Naozaj sa vďaka úsmevu môžete ľahšie zoznámiť?

Že sa šťastní ľudia ľahšie zoznamujú? To nemusí byť nevyhnutne pravda. V skutočnosti tí, ktorí sa usmievajú, môžu znižovať svoje šance na neskoršiu schôdzku! Pre koho to platí a prečo roztiahnuté kútiky (niekedy) škodí?

Úsmevom človek väčšinou reaguje na vtip, radostnú novinu, ale aj na pomoc alebo pozdrav. Ale ako je to pri zoznamovaní? Je úsmev namieste? Len veľmi málo vedeckých prác sa sústredilo na vzťah medzi emóciami a príťažlivosťou, takže sa dlho čakalo na konečný ortieľ. Verte alebo nie, ale na poli flirtovania a zoznamovania existuje významný rodový rozdiel v atraktivite úsmevu. A ako na to vedci prišli?

Zamyslený pohľad do diaľky je sexy

Podľa štúdie kanadskej Univerzity Britskej Kolumbie ženy priťahujú „zlí chlapci“. Vedci požiadali viac ako tisíc dospelých mužov a žien, aby zhodnotili sexuálnu príťažlivosť stoviek jedincov opačného pohlavia na fotografiách. Pokusné zábery jasne zobrazovali prejavy šťastia, ako napríklad široké úsmevy, alebo hanblivosť  s očami sklopenými k zemi, zamyslenosť zastúpenú pohľadom do diaľky alebo hrdosť so zdvihnutou hlavou. Výsledky zverejnené v odbornom časopise Science Daily šokovali. Všetci totiž čakali, že s vrelosťou dôjdeš najďalej!

Ženy a muži sa v reakcii na úsmev líšia

„Táto štúdia odhalila, že muži a ženy reagujú na prejavy emócií, vrátane úsmevu, veľmi odlišne,“ nechala sa počuť psychologička Jessica Tracy s tým, že šťastná tvár je síce všeobecne považovaná za nevyhnutnú pre priateľstvo a sociálnu interakciu, ale nie je to dogma. Oslovené ženy sa cítili najmenej priťahované k mužom, ktorí sa usmievali. Dávali prednosť skôr pánom hanblivým, hrdým alebo zamysleným. Naproti tomu pre mužských účastníkov boli najsexi ženy, ktoré vyzerali šťastne  a najhoršie hodnotili Venušanky hrdé až pyšné a tiež tie maximálne sebavedomé.

Zamrač sa, budeš ten pravý

„Účastníkov experimentu sme sa nepýtali, či si ľudí na fotografiách dokážu predstaviť ako partnera, partnerku, manžela či manželku. Išlo nám len o sexuálnu príťažlivosť a prvý dojem, „dodal spoluautor štúdie Alec Beall, ktorý sa nechal počuť, že čo sa týka názoru žien na pánsky úsmev, vysvetlenie sa ukrýva v histórii. Evolučná teória totiž naznačuje, že dámam imponujú mužské prejavy hrdosti, pretože signalizujú akúsi schopnosť zabezpečiť a ochrániť partnerku aj potomkov. A úsmev od ucha k uchu k takýmto prejavom nepatrí.

„Všeobecne sa zdá, že výsledky odrážajú niektoré veľmi tradičné rodové normy a kultúrne hodnoty, ktoré sa postupom času vyvinuli a posilnili, teda aspoň v západných kultúrach,“ uviedla Jessica Tracy. Podľa nej predchádzajúce výskumy naznačili, že úsmev u mužov je spájaný s nedostatkom dominancie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Keď to nejde hrdo, vtip zaberie určite

U žien je to úplne inak. „Keď žena chce, aby ju muž oslovil, použije nefalšovaný, široký úsmev sprevádzaný pohľadom z očí do očí,“ objasňuje v knihe Superflirt sexuálna guru Tracey Cox, ktorá práve úsmev považuje za jednu z mocných zbraní zoznamovania – a to pre obe pohlavia: “ veselosť a schopnosť rozosmiať ostatné sú kľúčové zložky sexuálnej príťažlivosti. „Dámy sa s roztiahnutými kútikmi ľahšie zoznámia stopercentne a čo sa týka pánov, tak tí majú na výber. Ak nezaberie zamyslený výraz, môžu skúsiť nasadiť ľahký úsmev a utrúsiť nejaký vtip. Bez ohľadu na vedu tým nič nepokazia. Alebo snáď máte iný pocit?

zdroj: prozeny.cz

Je to ten pravý muž? Môžete to spoznať už na prvom rande!

facebook

Viete, čo je benching alebo pigging? Prinášame slovník internetového randenia