Skutočná láska je káva, ktorú si ráno varíme doma

Espresso je život. Je horké, ale vzpružuje. Prvý dúšok ti ani nemusí chutiť, a predsa keď dopiješ šálku, máš chuť ešte na jeden. Na ďalší už ti potom väčšinou nezostáva čas.

Cappuccino je zamilovanosť. Najskôr trpkejšie, potom sladké a ľahučké a v skutočnosti ako sám život. Ale tie chvíľky, kedy je sladké i trpké, sú tie najlepšie. Ostatne, vždy môžeme len zliznúť  tú penu a nič nepiť. To ale napadne málokoho. Je vidieť, že ide predovšetkým o to spojenie chutí.

Latté sú sny, espresso rozriedené mliekom nádeje a pena … spomínate predsa, že áno? Rovnaká pena, aká býva na cappuccine. Ale chýba škorica, chýba trpkosť, ktorá umožní precítiť plne tú chuť.

– Ešte tu máme mocha – kávu s horúcou čokoládou. Mocha je melanchólia. Hustá a tiahla. Ale aj mocha je mlieko. A sladkosť. Taká, ktorú nenájdeš napríklad v espresse. Človek ju hneď necíti a zakaždým si hovorí, prečo si objednal práve toto … Až potom si to uvedomí, keď ucíti sladkosť.

Írska káva je vášeň. Niekde celkom na dne sa skrýva páliaci alkohol. Môžeme ju zamiešať, potom ho takmer neucítime, samozrejme ak je káva dostatočne pripravená. Ale celkom iste tam je a nevyhnutne nám stúpne do hlavy.

– A ristretto. Ristretto je smrť. Ako keď život vypijete jedným dúškom. Vypijete, požiadate o účet a odchádzate. Obvykle tomu tak je.

– A láska? Skutočná láska?

– Skutočná láska je káva, ktorú si ráno varíme doma. Čerstvo zomletá, najlepšie ručne. So škoricou, muškátovým orieškom a kardamonom. Káva, u ktorej musíme stáť, aby nám neutiekla, pretože by sa tým beznádejne pokazila jej chuť. Je potrebné strážiť, aby trikrát vzkypela, potom do džezvy naliať lyžičku studenej vody, pár minút počkať, aby klesla usadenina. Káva, ktorú pijeme zo starého obľúbeného hrnčeka a keď ju pijeme, cítime každý dúšok. Každý deň. A každý ten dúšok si vychutnáme.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

zdroj: pronaladu.cz

Káva alebo čaj: čo je zdravšie?

facebook

Káva a zdravie: čo vieme o účinkoch kávy v roku 2020