Muž na urológii: Ako sa vyhnúť karcinómu alebo zväčšeniu prostaty

Muži sa väčšinou pravidelným prehliadkam na urológii vyhýbajú. Pritom problémy s prostatou a inkontinenciou má takmer tretina mužov vo veku medzi 50 až 70 rokmi a prakticky všetci deväťdesiatnici.

Prostata čiže predstojná žľaza je orgán s vláknami hladkej svaloviny, v ktorom sa tvorí a skladuje prostatický sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu. Po 20. roku veku je priemerná prostata veľká približne 4x3x2 cm a váži 29 až 40 gramov.

So zvyšujúcim sa vekom sa prostata zväčšuje a mení, predovšetkým vplyvom mužského pohlavného hormónu testosterónu, ale nepriamo aj estrogénov. Dochádza k zväčšovaniu oblasti žľaznatých buniek okolo močovej trubice v tzv. prechodovej zóne. Postupne sa v tejto oblasti tiež zmnožujú svalové a väzivové vlákna. Celá táto oblasť sa môže mnohonásobne zväčšiť, takže prostata môže dosahovať extrémnu veľkosť a hmotnosť, napríklad viac ako 200 gramov.

Benígna hyperplázia prostaty, teda jej nezhubné zväčšenie, môže niektorým mužom spôsobovať problémy s močením. Tie môžu byť u každého muža vyjadrené v rôznom rozsahu a nemusia priamo úmerne zodpovedať veľkosti prostaty. Obvykle sa objavuje potreba častejšieho močenia, nočného močenia, ťažké močenie (hlavne ráno), zoslabenie prúdu moču a nutnosť pri močení tlačiť. Prostata svojím zväčšovaním spomaľuje prietok moču močovými cestami.

Vymočenie tak nemusí byť úplné a v močovom mechúre tým zostáva tzv. zvyškový moč – rezíduum. Následkom neúplného vyprázdnenia sa močový mechúr skôr naplní a znovu sa objavuje nútenie na močenie. Spomalením prietoku dochádza k zoslabeniu prúdu, predĺženiu doby močenia a zvyšuje sa tlak v močovom mechúre. Močový mechúr na to reaguje postupným zosilňovaním svojej steny.

V krajnom prípade môže byť mechúr stále taký naplnený, že stráca svoju funkciu a dochádza k úniku moču „pretekaním“. Zväčšená prostata tiež môže močovú trubicu doslova zablokovať a muž potom nie je schopný sa vymočiť vôbec – nastáva zástava močenia. Týmto situáciám však predchádza rôzne dlhá doba miernejších problémov.

Návšteva u urológa

Všeobecne je urologické vyšetrenie (vrátane vyšetrenia prostaty a semenníkov) u všetkých mužov starších ako 18 rokov súčasťou bezplatné, resp. poisťovňou hradené pravidelné prehliadky praktickým lekárom raz za dva roky. Muži s genetickou záťažou (hlavne ochorenie rakovinou prostaty alebo močového mechúra u otca či brata) by mali už po 40. narodeninách absolvovať pravidelné kontroly u urológa, pretože výskyt v rodine zvyšuje riziko vzniku týchto typov nádorov 2,5 až 3,5 krát a s rastúcim vekom ich pribúda. Konkrétne 65 % karcinómov prostaty je zachytených u pacientov po 65. roku života.

Rovnako karcinóm močového mechúra postihuje najmä mužov v strednom veku a starších, tj. nad 55 rokov. Medzi mužmi je trikrát častejšie v porovnaní so ženami; jedná sa o piate najfrekventovanejšie zhubné nádorové ochorenie mužov.

Problémy so semenníkmi

Súčasťou pravidelných dvojročných prehliadok u praktického lekára u mužov starších ako 18 rokov je aj základné vyšetrenie semenníkov. Hoci zhubné nádory semenníkov tvoria u mužov približne „len“ 1 % všetkých malígnych (zhubných) novotvarov.

Úmrtnosť našťastie klesá, podobne ako u karcinómov prostaty a močového mechúra. Rozdiel spočíva vo veku postihnutých – zatiaľ čo výskyt nádorov prostaty a močového mechúra sa zvyšuje s pribúdajúcimi rokmi, nádory semenníkov trpia hlavne mužmi medzi 15 a 45 rokmi; najviac chorých patrí do kategórie 25-35 rokov.

Šanca na vyliečenie je vysoká, 80-90%, podmienkou je však včasná diagnóza a terapia. Bez liečby sa totiž nádor rýchlo šíri, preniká do lymfatických uzlín a ďalších orgánov. Muži by si mali semenníky pravidelne vyšetrovať sami, a to pohľadom a pohmatom, aby včas odhalili prípadné nebolestivé alebo bolestivé zväčšenie, zatvrdlinu, tuhý uzlík či hrčku na povrchu semenníka, poprípade zmenu jeho konzistencie (tuhosti). K varovným signálom patrí aj pocit tiaže, „nepohody“ v miešku, bolesť v podbrušku alebo slabinách.

Ako liečiť zväčšenú prostatu?

Možností liečby nezhubne zväčšenej prostaty je mnoho, od podávania liekov a ich kombinácií navzájom aj s liekmi na zníženie dráždivosti močového mechúra a poprípade na podporu erekcie cez rôzne typy operácií až po niektorú z moderných metód, či už ide o laserové „odparovanie“ zmnoženého prostatického tkaniva, vkladanie stentov (výstuh či dlaha) do močovej trubice v jej prostatickej časti alebo – zatiaľ experimentálne – aplikácia botulotoxínu či alkoholového roztoku do tkaniva prostaty.

zdroj: mojezdravi.cz

Aj muži majú PMS, len nikdy neviete, kedy to príde. Na čo by ste sa mali pripraviť a prečo sa to deje

Ako umelé sladidlá ovplyvňujú mozog a telo