Ktorý minerál ovplyvňuje náladu? Nájdete ho v sardinkách či mandliach

Potraviny ovplyvňujú nielen to, či budete mať nadváhu, či dokonca obezitu, vplyv majú na choroby srdca a ciev, ale aj na náladu a imunitu. Ktoré sú najdôležitejšie? A čo robia v tele?

Ako súvisí dobrá nálada a zrelé syry? Spája ich látka tyrozín – aminokyselina, ktorá zvyšuje pamäťové schopnosti a mentálne zdravie. Navyše zohráva významnú úlohu pri produkcii dvoch dôležitých neurotransmiterov: dopamínu a noradrenalínu, ktoré aktívne pôsobia na pocity slasti. Dopamín podporuje motiváciu a vyvoláva potešenie, noradrenalín zase stimuluje stav bdelosti, pozornosť a sebavedomie.

V akých potravinách tyrozín nájdete? Najmä v zrelých syroch, ako sú parmezán neba pecorino, ale aj v mäse, strukovinách a olejnatých semienkach.

Bielkoviny zo srvátky

V mliečnych výrobkoch je hneď niekoľko látok, ktoré výrazne prospievajú zdraviu, o laktobaciloch z kyslých mliečnych výrobkov, ktoré upravujú črevnú mikroflóru, a majú tak zásadný vplyv na imunitu, toho viete asi veľa. A tušíte, že prospech môže priniesť aj obyčajná srvátka? Je totiž plná srvátkovej bielkoviny. Tento proteín hrá dôležitú úlohu pri regulovaní chuti do jedla, príjme potravy a zachovaní svalovej hmoty v prípade redukčných diét.

Mliečne výrobky v sebe majú okrem pre kosti dôležitého vápnika aj vitamíny A a D. Vitamíny sú všeobecne pre zdravie a účinnosť nášho imunitného systému veľmi dôležité, pretože predstavujú účinnú zbraň proti chorobám. Najmä vitamín A pomáha udržiavať integritu slizníc predstavujúcich prvú obrannú líniu proti vírusom a baktériám.

Ako na lepšie kosti

Vitamín D má úplne zásadný vplyv na vstrebávanie vápnika a imunitu. Podieľa sa aj na regulácii krvného tlaku, na raste krvných, svalových a kožných buniek. Pri dostatočných dávkach všeobecne zlepšuje šancu na vyliečenie chorôb a často pôsobí aj preventívne.

Spomínaný vápnik neovplyvňuje len kvalitu kostí, ale taktiež zlepšuje náladu, mierni nervozitu a napätie – a tým zlepšuje spánok. Jedlá, ktoré ho obsahujú, napomáhajú lepšiemu odpočinku a zatočia sa stresom.

V akých potravinách vápnik nájdete? Dajte si tri porcie mliečnych výrobkov denne alebo stavte na menšie ryby, ako napríklad sardinky prípadne na rukolu či mandle.

Psychické zdravie a únava

Pre kvalitný spánok je veľmi dôležitá látka zvaná tryptofán. Je to opäť aminokyselina, bez ktorej sa nočný odpočinok nezaobíde. Navyše je základom pre syntézu serotonínu, teda neurotransmiteru pokoja a šťastia. Preto má zásadný vplyv na náladu, depresiu, strach a nespavosť.

Tryptofán je natoľko dôležitý, že jeho nedostatok spôsobuje impulzívnosť, agresivitu a stavy úzkosti. Tryptofán také reguluje chuť do jedla a pocit sýtosti. V akých potravinách tryptofán nájdete? Nájdete ho v zemiakoch, čerstvých a zrelých syroch, horkej čokoláde, banánoch a ananáse.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Na únavu potom pomáhajú vitamíny B. Mimochodom sa hodí aj ako ochrana pred kliešťami. Prispievajú k fungovaniu nervového systému, pomáhajú nájsť pokoj a sústredenie a chránia pred depresiou. Týka sa to najmä vitamínu B12. Navyše sa pri správnom dennom prísune tohto vitamínu cítime mene unavení, pomáha lepšie starnúť a udržiavať silný nervový a imunitný systém.

V akých potravinách nájdete vitamín B12? Je prítomný napríklad v brokolici a v mliečnych výrobkoch, najmä v mlieku.

Spomínané vitamíny sú síce často rozpustné v tukoch, ale to neznamená, že ich môžete jesť bez rozmyslu, pre zdravie sú oveľa lepšie tie rastlinné, pretože ich zloženie je výrazne šetrnejšie k cievam. Naučte sa preto používať namiesto masla olivový olej a nebojte sa experimentovať aj s inými druhmi, na vyprážanie je dobrý repkový, pod zeleninu skúste napríklad makový, dodá jedlu nečakanú chuť.

zdroj: mojezdravi.cz

Biohacking ako elixír mladosti? Základom sú vitamíny, cvičenia, ale aj denník, vďačnosť a pôst

Dostatok vitamínu D v strave môže zabrániť vzniku rakoviny hrubého čreva

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.