Biohacking ako elixír mladosti? Základom sú vitamíny, cvičenia, ale aj denník, vďačnosť a pôst

Zdravý životný štýl je už zastarané označenie. Teraz sa tomu hovorí biohacking. Pretože o to ide, hacknúť svoje telo, aby starlo čo najpomalšie. A tiež byť bez stresu a v najlepšej fyzickej kondícii. Že nemôžete mať toto všetko? Biohackeri na to majú iný názor!

Predĺženie veku a predovšetkým kvality života je veľkou témou. Popri anti-age procedúrach to sú ale aj rituály, ktoré môžu prispievať k celkovému zdraviu jedinca. Jeden príklad za všetky je potrebné otužovanie. Ale to nie je všetko. Aké ďalšie denné zvyky vám môžu život obrátiť k lepšiemu?

Čo je biohacking?

Slovo biohacking môže pôsobiť trochu strašidelne, ide ale vlastne o spôsob, ako spomaľovať starnutie. Biohacking je proces, pri ktorom sa aplikujú techniky a postupy z oblasti biológie, medicíny a neurovedy s cieľom zlepšiť zdravie, výkon a kvalitu života.

Biohackeri využívajú rôzne metódy, ako sú napríklad pôsty, cvičenia, nootropiká, čo je napríklad kofeín, kreatín, vitamíny a rôzne bylinné extrakty, a tiež technológie, ako sú inteligentné zariadenia a senzory, aby sa dostali do lepšieho zdravotného stavu a zlepšili svoju mentálnu a fyzickú výkonnosť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Jedným zo známych biohackerov je ľadový muž Wim Hof, ktorý šíri osvetu predovšetkým o otužovaní a jeho benefitoch pre ľudské zdravie. Rovnako tak môže byť za biohacking považovaný aj prerušovaný pôst, ktorý má čoraz viac fanúšikov po celom svete. Pod pojem spadá aj užívanie najrôznejších doplnkov stravy, napríklad obľúbený kolagén alebo vitamín D, ktorého nedostatkom trpí v našom podnebnom pásme v zime mnohí z nás. Biohacking sa môže dotýkať množstva oblastí, napríklad stravy, spánku, cvičenia, ale napríklad aj ženského cyklu. Záleží, čo konkrétne vaše telo a myseľ potrebuje.

Denné rituály pre lepšie ja

Ako môže vyzerať taký „biohackingový denný rituál“ podľa fitness trénerky? „Medzi moje ranné rituály by som zahrnula rehydratačný drink s vitamínmi, ktorý pijem na lačno, a prechádzka. Potom by nasledovala studená sprcha, meditácia a nejaké cvičenia na mobilitu alebo jóga,“ hovorí fitness trénerka. „Snažím sa počúvať svoje telo, takže keď cítim, že nechcem sedieť v meditácii, tak si predĺžim prechádzku so psom v lese a beriem ju ako formu mindfulness, kde sa tiež niekedy dostanem do meditatívnych stavov a pokoja a nadýcham sa čerstvého vzduchu. Pretože dodržujem prerušovaný pôst, tak moje prvé jedlo je až bližšie k poludňajším hodinám,“ dodáva.

Svoje tipy na biohacking zdieľa aj napríklad modelka Petra Nemcová. Medzi jej obľúbené metódy patrí cvičenie jogy, praktizovanie meditácií, metóda oil pullingu (prevaľovanie oleja v ústach) alebo uvedomenie, za čo je vďačná, čo napomáha nielen lepšej nálade, ale aj lepšiemu sebavedomiu a vnútornej sile.

Biohacking pre ženy

Biohacking môžete tiež vnímať ako zohľadnenie svojich potrieb s fázami ženského cyklu a z každej zo štyroch rôznych fáz využiť to najlepšie.

Najväčším hackom je naučiť sa pracovať so ženskou cyklickosťou a jednotlivými fázami. Nežiť na cyklus 24/7 ale 28/365 a byť v súlade sama so sebou aj prírodou. Bolo by skvelé, keby každá žena mala každý deň trochu času sama pre seba, o to viac, keď je v menštruačnej fáze. Je dôležité si v tom čase oddýchnuť, načerpať novú energiu a venovať sa napríklad meditácii alebo písaniu denníka.

Pre ženské zdravie je tiež kľúčové dodržiavať pravidelnosť vo svojich denných činnostiach, čo zahŕňa chodiť spať plus mínus rovnako, jesť plus mínus v rovnakom čase a rovnako tak aj cvičiť. Mať nejakú rutinu nie je teda vôbec na škodu.

Byť v kondícii čo najdlhšie

Nejde o to nahovárať si, že smrť neexistuje a starnutie odignorujete. Biohackingom sa môžete snažiť udržovať v kondícii a starnúť len tak veľmi, ako je to nutné. V skratke starnúť s gráciou. Avšak desať doplnkov stravy za deň, kombinácia meditácií, denníkov a cvičení – teda snaha stihnúť všetky rituály vás niekedy môže stresovať viac, než aby mali nejaký pozitívny účinok, teda všetkého s mierou.

Vyberte si také rituály, ktoré sú vám blízke, a zamerajte sa na tie oblasti, ktoré u vás osobne potrebujete najviac zlepšiť. Trúfame si povedať, že napríklad zamerať sa na porovnanie spánkového cyklu prospeje (skoro) každému z nás. A dôležitá poznámka na záver: „Je potrebné si uvedomiť, že biohacking by nemal nahrádzať lekársku starostlivosť alebo odporúčanie odborníkov, ale skôr byť použitý ako doplnok k lekárskemu ošetreniu,“ dodáva na záver fitness trénerka.

zdroj: prozeny.cz

Ceramidy chránia pokožku pred dehydratáciou. Zmierňujú tak jej starnutie a poškodenie

facebook

10 potravín spomaľujúcich starnutie pleti