Miláčik, dnes nie! Vedci zmerali, ako dlho „bolí“ sexuálne odmietnutie

Keď sa s partnerom pomilujete, akoby ste vďaka zdvihnutým hormónom žiarili šťastím, a ako vedci zistili, trvá to 24 hodín. Chceli zmerať aj inú vec. Ako dlho trvá nepríjemný pocit, keď svojho milého zvádzate, ale on vás odmietne? Platí to pre ženy aj mužov rovnako.

Veľmi často? Alebo naopak málo? Sex je súčasťou romantických vzťahov, pričom za zlatý štandard, čo sa častosti týka a ktorý vyhovuje väčšine, sa považuje raz až dvakrát týždenne. Asi polovica sexuálnych návrhov medzi partnermi sa neuskutoční, pretože jeden povie z rôznych dôvodov nie. Čo s vami urobí také odmietnutie?

Najčastejšie výhovorky, keď nechcete sex

Anonymný český výskum usporiadaný agentúrou STEM/MARK oslovil 805 mužov a 800 žien vo veku 35-65 rokov. Čo sa týka výhovoriek, prečo nechcete sex, ženy sa odvolávajú predovšetkým na únavu, zlú náladu a bolesť hlavy. Tretina žien predstiera spánok.

Muži sa taktiež vyhovárajú na únavu, hovoria o prepracovanosti a nevhodnej nálade. Necelá tretina pred milovaním uprednostňuje iný záujem, napríklad sledovanie futbalového zápasu v televízii.

A tu už dochádza na chúlostivú tému. Či už odmieta muž ženu, alebo žena muža, vždy by sa to malo odohrať citlivo a s pochopením voči druhému. Frustrácia z neuskutočneného pohlavného styku, spojená navyše s podozrením, že to medzi vami nejako drhne, je totiž skutočná. A trvá neskutočne dlho!

Čo odhalil sexuálny denníček

V kanadskej provincii Ontario v meste London je univerzita, ktorá nahliadla do spální 115 heterosexuálnych párov (účastníci boli vo veku 19 až 64 rokov). Kiersten Dobson a jej kolegovia dvojice požiadali, aby si počas troch týždňov zaznamenávali obaja partneri nezávisle na sebe, kto a kedy navrhol milostné hrátky a či to viedlo k sexuálnej aktivite.

Súčasťou výskumu, ktorého závery sa objavili v mesačníku The British Psychological Society Research Digest, bolo aj spisovanie dennej úrovne spokojnosti. Každý jedinec mal uviesť, aký dobrý je jeho vzťah, čo by v ňom vylepšil a podobne.

Pozitívne účinky lásky

Asi nie je prekvapením, že prijatie sexuálnej ponuky malo v ten deň za následok zvýšenie sexuálnej i partnerskej spokojnosti, v porovnaní s inými dňami. Na druhú stranu odmietnutie znížilo sexuálne uspokojenie, ale len pri tom, kto sa červenej stopky dočkal. Ten druhý uvádzal rovnaké hodnoty spokojnosti ako po sexe.

Pokiaľ na sex dôjde, pretrváva zvýšenie radosti zo vzťahu po dobu 24 hodín, teda rovnako ako pozitívny účinok samotného sexu vplyvom zvýšenej hladiny oxytocínu a serotonínu. Frustrácia z odmietnutia ale trvá dvakrát tak dlho: pozoruhodných 72 hodín. Ak poviete teda v sobotu partnerovi, že sa namiesto milovania radšej pozriete na film, ešte v utorok môže mať pocit, že to ide možno s vašim vzťahom z kopca.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako odmietnuť, keď nemáte náladu

Pravda je, že čo človek, to reakcia. Ale predovšetkým záleží na spôsobe odmietnutia. Ak ste v pozícii toho, kto nemá chuť a partner vás otvorene vyzve na sex, s úsmevom a láskyplne mu potvrďte, že je pre vás stále príťažlivý a rada sa s ním milujete, len práve dnes nie a uveďte svoje dôvody. Na záver povedzte, že sa veľmi tešíte, až vás únava alebo iné problémy prejdú, a že si to potom obaja pekne užijete. Dlhodobá absencia milovania totiž vytvára priestor pre emocionálny strach a odcudzenie medzi milencami. Práve preto odborníci odporúčajú takzvaný udržiavací sex.

zdroj: prozeny.cz

Partner, čo chce sex stále. Je to výhra, alebo problém?

facebook

Vyspím sa s ním, aby bol spokojný: Taký sex nie je nikdy v poriadku! Čo môže urobiť so vzťahom?

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.