Aj muži majú PMS, len nikdy neviete, kedy to príde. Na čo by ste sa mali pripraviť a prečo sa to deje

Aj muži majú svoje dni. A každá žena, ktorá s nejakým prapôvodným obyvateľom Marsu žije, to veľmi dobre vie. Prečo „mužské obdobie“ nie je len mýtus a kedy je situácia najhoršia?

Partner zase odsekáva, kričí na vás aj na deti a nezriedka potrebuje byť sám, ideálne v garáži, na motorke alebo pri pive. Že je niekomu podobný? Áno, vám samotným – keď trpíte predmenštruačným syndrómom. Je táto podobnosť čisto náhodná?

Mužské dni sú nepravidelné

Mužské hormonálne cykly sú nepochopenou a prehliadanou témou. Je to preto, že na rozdiel od samíc samce neovulujú ani neuvoľňujú vajíčko zo svojich pohlavných žliaz pravidelne každý mesiac. Zatiaľ čo ženský mesačný cyklus je hormonálne regulovaný, muži produkujú spermie a testosterón po celý rok. Vie sa ale, že páni majú vlastný ekvivalent ženského mesačného cyklu a hlavnú úlohu v tom zohráva testosterón, ktorý je zodpovedný nielen za libido, ale aj kognitívne funkcie, agresivitu a podráždenosť.

Mužské dni podľa vedcov

Keď vedci v juhokórejskom Soule, ktorých závery uverejnil odborný magazín Journal of Urology, podrobili skríningu testosterónu 8 367 mužov stredného veku, zistili, že sa hladiny tohto hormónu mesačne menia, pričom najmarkantnejšie rozdiely vykazovali dva mesiace v roku. V januári majú muži testosterónu najviac a v máji naopak najmenej. A zdá sa, že tieto výkyvy súvisia s vonkajšou teplotou (teploty okolo nuly pôsobia na mužský organizmus priaznivejšie ako horúčavy), dobou denného svetla a množstvom vitamínu D.

Normálna hladina testosterónu u mužov

Normálna hladina testosterónu u mužov sa pohybuje od asi 300 do 1000 nanogramov na deciliter krvi. Okrem sezónnych zmien sa zvyšuje skoro ráno (vrcholí okolo ôsmej) a v priebehu dňa klesá v dôsledku zvýšenia fyzickej aktivity. Najnižšia je okolo ôsmej večernej, potom opäť pomaly stúpa. Od 30 rokov hladina testosterónu klesá v priemere o jedno percento ročne.

Keď má muž testosterónu menej, prejavuje sa to najrôznejšími príznakmi, ako je zníženie sexuálneho apetítu, nedostatok energie, problémy so spánkom či zaspávaním, ale mnoho mužov sa sťažuje dokonca aj na návaly tepla, toľko typické pre ženský prechod.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Stabilný testosterón – stabilný muž

Hoci páni nekrvácajú, ani u nich sa nebudú vyskytovať na chlp rovnaké príznaky ako u ich partneriek, možno sa oprieť o ich zmenené správanie, ktoré by sa dalo nazvať „mužským obdobím“ či „syndrómom podráždeného muža“. Bohužiaľ, veda zatiaľ nie je schopná prísť na nejaký pravidelný rytmus, ako je to u žien, takže nemajú na rozdiel od mužov možnosť sa na protivné obdobie svojich mužov pripraviť. Poznať tak, kedy má ich náprotivok „svoje dni“, je zatiaľ len na nich.

zdroj: prozeny.cz

Rozdiel medzi mužom a ženou

facebook

Čím ženy desia mužov pri zoznamovaní