Po rokoch zase sama! Ako prekonať strach zo zoznamovania?

Posledných mnoho rokov strávili s jedným mužom. Neflirtovali, nezoznamovali sa, boli predsa šťastne zadané. Lenže zrazu prišiel rozchod. Teraz sú v koncoch, nevedia sa zoznámiť. Ako to prekonať?

Anna (38) je typický príklad. Posledných 14 rokov strávila po boku jediného muža, za ktorého bola takmer desať rokov vydatá. Ale teraz je všetko inak. „Pred nedávnom sme sa rozviedli. Už dlhšiu dobu to neklapalo a nakoniec to skončilo tým, že sa manžel zamiloval do inej ženy, „rozpráva Anna. Tá teraz zostala sama s deväťročným synom.

A hoci vyzerá výborne, má dobrú prácu a nikdy netrpela nedostatkom sebavedomia, len predstava, že by sa mala zoznámiť s nejakým mužom, ju desí. „Kamarátky mi stále hovoria, že som príťažlivá a zábavná, že si čoskoro určite niekoho nájdem. Lenže vôbec netušia, že si to neviem predstaviť. Zabudla som flirtovať, neviem prijímať komplimenty, hneď sčervenám „, popisuje Anna.

Je to logické

Je prirodzené, že sa ženy, ktoré posledné roky strávili s jedným mužom, nevedia vo svete single ľudí pohybovať. Ich neohrabanosť a hanblivosť ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov:

  • Odvykli si – Flirtovanie a zoznamovanie išlo posledné roky mimo nich. „V dlhodobom vzťahu si možno ženy odvykli chodiť do spoločnosti, baviť sa dlhšiu dobu s cudzími mužmi alebo na seba upútavať pozornosť,“ vysvetľuje vzťahová trénerka Barbora Sedláková. Keď niekam vyrazili, tak väčšinou s manželom. A keď viedli s nejakým mužom konverzáciu, najskôr išlo o kamaráta ich muža či spoločného rodinného priateľa.
  • Nie je kde – Problém býva aj to, že ak s niekým dlho žijete, vytvoríte si za tú dobu pevný okruh priateľov a máte len obmedzený počet miest, kde sa pohybujete. Ste jednoducho buď doma, v práci, vo vašej obľúbenej reštaurácii, v kine, možno občas v dobre známom bare. A zrazu, keď ste opäť single, proste neviete, kde by ste tak mohli niekoho nového stretnúť. Je potrebné trochu zaexperimentovať, rozšíriť portfólio miest, kde sa dá baviť, ale aj to môže naháňať hrôzu.
  • Znížené sebavedomie– Toto je asi najzávažnejší problém. Rozchodom (obzvlášť ak ju muž opustil kvôli inej žene) ženské sebavedomie veľa trpí. „Alebo ak bol veľmi búrlivý, plný výčitiek a obviňovania, je tu predpoklad, že si žena si nebude veriť,“ potvrdzuje terapeutka Lucie Mucalová. Navyše ženy majú v porovnaní s mužmi väčší sklon o sebe pochybovať, podceňovať sa a hľadať príčinu rozchodu v sebe, takže vo výsledku presvedčia samy seba, že nie sú dosť dobré, chytré, sexy či atraktívne.
Čo s tým

Dobrou správou je, že flirtovanie a umenie zoznámiť sa je tak trochu ako jazda na bicykli. Proste sa nezabúda. Je potrebné si len spomenúť, ako fajn bolo sa krásne obliecť, nalíčiť a vyraziť do spoločnosti. Ako príjemné bolo užívať si pohľadov mužov, ktoré možno i opätovať. Je to vážne len otázka zvyku. Teraz ste jednoducho boli zvyknuté upierať svoje oči len na manžela, teraz si môžete s kľudom rozšíriť obzory. Chce to len zobrať odvahu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

A k tej potrebujete samozrejme dostatočné sebavedomie. „Musíte len nájsť lásku a úctu samy k sebe, potom už platí zákon rezonancie. Niekto si vás zaručene všimne. V partnerstve žijeme tak trochu život oboch, ako single žena musí nájsť len samu seba, „tvrdí Barbora Sedláková. Svoje single obdobie je dobré využiť pre seba, nie na hľadanie partnera. „A ak sa to nedarí, pomôže terapeut. Čím dlhšie budete uväznené vo väzení nízkeho sebavedomia, tým viac sa bude priepasť medzi vami a svetom prehlbovať, „dodáva Lucia Mucalová.

zdroj: prozeny.cz

Je to ten pravý muž? Môžete to spoznať už na prvom rande!

facebook

Viete, čo je benching alebo pigging? Prinášame slovník internetového randenia