Kedy majú ženy najväčšiu chuť na sex?

Občas ste podráždená alebo bezdôvodne úzkostná, inokedy hýrite energiou a nie ste na zastaviteľná. Ale ako sa v tom vyznať? Máme pár rád nielen pre vás, ale aj vaše okolie – áno, aj muži môžu byť po prečítaní múdrejší.

Asi všetci vedia, čo je to predmenštruačný syndróm s jeho podráždenosťou a citlivosťou. To je však len jedna časť mesačného cyklu. Čo ten zvyšok? Áno, aj vo zvyšných dňoch vás hormóny ovládajú, len si to možno neuvedomujete.

Každá žena má rôzne dlhý cyklus – priemerne je to 28 dní – a túto dobu je možné rozdeliť do štyroch častí. Prvá začína bezprostredne po menštruácii, mení sa na druhú (ovulačnú), niekoľko dní pred očakávaným termínom krvácania nastáva predmenštruačná fáza a na ňu nadväzuje samotná menštruácia. Tento kolobeh kopíruje výkyv hladiny hormónov, čo má za následok zmeny nálad.

Rozumiete svojmu cyklu?

„Keď porozumiete svojim cyklickým premenám, prestanete sa tlačiť do činností, ktoré vám v danej fáze jednoducho nejdú, a vďaka tomu budete viac emočne aj energeticky v pohode. Keď sa zameriate na to, čo vám aktuálne ide, zaznamenáte silný nárast tvorivosti a ľahkosti. Výsledkom je, že ste viac zohraná so sebou, ale aj s okolím,“ vysvetľuje Dana-Sofia Šlancarová, zakladateľka projektu Cyklická žena.

Dodajme, že cyklickosť v pravom slova zmysle funguje iba v prípade, že nie ste tehotná, neberiete hormonálnu antikoncepciu alebo nie ste v prechode. V týchto prípadoch hormóny fungujú inak, a preto je ťažké „čítať“ zmeny nálad v tele.

Ako spoznáte, v ktorom ste období

Jednotlivé fázy menštruačného cyklu môžu byť rôzne dlhé od štyroch do 14 dní, pričom najlepšie sa samozrejme spozná tá menštruačná, ale po chvíli praxe a vlastného pozorovania dobre vnímate aj nástup ostatných fáz, ktoré sa môžu prekrývať.

Americká koučka a spisovateľka Miranda Gray na základe pozorovania seba a tisícov ďalších žien napísala niekoľko kníh na tému cyklickosti a jej využitia v dennom živote. Vo svojej knihe „Červený mesiac“ odporúča: „Aby ste porozumeli energiám svojho cyklu, je potrebné si po nejakú dobu robiť poznámky o svojich náladách, snoch, prípadnej bolesti. Vyhodnotenie vám dá jasnejšie kontúry jednotlivých fáz.“

1. Dynamická fáza zvaná panna

Táto fáza prichádza bezprostredne po ukončení menštruácie. Už z názvu je jasné, že máte energiu na rozdávanie, cítite sa silná, sebavedomá. Máte skôr racionálny, logický pohľad na svet, preto ste výkonná v práci. Trúfate si aj na inokedy zavrhované výzvy a ste produktívna. V spoločnosti sa cítite ako ryba vo vode. Dostatok energie dobre využijete aj pri športe všetkého druhu.

Čo by mal o tomto období vedieť muž:

 • Nechcite po žene pokoj a domácu starostlivosť, pretože ona má krídla, chce lietať a má pocit, že všetko ide.
 • Žiadne hádky! Dvaja kohúti na jednom smetisku neveštia nič dobré!
 • V sexe môžete ísť rovno na vec.
2. Ovulačná fáza menom matka

Príroda všetko riadi, a preto vám v období, keď vajíčko dozrieva a pripravuje sa na oplodnenie, dala do vienka niekoľko typicky ženských, ak chcete hniezdiacich, atribútov. Hlavná je láska, starostlivosť, obetavosť, takže by ste sa pre rodinu a partnera rozkrájali, ale zároveň máte túžbu páčiť sa, zaujať. Cítite sa sexy a nechávate v sebe hovoriť ženu. Ste silná v kramflekoch a nič vás nerozhádže.

Čo by mal o tomto období vedieť muž:

 • Stavte na romantiku, veľa s partnerkou hovorte a nešetrite chválou.
 • Buďte s ňou doma, k sexu ju rozhodne nemusíte nútiť.
 • Pokiaľ sa práve nesnažíte o potomka, dajte si pozor na nechránený sex.
3. Predmenštruačná fáza: čarodejnica

Poovulačné obdobie je plné protikladov. Obvyklá je náladovosť a plačlivosť, ale zároveň máte úžasné nápady, dáte na intuíciu, ste kreatívna a chcete veci dokončovať. V sexe vládne zmyselnosť a vášeň. Kritický pohľad na svet však umocňuje túžba mať všetko ako zo škatuľky, takže viac upratujete, hoci sa cítite unavená.

Čo by mal o tomto období vedieť muž:

 • Skúste byť veľmi tolerantní k partnerkiným slovným výpadom a neberte si ich osobne.
 • Túžba po sexe je vrtkavá a radšej nenaliehajte, keď partnerka nejaví záujem.
 • Nechcite po žene viac vecí naraz – má dosť práce sama so sebou.
4. Menštruačná fáza: vedma

Krvácanie samotné je pre organizmus vyčerpávajúce a odráža sa to aj v duševnej oblasti. Cítite sa bez energie, nechcete nikoho vidieť, najradšej by ste zaliezli niekam do kúta a čakali, až to všetko prejde. V okamihoch upokojenia však cítite prepojenie s prírodou a ste schopná nahliadnuť do svojho vnútorného ja. Jasnejšie vidíte to, čo je inokedy skryté.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Čo by mal o tomto období vedieť muž:

 • Nedostatok energie je hlavné heslo, takže je zbytočné chcieť všetko a hneď.
 • Upozorňovanie na to, že je žena pomalá alebo sa dokonca fláka, je to posledné, čo práve potrebuje!

zdroj: prozeny.cz

Sedem dôvodov, prečo sa vám oneskorila menštruácia. A nie je to tehotenstvo!

facebook

Ako zmierniť silnú menštruáciu? Pomôže hormonálna antikoncepcia alebo babské rady