Koľkokrát týždenne je zdravé mať sex?

Túžite byť šťastní, zdraví a spokojní? Zalezte do perín! Milovanie poskytuje mnoho výhod, ale treba odhadnúť správnu frekvenciu, inak si môžete aj uškodiť! Ako často by ste mali mať sex?

Jedna z najčastejších otázok, na ktoré odpovedajú sexuológovia, psychológovia i koučovia  partnerských vzťahov sa týka frekvencie pohlavného styku. Kdekoho totiž zaujíma, koľko sexu je veľa, koľko málo a koľko tak akurát. „Je normálne, keď mám sex raz mesačne?“ Podobné otázky zaplavujú poradne dnes a denne. Tiež vás zaujíma, ako je to s číslami, uspokojením a prínosmi pre zdravie? Realita má mnoho podôb, rovnako ako vyvrcholenie

Bozkávanie nie je sex

Najskôr si špecifikujme, čomu vlastne hovoríme sex. Nie je to maznanie ani bozkávanie, ale pohlavný styk (ostatne toto označenie bývalo predtým oveľa bežnejšie ako slovo sex). S akou pravidelnosťou k nemu v reálnom živote dochádza?

Americká nezisková organizácia Kinsey Institute pri Univerzite v Indiane zostavila prehľadnú tabuľku. Ľudia vo veku 18 až 29 rokov vraj majú sex v priemere 112-krát za rok. Od 30 do 39 rokov je to 86x. A jedinci vo veku 40 až 49 rokov si užívajú 69-krát za rok. Zrelšie ročníky sa do tohto výskumu nedostali, ale z iných ankiet sa vie, že ľudia medzi 50 až 65 rokmi majú sex v priemere 60x ročne a 40 percent osôb od 65 do 80 rokov je sexuálne aktívnych.

Podobné rozbory, ankety a štatistiky sú však podľa niektorých neobjektívne, na čo upozorňuje napríklad americká sexuologička Laurie Mintz, ktorá na svojom blogu pripomína, že čísla sú len čísla.

Dnes nie, zlato

Pozná vraj veľa prieskumov, ktorých výsledky naopak poukazujú na to, že ľudia rôznych vekových kategórií majú sex pokojne aj štyrikrát týždenne, čo by zodpovedalo 192 stykom ročne. „Nezáleží len na veku, ale aj na pohlaví, zdravotnom stave a iných faktoroch, ako napríklad na príchode nového člena do rodiny,“ objasňuje sexuologička, podľa ktorej žiadne ideálne číslo neexistuje.

Jednému páru vyhovuje, keď sa pomiluje každý štvrtok, ďalší nemôže bez intímneho stretnutia v pondelok, piatok a v sobotu vôbec existovať.

Je to každého vec, avšak čo sa týka zdravotných výhod, je vhodné vziať štatistiky na milosť. Šikovne dávkovaný sex totiž prospieva zdraviu.

Vedecky na sex

Psychológovia z Univerzity Wilkes-Barre v Pensylvánii požiadali 111 vysokoškolských študentov (44 mužov a 67 žien) o dočasné dodržiavanie sexuálneho harmonogramu. Dobrovoľníci boli rozdelení do skupín, pričom jedna dostala za úlohu nemilovať sa vôbec (čo vám hrozí, keď zanedbávate sex), druhá odišla s inštrukciami, že sa sex musí odohrať menej ako raz týždenne, pre tretiu skupinu predstavovalo štandard  raz či dvakrát týždenne a jedinci v skupine číslo štyri dodržiavali frekvenciu troch až štyroch sexuálnych stykov počas siedmich dní. Že tým posledným tak trochu závidíte? Nie je čo.

Čo ukázal pokus

Predchádzajúce vedecké práce odhalili, že dvojice vo veku 35 – 65 rokov, ktoré boli poverené zvýšením sexuálnej frekvencie, hlásili nižšiu sexuálnu túžbu a sťažovali sa na neuspokojivý sexuálny zážitok. Vedci to zhrnuli slovami, že príliš veľa sexu môže vzťahu uškodiť! Ak to isté vnímali aj študenti z tohto experimentu, tento krát nebolo predmetom skúmania, akademikom totiž išlo o niečo iné.

Vzorky slín odobraných pred a po skončení experimentu preukázali, že študenti milujúci sa raz až dvakrát týždenne majú v tele o 30 percent viac imunoglobulínu A, čo je prvá obranná línia proti vírusom.

Táto skupina sa tak stala odolnejšou voči prechladnutiu. A to nie je všetko! Zaujímavé je, že uvedený počet pohlavných stykov podľa ďalších vedcov znižuje riziko infarktu u mužov, a to až o polovicu! Zdá sa teda, že odpoveď na otázku, koľkokrát týždenne je zdravé mať sex je na svete – raz až dvakrát týždenne.

zdroj: prozeny.cz

Miláčik, dnes nie! Vedci zmerali, ako dlho „bolí“ sexuálne odmietnutie

facebook

Partner, čo chce sex stále. Je to výhra, alebo problém?

Suchý olej

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.