Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri komunikácii s partnerom

Hovorí sa, že komunikácia je základným kameňom spokojného vzťahu. Pravdou ale zostáva, že ak sa partneri pravidelne dopúšťajú komunikačných chýb, potom vzťah trpí a môže dôjsť k jeho rozpadu. Ako teda s partnerom správne komunikovať? A aké najčastejšie chyby páry robia?

Nikto nás neučil, ako sa svojím partnerom máme komunikovať. Niečo sme odkukali od rodičov, všeličo sa priučili od kamarátok a zároveň spôsob komunikácie odráža našu osobnosť. Bohužiaľ, niektoré komunikačné návyky nevedú k úspechu, naopak vzťahu viac či menej ubližujú.

1. Nepočúvate sa

Hádky sú nepríjemné a málokoho nechajú v pokoji. Je jasné, že v zápale boja tasíme argumenty a snažíme sa partnera „tromfnúť“ svojou verziou príbehu. Psychoterapeutka Hilda Burkeová ale upozorňuje, že by sme v prvom rade mali počúvať a predovšetkým vnímať to, čo nám partner oznamuje.

„Naučte sa počúvať a ukážte svojmu partnerovi, že vám na jeho názoroch záleží,“ vysvetľuje psychoterapeutka. Možno vás samotnú prekvapí, že sú jeho argumenty pádne a pravdivé. Na druhú stranu je dôležité, aby vám načúval aj partner. Jedine tak môže komunikačná výmena názorov naozaj fungovať.

2. Kostlivci v skrini

Problémy je dôležité riešiť, nie pred nimi privierať oči. Napriek tomu sa nájdu páry, ktoré majú kostlivca v skrini už pekných pár rokov. „Počas svojej práce som pomerne rýchlo zistila, že väčšina vecí, ktoré nás na partnerovi štvú, nie sú nové,“ hovorí Burkeová pre Net Doctor. Psychoterapeutka spomína na prípad, keď jej klientku mrzelo, že partner neustále prichádza neskoro z práce.

„Počas terapie ale vyšlo najavo, že problém vznikol už v mladosti, kedy ju otec, ktorého vídala iba cez víkendy, vyzdvihoval vždy s oneskorením. Nedochvíľnosť jej partnera iba prebudila staré rany,“ vysvetľuje Hilda Burkeová.

3. Emócie na bode mrazu

Aj keď nie je jednoduché počas hádky ovládať svoj jazyk, vždy by sme mali myslieť na to, že vyrieknuté slová nemožno vziať späť. Navyše veľakrát môže ísť o nepríjemné vety, ktoré by vášmu vzťahu mohli ublížiť. Ak cítite, že sa hádka premenila v jednu veľkú „taliansku“, potom sa na dvadsať minút oddeľte a vráťte sa k problému v momente, keď obaja budete v pokoji. Útočná rétorika, agresie a neustále obviňovanie partnera totiž spokojnosť do vzťahu neprináša.

4. Vyhýbanie sa konfliktu

Hádky sú nepríjemné a dokážu na niekoľko hodín paralyzovať vzťah. Možno aj preto sa nepríjemnej komunikácii hocikedy vyhýbame a potláčame hnev či pocity, ktoré cítime. Aj keď by sa mohlo zdať, že vďaka tomu ušetríme vzťah nepríjemných momentov, opak je pravdou. Ak sa zámerne vyhýbate konfliktom, potom nevedomky komunikujete pasívne agresívnym spôsobom.

Navyše je veľmi pravdepodobné, že problém z vášho vzťahu nevyšumí, naopak vám bude neustále strpčovať život. „Partnerovi zakaždým musíte oznámiť to, čo naozaj cítite. V ideálnom prípade na priamo, avšak empatickým spôsobom,“ dodáva manželská terapeutka.

5. Riešite partnerove problémy

Či už ide o problém v práci, alebo hádku s kamarátom, zakaždým viete, ako by mal partner reagovať? Aj keď partnerovi radíte s najlepším vedomím, mala by ste vedieť, že váš náprotivok v prvom rade potrebuje vypočuť. „Väčšinou muži potrebujú, aby im partnerka povedala, že to, čo cíti, je v poriadku,“ hovorí Shirin Peykarová.

Následne sa partnera opýtajte, čo pre zlepšenie situácie môžete urobiť a ukážte mu, že ho plne podporujete. Naopak vynechajte dobre mienené rady či poznámky, čo mohol partner urobiť lepšie a ako šlo problému predísť.

6. Nezdieľate podrobnosti

„Partneri, ktorí nedostatočne komunikujú, nevkladajú problémy do kontextu alebo nezdieľajú podrobnosti o svojich túžbach a potrebách, môžu naraziť na veľký problém,“ varuje sexuálna terapeutka Jennifer Litnerová.

Aj keď si myslíte, že partner nazerá na svet rovnakou optikou, snažte sa mu svoje priania či problémy vysvetliť do posledného detailu. Jedine tak budete mať istotu, že sa naozaj chápete, a predovšetkým predídete nedorozumeniam.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Skákanie do reči

Už rodičia nás učili, že skákať ľuďom do reči je neslušné. Ak ste si vedomá, že toto pravidlo slušného správania nedodržiavate, skúste zapracovať na zmene. „Keď jedna osoba hovorí, je dôležité, aby druhý človek počúval a premýšľal nad tým, čo jeho partner hovorí,“ dodáva Litnerová. Navyše tým, že partnerovi nebudete skákať do reči, ukážete, že si ho vážite a plne ho rešpektujete.

Zdroj:  novinky.cz

Mužská fyzická vlastnosť, ktorá robí ženy spokojnejšími

facebook

Osem malých pozorností, ktoré upevnia váš vzťah