Ako uľahčiť rodičom a prarodičom starnutie?

Jednou z najťažších vecí, ktoré môže človek zažiť, je starostlivosť o starých rodičov alebo prarodičov. So správnym prístupom sa to ale dá zvládnuť. Ako seniorom pomôcť v adaptácii na novú životnú situáciu?

Len málo ľudí rozmýšľa dopredu nad tým, aké to bude, až začne ich rodičom alebo prarodičom ubúdať síl a situácia bude vyžadovať riešenie. Dospelé deti však môže nehoda v kúpeľni alebo náhla lekárska diagnóza uvrhnúť do úlohy opatrovateľa doslova cez noc. Ako sa jej zhostiť, keď sa všetko naraz zdá byť tak zložité? Okrem toho, že musíte sledovať, ako vaši milovaní chátrajú pred očami, musíte tiež chodiť do práce, dosť možno sa starať aj o vlastné deti alebo vnúčatá a do toho ešte zaopatriť domácnosť. Ako sa to dá zvládnuť a zároveň pomáhať rodičom niesť starobu čo najlepšie?

1. Myslite na seba

Aby ste mohli energiu a radosť dávať, musíte ich aj dopĺňať. Človek si dokáže zvyknúť na všetko, nikdy by ale nemal zabúdať na vlastné šťastie. Nájdite si každý deň chvíľku pre seba, aby ste sa venovali činnosti, ktorú milujete – bežte si zabehať, prečítajte pár stránok z knižky, vezmite psa na prechádzku alebo zájdite na víno s kamarátkou. Aspoň potom budete mať o čom rozprávať.

2. Vykonajte potrebné zmeny v dome

Ak plánujete, že si svojho seniora nasťahujete domov, vykonajte zmeny, ktoré vzájomné spolužitie uľahčia. Pre lepšiu priechodnosť sa zbavte zbytočného nábytku a upracte z chodieb neporiadok. Pre zaistenie stability upevnite na záchod a do sprchy madla a kúpte tiež protišmykové rohože. Uistite sa, že z podlahy nikde netrčia do priestoru drôty ani káble, o ktoré by sa dalo zakopnúť. Ak váš blízky trpí únikom moču, zabezpečte sa do zásoby plienkami pre dospelých a nepremokavými podložkami.

3. Sledujte je

Hovorí sa, že náhoda je blbec , a v prípade starostlivosti o starého človeka to platí dvojnásobne. Ak sú chvíle, kedy je doma sám, poistite sa, aby ste mali prehľad, či je v poriadku. Najjednoduchšie je zaobstarať mu mobilný telefón a apelovať na neho, aby ho nosil neustále pri sebe. Ak to vyžaduje situácia, najmite zdravotnú sestru alebo opatrovateľku, ktorá k vám bude pravidelne dochádzať.

4. Venujte im čas

Starí ľudia sú pomalí, často bojujú s pocitmi menejcennosti a trápia sa tým, že už je k ničomu nepotrebujete. Ako ich presvedčiť o opaku? Tráviť s nimi čas.  Hovorte s nimi a pýtajte sa, ako sa majú. Uvarte si kávu, zahrajte karty, vylúštite krížovku, spievajte piesne alebo im čítajte. Okrem toho, že sa nebudú cítiť osamelo, im pomôžete precvičiť mozog, čo je sval, ktorý bez tréningu začne ochabovať.

5. Zaujímajte sa

Nájdite im aktivity aj mimo domova. Poobzerajte sa, či vo vašom meste funguje napríklad centrum voľno časových aktivít pre seniorov, záujmové krúžky, kluby seniorov a podobne.  Tu môžu stráviť príjemné chvíľky v spoločnosti rovesníkov a treba si aj zacvičiť. Pravidelné cvičenie môže seniorov vitalizovať, prekrví svalové vlákna, vyplaví látky zlepšujúce náladu a prežívanie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Kontrolujte, či užívajú lieky

Zhoršovanie pamäti, nedôslednosť, lenivosť, únava. To všetko môže spôsobiť, že starnúci zabúdajú užívať lieky, ktoré sú pre udržiavanie jeho životnej pohody nevyhnutné. Myslite na to a kontrolujte ho. Kúpte mu zakladač na medikáciu, aby na neho zostalo len vybrať ju z príslušného okienka a zapiť.

zdroj: prozeny.cz

5 potravín pre dlhovekosť: Ktoré vám v jedálničku chýbajú?

facebook

7 dôvodov, prečo dávať svoje deti k babičke a dedovi