Ako zabrániť pádom seniorov?

Keď spadne malé dieťa, väčšinou sa nič vážne nestane. U seniorov je ale situácia opačná. Takáto nehoda môže spôsobiť nielen zranenia, ale aj pobyt v nemocnici, trvalé následky a niekedy aj smrť. Tak mnohokrát končia ťažkosti spojené so známou zlomeninou nohy v krčku. A aj keď človek vyviazne bez poranenia, môže sa začať báť. Ako teda udržať vitalitu do vysokého veku a čo najviac zmenšiť riziká pádu?

Aspoň raz za rok spadne podľa štatistík tretina osôb nad 65 rokov, u ľudí nad 80 je to až polovica. Jedným z hlavných dôvodov pádu je samotné starnutie a s ním súvisiace ubúdanie fyzických síl i svalstva, oslabenie kostí a kĺbov, problémy s rovnováhou a so zrakom alebo demencia.

Na vine sú pochopiteľne aj rôzne ochorenia (náhlu nevoľnosť spojenú s pádom môžu spôsobiť napríklad choroby srdca a ciev, poruchy srdcového rytmu alebo zmeny tlaku) aj lieky pôsobiace na úrovni centrálneho nervového systému.

Neočakávané situácie

Nástrahy tiež čakajú v rôznych situáciách (človek s demenciou zabudne cestu domov, začne zmätkovať, zakopne a spadne, horšie sú na tom sú aj tí, ktorí majú z pádu veľký strach) a vonkajšom prostredí (klzký a nerovný chodník, krátkej doby na prechode pre chodcov,  dopravné prostriedky so strmými výstupmi a podobne).

Prečo je to doma najhoršie

Väčšina rizík ale číha doma. „Ide o neprehľadné a tmavé zákutia, prekážky v ceste, rôzne klzké povrchy, tekutinu vyliatu na podlahu, okraje kobercov, káble a ďalšie, na pohľad nenápadné, ale pre chôdzu veľmi zákerné veci,“ opisuje docentka Iva Holmerová z Centra pre štúdium dlhovekosti a dlhodobej starostlivosti. S vekom a so súvisiacim úbytkom svalov je totiž spätá aj plochejšie chôdza, nízke kroky, ktoré hrozia zakopnutím.

Aké zmeny vykonať v domácnosti

Niektoré riziká, predovšetkým tie domáce, môžete minimalizovať. V prvom rade zabezpečte primerané osvetlenie. Myslite na to, že je dôležité udržiavať podlahu v suchu, do vane či sprchy kúpte protišmykové rohože, a ak je to potrebné (v kúpeľni, na toalete), tak i madlá. Upravte tiež výšku postele (hrana matraca by mala siahať pod zadok). Z postele by potom mal človek vstávať pomaly, aby sa mu nezatočila hlava, doma je múdre nosiť pevnejšiu a protišmykovú obuv.

Pokiaľ sú v dome schody, mali by byť vybavené zábradlím, eventuálne doplnené ďalšími madlami, aby sa v celej ich dĺžke mohol človek pridržať. Dobré je tiež odstrániť prahy, aby bola miestnosť čo najviac bezbariérová. Rovnako tak je dôležité odstrániť z podláh kĺzavé koberčeky a nenechávať v miestach, kadiaľ sa chodí, žiadne veci na zemi.

Veľkú úlohu hrá pohyb vonku

Nezanedbateľnú úlohu hrá tiež pravidelné cvičenie nižšej až strednej intenzity, ktoré zvyšuje svalovú silu, znižuje bolesti kĺbov a znižuje riziko depresie, cukrovky a ochorenia srdca. „Dôležitý je hlavne pohyb vonku, blahodárne pôsobí najmä chôdza,“ hovorí Iva Holmerová s tým, že ak má starší človek s chôdzou problémy, nemal by sa hanbiť za pomôcky, ako sú palice, chodítka, rámy a vozítka. „Je to najlepšia cesta, ako si dopriať pohyb a uľahčiť kĺbom,“ vysvetľuje. Ďalším blahodarným spôsobom úľavy kĺbom je podľa nej aj nordic walking, ktorý pozitívny efekt pohybu rozloží prakticky na celé telo.

S čím pomôže tiesňová starostlivosť

Ďalším riešením môže byť tiesňové tlačidlo v podobe náramku či prívesku na krk, ktoré má senior stále pri sebe. „V prípade pádu či úrazu stlačí tlačidlo a je ihneď spojený s operátorom, ktorý situáciu so seniorom rieši, prípadne privolá pomoc a informuje rodinu,“ vysvetľuje Soňa Morawitzová. Niektoré zariadenia dokážu samy rozoznať pád a uvedomiť príbuzných alebo dispečing so zdravotníkmi. Táto služba môže pre mnoho starších ľudí predstavovať istotu, že keď sa dostanú do problémov, majú pomoc na dosah.

Vedieť, ako sa zdvihnúť

V neposlednom rade je tiež dobré naučiť vášho blízkeho, ako sa po páde zdvihnúť: „Ak senior leží na chrbte, je potrebné sa otočiť na bok a pokrčiť druhú nohu. Ďalej nadvihnúť trup s pomocou lakťa, kľaknúť si na kolená, oprieť sa o ruky, položiť chodidlo na zem a postaviť sa, „radí Soňa Morawitzová. Ak sa človek nemôže postaviť sám, je najvhodnejší sa doplaziť k najbližšej opore, položiť chodidlo na zem a zdvihnúť sa do stoja pomocou opory.

zdroj: prozeny.cz

Ako si vrátiť do mladosti a zbaviť sa všetkých príznakov staroby – fyzických i psychických

facebook

Veľký vekový rozdiel? Vždy za to zaplatíte