5 potravín pre dlhovekosť: Ktoré vám v jedálničku chýbajú?

Žiť večne. Sen každého? Možno. Nedosiahnuteľný cieľ? V tomto svete rozhodne. Isté však je, že existujú spôsoby, ako si život predĺžiť. Patria k nim aj niektoré potraviny. Čo pridať do jedálnička, aby ste oddialili starnutie?

Určitý podiel na tom, ako dlho budete žiť, má dedičnosť. Zvyšok ovplyvňuje životný štýl – a patrí sem aj strava. Stále viac výskumov dokazuje, že práve jedálniček pomáha predchádzať vzniku chronických ťažkostí, ako je ochorenie srdca alebo rakovina  a vedie tak k dlhovekosti. Chcete žiť dlhšie? Začnite pravidelne jesť týchto päť potravín.

1. Tučné ryby: dvakrát týždenne

Štúdia publikovaná v americkom časopise The BMJ potvrdzuje, že omega-3 mastné kyseliny v tučných rybách (losos, tuniak alebo sardinky) pomôžu žiť zdravšie a dlhšie. Po analýze dát viac ako 2600 dospelých Američanov s priemerným vekom 74 rokov vedci  zistili, že ľudia s vyššou hladinou omega-3 v krvi (konzumovali aspoň dve porcie rýb týždenne) vykazovali o 18 percent nižšie riziko nezdravého starnutia: teda nižší úpadok kognitívnych funkcií, menej fyzických obmedzení a všeobecne problémov s každodenným fungovaním a menšia pravdepodobnosť, že budú trpieť ochorením srdca alebo rakovinou. Aby ste získali dostatok omega-3, je lepšie voliť ryby z voľného chovu – živia sa planktónom, a tým získavajú práve ony zdraviu prospešné tuky.

2. Celozrnné potraviny: najlepšie denne

Podľa štúdie publikovanej v americkom časopise JAMA Internal Medicine sa denná konzumácia celozrnných potravín spája s nižším rizikom úmrtia na ťažkosti so srdcom až o deväť a s predĺžením aktívneho veku o päť percent. Vedci sa domnievajú, že to môže byť spôsobené živinami, ako je vláknina, vitamíny skupiny B, horčík a fytochemikálie. Celozrnné pečivo by malo obsahovať minimálne 80 percent celozrnnej múky. Čítajte zloženie – je na zadnej strane obalu, u nebaleného pečiva na štítkoch umiestnených na nákupnej ploche.

3. Orechy: hrsť na desiatu

Dve veľké štúdie Harvardovej školy verejného zdravia zistili, že ľudia, ktorí častejšie jedli orechy, vykazovali nižšiu pravdepodobnosť úmrtia v mladosti. Kto si chrumkavú desiatu doprial denne, mal o pätinu nižšie riziko úmrtia na rakovinu, ochorenia srdca a horných ciest dýchacích než ten, kto to nerobil. Orechy (vlašské, lieskové, para …), mandle a arašidy (hoci sa jedná o strukoviny, nutričnými hodnotami majú bližšie k orechom) sú totiž plné živín, ktoré bojujú proti zápalom. Jedná sa o nenasýtené tuky, vlákninu, foláty, vitamín E, draslík, horčík, vápnik a antioxidanty karotenoidy a flavonoidy. Odporúčaná denná dávka je asi 30 gramov, teda približne jedna väčšia hrsť. „Pozor si dávajte na kvalitu, pretože môžu obsahovať mykotoxíny – škodlivé látky produkované plesňami.

4. Chilli papričky: pokojne každý deň

Výskumy ukazujú, že chilli papričky vás udržia zdravých. Jedna čínska štúdia na základe dát získaných od viac ako 450 tisíc mužov i žien zistila, že tí, ktorí jedli chilli papričky takmer každý deň, mali o 14 percent nižšie riziko predčasného úmrtia než tí, ktorí si ich dopriali len raz týždenne alebo vôbec. Pravdepodobne je za tým antioxidant kapsaicín. Bojuje proti zápalom, môže zlepšiť hladinu cukru v krvi a hrať úlohu v boji proti obezite a rakovine.  Podľa odporúčania uverejneného v časopise Cancer Research by ste mali konzumovať 400 miligramov kapsaicínu týždenne, čo zodpovedá približne štyrom priemerne veľkým a priemerne pálivým papričkám.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Morské riasy: stačí kúsok

Máte radi suši? Výborne! Chránia proti rakovine. Podľa štúdií s ňou pomáha bojovať Fucoidan, prírodná zlúčenina v hnedých morských riasach. Priaznivo tiež ovplyvňuje hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Morské riasy sú ďalej dôležitým zdrojom vitamínov A, B2, B12, C, železa, vápnika, chrómu, zinku, horčíka, sodíka a v neposlednom rade jódu. Nedostatok jódu spomaľuje metabolizmus. Predstavuje riziko obezity a zvýšeného cholesterolu. U tehotných žien môže spôsobiť mentálne poškodenie plodu. Využiť zdravú ponuku nie je nijako zložité: odporúčané denné množstvo pre dospelého je kúsok riasy o veľkosti poštovej známky. Sáčok s riasami tak vydrží pokojne aj pol roka.

zdroj: prozeny.cz

Potraviny, ktoré chránia teloméry a spomaľujú starnutie

facebook

Zostať dlho mladý je možné