Ani vernosť, ani príťažlivosť: Signály, podľa ktorých poznáte, že žijete vo fungujúcom manželstve

Fungujúce a spokojné manželstvo či partnerstvo. Čo to je a ako sa pozná? Podľa toho, že máte báječný sex alebo že sa nehádate… Alebo ste postavili dom a vychovávate deti? Kdeže! Je to týchto päť každodenných vecí.

Vernosť, super sex, spoločné koníčky, to všetko do fungujúceho manželstva patrí. Ale na druhú stranu, vernosť je možné udržať pevnou vôľou alebo nedostatkom príležitostí k záletom, skvelý sex je možné mať aj s niekým, koho nemilujete. A na futbal alebo do divadla môžete chodiť s kamarátmi. A to, že sa nehádate? Môže to samozrejme značiť, že si dokonale rozumiete, ale aj to, že spolu neviete komunikovať a vyhýbate sa konfliktom.

Že je to medzi vami dobré naozaj od základov, sa spozná inak. Toto je päť vecí, ktoré by ste mali každý deň po boku svojho partnera či partnerky zažívať.

1. Tešíte sa domov

Máte za sebou ťažký deň v práci, bolí vás hlava, ste unavení, potrebujete vypnúť. Prvé miesto, ktoré by vám v tejto chvíli malo padnúť na myseľ, je domov a ideálne partnerova náruč.

Mali by ste sa tešiť, až sa doma zvalíte na gauč, náprotivok vám uvarí čaj alebo si s vami dá pohár vína, objíme vás a všetko zlé bude preč. Domov a partner, to by mal byť váš prístav, miesto, kde sa každý problém prinajmenšom zmierni. Prísľub pokoja, pohody, pomoci a toho, že vy dvaja spolu zvládnete čokoľvek.

2. Cítite bezpečie a istotu

Strach do spolužitia dvoch ľudí nepatrí. A je jedno, či je to strach, či sa tomu druhému dá veriť, či vám je verný, či vás dostatočne miluje, alebo strach, v akej bude nálade, až sa vráti z práce, či vás čaká príjemný večer, alebo skôr hádka kvôli malichernosti.

Svet je sám o sebe niekedy dosť strašidelný, existuje mnoho vecí, z ktorých je možné mať obavy, ale doma by ste mali cítiť pravý opak. Bezpečnosť a istotu, že tu je všetko v poriadku, tu sa problémy konštruktívne riešia, pomáhate si a podporujete sa.

3. Nehanbíte sa

Nie je reč o fyzickom hanbe, ale o psychickom. Pokiaľ je medzi vami všetko v poriadku, nehanbíte sa pred partnerom povedať čokoľvek, priznať nejakú slabosť, ukázať, že vám niečo nejde a ste si v niečom neistí. Uvítate akúkoľvek radu, pomoc, odporúčania, pretože ste jeden pre druhého. Nevnímate to ako kritiku, ale ako snahu pomôcť.

Necítite hanbu ani pri prejavovaní emócií. Pred tými, ktorých milujete a oni milujú vás, pokojne plačete, smejete sa tak, až vyzeráte na nepoznanie, kričíte, tancujete, chúlite sa strachom. Vedieť zdieľať pocity, vyjadriť ich a ukázať partnerovi, ako sa práve cítite, je pre vzťah a vzťahovú intimitu naozaj dôležité. Vytvára to medzi vami silné puto, mnohokrát silnejšie ako sex.

4. Zdieľate

Keď sa vám niečo podarí, alebo keď vás stretla nejaká prehra, možno vás vyhodili z práce, zradila vás kamarátka, niekto je chorý – kto vám príde prvý na myseľ, keď sa potrebujete zveriť? Mal by to byť váš náprotivok, s kým máte okamžitú a automatickú potrebu zdieľať dobré aj zlé. Nie nadarmo sa pri oltári presne toto sľubuje.

Život je niekedy neuveriteľne krásny a niekedy žitie skôr bolí. A v oboch prípadoch by ste toto mali mať chuť a ochotu zdieľať predovšetkým s partnerom. Nie s kamarátkou, kolegyňou, sestrou a podobne.

5. Máte odvahu

Neexistuje pár, ktorý by mal vždy a za všetkých okolností na všetko rovnaký názor, videl veci identicky, mal rovnakú predstavu, ako riešiť rôzne životné situácie. A nejde len o to, ako hasiť problémy, ide aj o politické, spoločenské, náboženské názory, o pohľad na výchovu detí a nakladanie s financiami. A patrí sem aj rozhodovanie, kam ísť na dovolenku, akú kúpiť práčku, čo uvariť na večeru.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Že máte na veci z času na čas rôzne názory, rozhodne neznačí, že sa k sebe nehodíte a že vám to nefunguje. Problém je, ak sa bojíte odlišný názor vyjadriť. Potláčať sám seba, svoje predstavy a názory totiž nemožno donekonečna. Vo vzťahu je zásadná komunikácia, konštruktívne hádky, hľadanie spoločnej reči a kompromisy.

Áno, spoločný život nebýva ľahký a je potrebné vedieť robiť ústupky a spoločné dohody. Nie ale vždy a za všetkých okolností.

zdroj: prozeny.cz

Test manželstva: je Vaše manželstvo stabilné, alebo má vady?

facebook

Aké signály poukazujú na zhoršujúci sa partnerský vzťah? Pozerajte sa, čo hovorí telo.