzdávať – od pečenia bábovky či spevu ľudových piesní cez výrobu praku až po kŕmenie vtáčikov.
Naučia ich historky z mladosti
Starí rodičia sa s pribúdajúcim vekom čoraz častejšie vracajú do spomienok a radi rozprávajú príbehy z mladosti. Áno, historky sa niekedy opakujú a z dnešného pohľadu už nemusia byť tak napínavé ako kedysi, ale aj tie učia deti počúvať a vžiť sa do úlohy hlavného hrdinu. Porozumenie druhému a schopnosť empatického správania sa deťom bude hodiť nielen vo vzťahoch v škole, ale aj neskôr v živote.
Získajú deti i starí rodičia
Aj prarodičia však častým stykom s vnúčatami veľa získavajú. Je dokázané, že aktívne trávenie času naprieč generáciami stimuluje staršie osoby nielen duševne, ale aj fyzicky (skúste si v sedemdesiatich zaliezť do skrýše pod stromom alebo sa naučiť počítačovú hru). Znovu nadobudnú radosť zo život, aktivita a spomienky na zašlé časy majú navyše pozitívny vplyv na stareckú demenciu, ktorú pomáhajú brzdiť. Pocit kontinuity, užitočnosti a vzájomnej lásky dovedie babičky a deduškov doslova k nabíjaniu energie.
zdroj: prozeny.cz